Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmach liceum na bydgoskim Okolu czeka wkrótce duży remont konserwatorski

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Tak obecnie prezentuje się budynek III LO przy ul. Nowogrodzkiej 3 na bydgoskim Okolu.
Tak obecnie prezentuje się budynek III LO przy ul. Nowogrodzkiej 3 na bydgoskim Okolu. Arkadiusz Wojtasiewicz
Budynek III LO na bydgoskim Okolu przejdzie duży remont. Prace mają rozpocząć się jesienią br. i będą prowadzone pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków. Bydgoski ratusz wkrótce ogłosi przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu.

Gmach przy ul. Nowogrodzkiej 3 mieszczący się w pobliżu starego odcinka Kanału Bydgoskiego został wzniesiony w 1879 roku. W latach 90. XIX wieku budynek został rozbudowany. Od września 2006 r. do czerwca 2021 r. na terenie szkoły swoją siedzibę miało Muzeum Kanału Bydgoskiego (obecnie mieści się po sąsiedzku w Centrum Edukacyjno-Społecznym przy ul. Staroszkolnej 10).

Teraz zabytkowy gmach szkoły ma przejść metamorfozę. Bydgoski ratusz planuje duży remont.

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg związany z wyborem wykonawcy projektu

- W pierwszym etapie przygotowana zostanie kompleksowa dokumentacja projektowa - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Wstępnie zakładamy zlecenie prac konserwatorskich elewacji budynku III LO. Inwestycja obejmie również wymianę pokrycia dachowego zabytkowego gmachu wraz z wymianą stolarki okiennej. W najbliższych dniach ogłosimy przetarg związany z wyborem wykonawcy projektu.

Prace budowlane mają rozpocząć się jesienią. Wykonawca na realizację tego zadania będzie miał kilka miesięcy.

- W tegorocznym budżecie na rozpoczęcie robót zarezerwowaliśmy prawie 2 mln zł - mówi Marta Stachowiak. - Środki na inwestycję pozyskaliśmy z funduszy zewnętrznych. Zmiany zajdą również w przestrzeni wokół szkoły. Planowana jest, m.in., budowa bieżni i siłowni.

Zapowiadany remont cieszy dyrekcję bydgoskiej "Trójki".

- Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac - mówi Agnieszka Nowak, pełniąca obowiązki dyrektora III LO im. Adama Mickiewicza. - O ten remont i fundusze na ten cel zabiegałyśmy w Urzędzie Miasta Bydgoszczy już od dłuższego czasu jeszcze wspólnie z Grażyną Dziedzic, poprzednią dyrektor naszej szkoły. Cieszę się, że ten remont dojdzie do skutku, bo budynek III LO to kawał historii miasta i chcemy, by przywrócono mu dawny blask. Został wykonany z pięknej czerwonej cegły, ale po latach elewacja wymaga odświeżenia.

Szczególnie wymiana dachu na budynku III LO jest bardzo wyczekiwana

Wymiana okien w budynku też jest potrzebna.

- Poprzednia stolarka okienna ma już chyba ze 20 lat, więc okna wymagają wymiany - mówi Agnieszka Nowak. - Jeszcze bardziej czekamy na remont dachu, bo przecieka. Wielokrotnie był naprawiany, ale to były rozwiązania doraźne, teraz czeka go gruntowna wymiana.

W ciągu ostatniej dekady Miasto Bydgoszcz wyremontowało szereg miejskich obiektów związanych z historią miasta. Wśród nich, m.in., Młyny Rothera czy gmach Muzeum Okręgowego.

- Cieszę się, że do tego grona dołącza budynek III LO - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. - To wyjątkowa szkoła. Cała jej społeczność: nauczyciele, uczniowie i rodzice w sposób szczególny zaangażowali się w ochronę oraz promocję dziedzictwa Kanału Bydgoskiego. Myślę, że konserwatorski remont tej placówki z pewnością będzie zachęcał do dalszej troski o nasze historyczne dziedzictwo.

Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo