Na terenie Szkoły Podstawowej im. księdza Jana Twardowskiego w Przyłękach można było wczoraj skorzystać z darmowych porad medycznych. Na wszystkich chętnych czekali lekarze oraz pielęgniarki. Dostępni byli: ortopeda, rehabilitant, hematolog, internista, chirurg ogólny, pediatra, internista, laryngolog, stomatolog, chirurg szczękowy, neurolog, ginekolog, psycholog, protetyk słuchu, a także eksperci z zakresu pielęgnacji i urody.
- Myślę, że ludzie mają świadomość tego, jak ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia i leczenie się, ale często nie robią tego, bo zniechęca ich długi czas oczekiwania do specjalistów - mówi Magdalena Zuehlke, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Przyłęk i główna inicjatorka Mikołajkowej Niedzieli Medycznej.
- Wiadomo, że podczas takiej akcji nie przejdą dokładnych badań, ale mogą uzyskać cenne porady, poznać lekarzy, nawiązać z nimi kontakt i umówić się do gabinetu. Po wizycie na ubiegłorocznej Mikołajkowej Niedzieli Medycznej około 30 osób zostało skierowanych na dalsze badania. To świadczy o skuteczności naszego przedsięwzięcia - dodaje Magdalena Zuehlke.
Przeczytaj też:Badali się mieszkańcy Osielska
Wczoraj w Przyłękach można było też zmierzyć sobie ciśnienie i sprawdzić poziom cukru. Była również możliwość honorowego oddania krwi w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy oraz zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku, co umożliwiła Fundacja DKMS - Baza Dawców Komórek Macierzystych.
Po raz pierwszy w Mikołajkowej Niedzieli Medycznej w Przyłękach uczestniczyła Lokalna Grupa Działania „Trzy Działania”.
- To wyjątkowe przedsięwzięcie, podczas którego można pomóc ludziom. Oprócz porad lekarskich, to świetna okazja do nawiązania kontaktów, wzmocnienia więzi międzyludzkich oraz wsparcia osób samotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym - mówi Leszek Kuziak, prezes zarządu LGD „Trzy Doliny”.
- Mikołajkowa Niedziela Medyczna 2016
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Przyłęk zorganizowało to wydarzenie już po raz piąty. W tym roku do współpracy zaproszono Lokalną Grupę Działania „Trzy Doliny”, a także pozyskano patronaty Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy oraz gmin Białe Błota i Nowa Wieś Wielka.