Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fara również się doczekała

Renata Napierkowska
Rozpoczyna się remont drugiej po bazylice najstarszej inowrocławskiej świątyni: kościoła św. Mikołaja. Pieniądze na remont pochodzą z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i Unii Europejskiej.

Rozpoczyna się remont drugiej po bazylice najstarszej inowrocławskiej świątyni: kościoła św. Mikołaja. Pieniądze na remont pochodzą z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i Unii Europejskiej.

Mieszkańcy Inowrocławia od dawna martwią się o stan jednej z najstarszych świątyń, która powstała w średniowieczu.

<!** reklama>- Tyle się robi w innych parafiach. Kościół Ruina, który jest nieco starszy od naszej parafii wygląda jak bombonierka, w parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie, jedne ekipy budowlane kończą roboty i zaraz wchodzą kolejne, a w „Mikołaju” nic się nie dzieje, a przecież to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w tym mieście - narzekał niedawno na forum „Expressu” jeden z naszych Czytelników.

Pochodzący z XV wieku zabytek doczekał się jednak remontu. W tym roku na renowację dachu nad prezbiterium z Unii Europejskiej wpłynie prawie 90 tysięcy, a ponad 20 tysięcy złotych dołożył z budżetu sejmik województwa. To pierwszy etap remontu, a w planach są dalsze prace.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, ponad 100 zabytkowych obiektów w województwie kujawsko-pomorskim przejdzie renowację dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez sejmik. Na liście znalazła się również druga inowrocławska świątynia św. Krzyża, która powstała jako kościół ewangelicki w 1863 roku.

- O kwotach dotacji, jakie przyznaliśmy na remont poszczególnych zabytków decydował zakres planowanych prac. Część tych obiektów otrzymuje podwójne dofinansowanie, gdyż pieniądze pochodzą z dwóch źródeł: Urzędu Marszałkowskiego i środków unijnych. Jeśli chodzi o dotacje z Unii, to największą rolę odegrały prawidłowo przygotowane wnioski - przypomina radny sejmiku wojewódzkiego, Ryszard Grobelski.

Oprócz inowrocławskich świątyń dotację otrzymały parafie w: Rojewie, Kruszwicy, Tucznie i Gniewkowie. Ponadto pieniądze przyznano na renowację dworu w Kołudzie Wielkiej, dachu najstarszego domu w Gniewkowie, tarasu widokowego w Kruszwicy oraz kaplicy Kalwarii Pakoskiej.

Warto wiedzieć

  • Łącznie 11 zabytkowych obiektów otrzyma wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego.
  • Na remont 8 budowli dotację przyznała Unia Europejska.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!