Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fryzjer królów, król fryzjerów

Sonia Gruszka
O fenomenie tej postaci świadczyć może sposób, w jaki go pożegnano. Ciało Cierplikowskiego spoczęło w rodzinnym Sieradzu, a prawa ręka na paryskim cmentarzu Passy.

O fenomenie tej postaci świadczyć może sposób, w jaki go pożegnano. Ciało Cierplikowskiego spoczęło w rodzinnym Sieradzu, a prawa ręka na paryskim cmentarzu Passy.

<!** Image 2 align=none alt="Image 185207" sub="Przewodniczący rady gminy (B. Kasprzykowski) ze swą sekretarką (A. Guzik)">To nie był zwykły fryzjer, lecz mistrz, który strzygąc nadawał kształt swoim artystycznym wizjom. Antoine w 1909 roku dokonał czegoś niemożliwego. Ściął na krótko kobiece pukle. Fryzura zwana stylem garçonne (z języka francuskiego - chłopczyca) podbiła świat. <!** reklama>

Odjął kobietom lat

A wszystko zaczęło się w związku z koniecznością odmłodzenia Evy Lavalliere, 40-letniej wówczas francuskiej aktorki, która w jednym ze spektakli zagrać miała 18-latkę. Artystce zależało na odzyskaniu dawnej sławy. Antoine obciął długie włosy Lavalliere i ułożył jej krótką fryzurę. Tak ruszyła lawina wyzwalania kobiet z konwenansów. Wkrótce potem słynna Coco wywołała rewolucję w damskiej garderobie.

<!** Image 3 align=right alt="Image 185207" sub="Michał Milowicz w roli mistrza fryzjerstwa">Z Sieradza do Paryża

Antoni Cierplikowski przyszedł na świat w Sieradzu w 1884 roku. Był synem szewca. Gdy miał 11 lat, po raz pierwszy zetknął się z profesją fryzjera. Na naukę zawodu pojechał do wuja, który prowadził w Łodzi zakład fryzjerski. Jako 17-latek, w 1901 roku, wyjechał do Paryża. Czesał największe sławy tamtych czasów, m.in. Sarę Bernhardt, Josephine Baker (właśnie we fryzurze spod grzebienia Antoine’a aktorka pojawiła się na okładce Vogue’a jako pierwsza czarnoskóra kobieta), Edith Piaf, Gretę Garbo, Brigitte Bardot. Przyjaźnił się z Xaverym Dunikowskim. Pracował w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Nadzorował fryzury w czasie koronacji króla Anglii Jerzego VI, kiedy to naraz czesano blisko 400 kobiet. W samej Ameryce firmował swoim nazwiskiem 121 zakładów. Gdy przebywał w USA, nakłonił do obcięcia włosów nawet Eleanor Roosevelt.

„Antoine” z plejadą gwiazd

Komedię pt. „Antoine”, która przedstawia najważniejsze wątki z życia wybitnego polskiego fryzjera, będzie można zobaczyć w bydgoskiej Operze Nova już 13.02. o godz. 20.30. Przedstawi ją zespół Teatru Capitol z Warszawy. Obsada jest gwiazdorska: Lesław Żurek (Antoine), Tamara Arciuch (Eva Lavalierre, Eleanor Roosevelt), Bartosz Opania (Xavery Dunikowski), Anna Guzik (Tereska, Bernadette), Aleksandra Szwed, Maria Foryś (Josephine Baker, Francis, Ivett), Martyna Kliszewska (Marie), Michał Milowicz i Łukasz Nowicki (mistrz Decoux, Armand, Heniek, zazdrosny mąż), Bartek Kasprzykowski i Piotr Nowak (Wiesław Stardziak, przewodniczący Rady Gminy w Sieradzu), Małgorzata Lewińska (Eva Lavalliere, Eleanor Roosevelt, dziennikarka, Simone, Tereska, Bernadette), oraz Malwina Stępak i Eva Mruk. Reżyserią zajął się aktor Jakub Przebindowski, zarazem autor scenariusza. Kostiumy przygotował słynny projektant Tomasz Ossoliński. Fryzury wystylizowała mistrzyni świata w tej dziedzinie, Maria Korzeniowska, a choreografię przygotowała Maria Foryś z Egurrola Dance Studio.

<!** Image 4 align=none alt="Image 185207" sub="Antoine (Lesław Żurek) na starość wrócił do Sieradza">Recenzenci spektaklu w szczególności doceniają aktorską kreację Aleksandry Szwed (rola Josephine Baker) - za brawurowy pokaz taneczny - oraz podwójne wcielenie Tamary Arciuch (Lavalierre, Roosevelt) - szalona artystka i dystyngowana pierwsza dama. Krytyczne słowa padają wobec odtwórcy roli tytułowej, Lesława Żurka. Niemniej o tym, jak się spisał, najlepiej przekonać się na własne oczy, a bydgoska publiczność taką szansę będzie miała już w poniedziałek.

<!** Image 5 align=none alt="Image 185207" sub="Zjawiskowa Aleksandra Szwed w roli gwiazdy estrady Josephine Baker">Kontrast obyczajów

Sztuka opowiada nie tylko o zagranicznej karierze Antoine’a, przedstawia również realia powojennej Polski, bowiem wybitny fryzjer u schyłku kariery powrócił do rodzinnego Sieradza. - Po raz pierwszy bohater pojawia się na scenie jako młody czeladnik w salonie paryskiego mistrza fryzjerstwa w 1903 roku. W kolejnych odsłonach widzimy, jak rozkwita jego talent i narasta wielka kariera w Europie i Stanach Zjednoczonych - informuje Magdalena Radomska, producent sztuki.

- Rozziew pomiędzy szaleństwem sztuki a życiem codziennym został pokazany przez pryzmat relacji Antoine’a z żoną Marie. Obok paryskiej historii Antoine’a w spektaklu jednocześnie przedstawiona została jego historia sieradzka. Zderzenie dwóch światów - ekscentrycznego, paryskiego fryzjera z szarą rzeczywistością Polski lat 70. ukazuje obyczajowy kontrast. Za pomocą groteskowej PRL-owskiej postaci przewodniczącego rady miasta pokazano, jakim wyzwaniem jest Antoine, który u schyłku życia postanowił wrócić w rodzinne strony.

Na cześć mistrza

Rodzinne miasto Antoniego Cierplikowskiego o swym chlubnym mieszkańcu pamięta. Na cześć mistrza co roku organizowany jest „Open Hair Festival”, na którym fryzjerzy z całego kraju wykonują i prezentują fryzury w przestrzeni miasta. Pierwszą edycję tego festiwalu zorganizowano w 2009 roku, czyli w setną rocznicę powstania fryzury o nazwie „chłopczyca”. Stałe elementy programu tej imprezy to, m.in., mistrzowski pokaz fryzjerski, wybory Miss Open Hair oraz coroczna próba pobicia rekordu świata w liczbie osób jednocześnie poddawanych stylizacji fryzur. Ważnym wydarzeniem dla młodych stylistów fryzur jest Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego - jeden z najbardziej prestiżowych konkursów branżowych. 


Przedstawienie pt. „Antoine” odbędzie się 13.02. o godz. 20.30 w Operze Nova.

Bilety w cenie 90 i 110 zł można nabyć w kasie opery.

Spektakl adresowany jest do widzów dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!