Projekt „Drogowskaz na aktywność”, realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Barcinie, zdobył drugie miejsce w naszym województwie w konkursie „Siódemka na szóstkę”.<!** Image 2 align=none alt="Image 226308" sub="Osoby zaangażowane w realizację projektu dziękowały sobie wzajemnie za owocnie spędzony czas / Fot.: Maria Warda">
Projekt rozpoczął się w 2008 roku. Na jego realizację wydano ponad 1.200.000 złotych, z czego wkład własny barcińskiego ośrodka wyniósł 125 tysięcy zł, reszta została sfinansowana z Funduszu Społecznego Unii Europejskiej w ramach Narodowej Strategii Spójności „Kapitał Ludzki”. Adresatami realizowanego w 6 edycjach projektu byli najbardziej zagubieni, głównie bezrobotni, mieszkańcy gminy Barcin. Nad przywróceniem im wiary we własne siły pracował sztab ludzi.
- Aby uzyskać odpowiednie efekty w ramach programu zatrudniliśmy dwóch asystentów rodziny i dodatkowego pracownika socjalnego - mówi Dorota Dokładna, dyrektorka MOPS w Barcinie.
- Dodatkowo wyposażyliśmy nasz ośrodek w dwa stanowiska pracy, czyli księgową i koordynatora projektu. Kupiliśmy, między innymi, dwa zestawy komputerowe z drukarkami oraz dwa laptopy, aparat fotograficzny, rzutnik ekranu. Na przestrzeni 6 lat, w kolejnych edycjach łącznie wzięło udział około 200 uczestników. Kupowaliśmy też odzież i sprzęt sportowy niezbędny do realizacji spotkań sportowo-turystycznych.<!** Image 3 align=none alt="Image 226309" sub="Fot.: Maria Warda">
W ramach zadań określonych w projekcie prowadzono indywidualne i grupowe poradnictwo zawodowe, odbywały się treningi kompetencji społecznych. Uczestnicy byli objęci poradnictwem specjalistycznym, pracowali z animatorem lokalnym, otrzymywali wsparcie edukacyjne oraz korzystali z Konferencji Grupy Rodzinnej, gdzie uczyli się, między innymi, prawidłowych relacji z najbliższymi.
- Dla mnie najcenniejsze były spotkania z panią psycholog - mówi pani Sylwia, uczestniczka ostatniej edycji programu. - Odzyskałam wiarę w siebie, powiększyła się liczba moich znajomych. Niezapomniane przeżycia dostarczył mi pobyt z moimi dziećmi na basenie. Pomyślałam sobie, że fajnie by było, gdyby w ramach projektu odbywała się nauka języka obcego.
Dla pani Aliny cenne jest, że dowiedziała się, między innymi, jak działają stowarzyszenia, jak wypełnić różne dokumenty i jak rozmawiać z urzędnikami.
Oprócz poradnictwa w ramach aktywnej integracji, oferowano kursy zawodowe. Skorzystało z nich 62 uczestników.
Realizacja programu została oceniona bardzo wysoko na szczeblu wojewódzkim. W konkursie „Siódemka na szóstkę”. Zespół zajął drugie miejsce.<!** reklama>
- Dziękuję naszym paniom z MOPS za wielkie zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka - mówił podczas konferencji podsumowującej projekt, Michał Pęziak, burmistrz Barcina, który dziękował także osobom korzystającym z możliwości, jakie dał im „Kapitał Ludzki”.