Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fordon zyska, ale nie na... objętości

Tomasz Zieliński
Efektowne architektonicznie plany deweloperów w Fordonie
Efektowne architektonicznie plany deweloperów w Fordonie Fot.Archiwum Expressu Bydgoskiego
W największej bydgoskiej dzielnicy ciągle jest gdzie budować. FSM ma jeszcze zapas terenów na pięć, sześć lat. Deweloperzy patrzą też na Wyszogród.

W ciągu 40 lat, Fordon z miasteczka przeobraził się w największą dzielnicę, odpowiednik sporego miasta. Mimo wyludniania się ośrodków miejskich, w miastach widać tendencję do zabudowy kolejnych terenów, „doklejania” kolejnych obszarów. Fordon wydaje się być pod tym względem szczególnie atrakcyjny.

Prawo powie: stop?
- Projekty nowych uregulowań urbanistycznych w praktyce to wykluczą - bez ogródek mówi „Expressowi” Anna Rembowicz - Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Pod zabudowę przeznaczone mają być tereny o już wykształconym układzie komunikacyjnym. Chodzi o to, by bazować na istniejącej infrastrukturze, maksymalnie ją wykorzystywać.

Co z Fordonem?
- Pomiędzy nim a centrum miasta zabudowa ma luźny charakter. Daje to wiele możliwości pozyskania nowych terenów, choćby okolice Wyszogrodu, bardzo atrakcyjne dla budownictwa mieszkaniowego. Z kolei okolice Starego Fordonu, równie interesujące, objęte są tak wieloma obostrzeniami różnej natury, że ich zabudowa jest dziś w praktyce niemożliwa.

Mamy jeszcze rezerwy
Podobnie uważa Zbigniew Sokół, prezes Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Mamy jeszcze pięcio-, sześcioletnią rezerwę terenową dla dalszych inwestycji. Dziś najważniejsze są dla nas tereny w okolicy ulicy Andersa, w pobliżu linii tramwajowej. Dalej , konsekwentnie wypełniać będziemy przestrzeń pomiedzy ulicami Wyzwolenia a Bora-Komorowskiego. To będzie zapewne koniec naszego rozwoju na tym obszarze.
W perspektywie kilku lat kolejne inwestycje zapowiadają deweloperzy, szczególnie na osiedlu Eskulapa, jednak ten kierunek planowany był już od lat.

Co więc efektownego planują deweloperzy na najbliższy czas? Wzdłuż ul. Andersa na Terenach Nadwiślańskich trwa budowa miniosiedla, które tworzyć będą 4 budynki. Obecnie wznoszona jest konstrukcja pierwszego bloku.

Z pralnią i elektrostacją
- W pierwszym etapie powstaną dwa 4-kondygnacyjne bloki z białą elewacją. W każdym z nich zaprojektowano 20 mieszkań. W najniższej kondygnacji budynków znajdą się hale garażowe. Warto podkreślić, że część miejsc postojowych będzie dedykowano coraz popularniejszym samochodom elektrycznym - informuje zespół prasowy ratusza. - Zaprojektowano również wspólne pralnie i suszarnie, która mają być wyposażone w nowoczesny sprzęt. To duże ułatwienie, szczególnie dla osób wynajmujących lokale. Pomiędzy budynkami zaaranżowany zostanie skwer z placem zabaw W drugim etapie powstać mają kolejne 2 bloki, ale liczące więcej kondygnacji. Inwestorem jest firma „Ebud Dom”.

Poza tym, wielorodzinny budynek pomiędzy ulicami Andersa i Wyzwolenia zamierza realizować firma „Budstol”. Przy Bora - Komorowskiego blisko zawieszenia wiechy jest też na 4-kondygnacyjnym bloku BTBS
- Inwestycjom na Terenach Nadwiślańskich sprzyjają działania podejmowane przez miasto. Dzięki budowie linii tramwajowej do Fordonu podróż komunikacją miejską do centrum zajmuje około 30 minut. W tym roku zakończy się też budowa nowoczesnej szkoły podstawowej, do której uczęszczać będą uczniowie z Terenów Nadwiślańskich - przypominają w ratuszu.

Przeczytaj także: Fordon. Bez szału na desce [komentarz]

Co dalej?
Urbaniści myślą o tym, jak ma wyglądać Fordon przyszłości.
- Musimy rozmawiać o nowych kierunkach rozwoju Bydgoszczy, szczególnie jeżeli wykorzystywać chcemy istniejącą już infrastrukturę - zapowiada dyrektor MPU. - Wkrótce zorganizujemy poświęconą temu konferencję. Wgronie urzędników, architektów, deweloperów, spółdzielców porozmawiamy o przyszłości: kierunkach rozwoju gospodarczego, demografii i wszystkim tym, co ważne dla przyszłości miasta - także Fordonu.

Urbanistom wtóruje prezes Zbigniew Sokół. - Planujemy niedługo zapytać naszych członków, jak widzą przyszłość spółdzielni. Czy chcą jej dalszego rozwoju, czy też skupić się mamy na administrowaniu dzisiejszymi zasobami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera