EXPRESS
Poleca

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Rozwiń
EXPRESS
Zwiń

Ogromny dzik przy ogrodzeniu szkoły w Bydgoszczy

Niedawno na Osowej Górze dzik zaatakował psa. Teraz pojawił się przy szkole. Rada osiedla będzie prosiła o interwencję

[Filmowa blokada] Czeska „Jazda” w sobotni wieczór na alei...

[Filmowa blokada] Czeska „Jazda” w sobotni wieczór na alei Ossolińskich

Justyna Tota

Aktualizacja:

Express Bydgoski

W lipcu zeszłego roku Woody Allen i jego filmowe „Cienie we mgle” na moście im. Sulimy-Kamińskiego

W lipcu zeszłego roku Woody Allen i jego filmowe „Cienie we mgle” na moście im. Sulimy-Kamińskiego ©Filip Kowalkowski

Dziś w pasie zieleni alei Ossolińskich (blisko placu Weyssenhoffa) stanie wielki dmuchany ekran i krzesełka. Na spacerowej promenadzie o godz. 21.30 zostanie wyświetlony film pt. „Jazda” w reż. Jana Svěráka. Uwaga kierowcy, dobra informacja także dla Was - czeskie kino drogi nie zablokuje jezdni, ulica będzie przejezdna.
W lipcu zeszłego roku Woody Allen i jego filmowe „Cienie we mgle” na moście im. Sulimy-Kamińskiego

W lipcu zeszłego roku Woody Allen i jego filmowe „Cienie we mgle” na moście im. Sulimy-Kamińskiego ©Filip Kowalkowski

Trzy lata temu na ulicy Długiej za sprawą Nosferatu powiało kinem grozy, dwa lata temu wśród secesyjnych kamienic ulicy Cieszkowskiego wyświetlono „Piknik pod wiszącą skałą”, w zeszłym roku najpierw na moście miejskim atmosferę dreszczyku dały „Cienie we mgle” Woody’ego Allena, a na Słowackiego zrobiło się romantycznie „Przed wschodem słońca”. Za każdym razem tłum widzów i ta sama idea.

- Promujemy najpiękniejsze miejsca Bydgoszczy i zachęcamy, by odkryć je na nowo w kontekście filmowych projekcji – taki jest cel każdej blokady filmowej.
W sobotę (16 lipca) kinowy ekran stanie na alei Ossolińskich, gdzie wyświetlimy film z nurtu czeskiego kina drogi. Mamy nadzieję, że fragment alei zmieni się w rzekę widowni, która na nowo dostrzeże urok jednej z najpiękniejszych promenad w naszym mieście – mówi nam Arkadiusz Hapka, dyrektor kina „Orzeł” MCK, organizator wydarzenia.

Ekran będzie wielki jak w zeszłym roku (10 m w podstawie, 5 m wysoki). Kino „Orzeł” MCK zorganizowało 300-500 specjalnych krzesełek, ale kto mieszka blisko alei Ossolińskich, ten może przynieść swoje siedzisko, a nawet koc (zakładając, że padać nie będzie – dotąd filmowe blokady deszcz szczęśliwie omijał), bo pierwsza w tym roku filmowa blokada odbędzie się w pasie zieleni (blisko placu Weyssenhoffa), gdzie miejsc do piknikowania nie brak. Uwaga kierowcy, jest też dobra wiadomość dla Was - „Jazda” w reż. Jana Svěráka nie zablokuje ulicy, będzie przejezdna, no chyba że się sami zagapicie na ekran.

Na tym jednak nie koniec filmowego „blokowania” - podobnie jak w zeszłym roku, druga blokada odbędzie się w sierpniu (a dokładnie w sobotę, 20 sierpnia). Wówczas przeniesiemy się na ulicę Paderewskiego (w pobliże skrzyżowania z Zamoyskiego ), gdzie wśród XIX-wiecznych zabudowań obejrzymy klasyczny thriller Romana Polańskiego. I choć akcja filmu dzieje się w Paryżu, to jednak...
- Zabytkowe kamienice przy ulicy Paderewskiego wyglądają jak wyjęte właśnie z filmu „Lokator”, dlatego oglądając ten thriller w tym miejscu, każdy będzie mógł poczuć się jak w kinie 3D, w którym filmowa scenografia „wkracza” w świat rzeczywisty – przyznaje Arkadiusz Hapka, który mając w pamięci filmową blokadę na Cieszkowskiego, liczy, że i w sierpniu bydgoszczanie przyjdą oglądać film „po sąsiedzku” - także z okien budynków przy ulicy, co sprawia, że publiczność rozrasta się w przestrzeni.

- Zachęcam mieszkańców ulic obu tegorocznych blokad filmowych, by ugościli wszystkich pozostałych bydgoszczan i turystów, którzy przyjdą oglądać filmy, abyśmy wszyscy razem ze sobą po prostu pobyli – dodaje Arkadiusz Hapka, zapraszając na filmowe blokady tego lata.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
16 lipca (sobota) godz. 21.30 - Filmowa blokada al. Ossolińskich (blisko placu Weyssenhoffa), film „Jazda” w reż. Jana Svěráka, wstęp wolny

20 sierpnia (sobota) godz. 21.00 - filmowa blokada ul. Paderewskiego (blisko skrzyżowania z ul. Zamoyskiego), film „Lokator” w reż. Romana Polańskiego, wstęp wolny

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo