Pracodawcy doszli do tego, że jeżeli nie przygotują sobie pracownika, to raczej nie znajdą go na rynku. Stąd programy praktyk i staży, współpraca ze szkołami zawodowymi, technikami, wyższymi uczelniami.
Poszukujemy pracowników w Polsce. Pomimo zmiany sytuacji na rynku pracy, nie obserwujemy masowych powrotów fachowców z emigracji - na razie to raczej pojedyncze przypadki i nie należy spodziewać się zmian.
Zapowiedzi o zwiększaniu zatrudnienia i wzroście płac składane były w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Niestety - na razie sytuacja zmienia się na niekorzyść przedsiębiorców, a co za tym idzie - i pracowników. Wysoki kurs euro i dolara powoduje, że import z Chin gotowych wyrobów staje się coraz mniej opłacalny. Rosną ceny surowców oraz materiałów, przez co koszty produkcji też rosną. Nie wiemy, czy odpływ zleceń eksportowych to tylko chwilowy trend, czy utrzyma się w dłuższej perspektywie.
PRZECZYTAJ:Czy w tym roku w naszym mieście łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie? [PYTANIE DNIA]
Są też czynniki wewnętrzne przesądzające o tym, że trudno określić, jak rozwinie się sytuacja. Myślę tu choćby o tzw. podatku bankowym, podatku od sklepów wielkopowierzchniowych czy programie „500 plus”. Wejdą one w życie najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach i dziś nikt nie jest w stanie z całą pewnością powiedzieć, jak wpłyną na gospodarkę. Liczba niewiadomych w tym równaniu jest zatem zbyt duża.
