W krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji - Turyn 2022 wzięło udział dziesięciu wykonawców, wyłonionych na podstawie nadesłanych zgłoszeń.
Na liście znaleźli się:
Ania Byrcyn - Dokąd?
Daria - Paranoia
Emilia Dębska (Mila) - All I Need
Karolina Lizer - Czysta woda
Karolina Stanisławczyk & Chika Toro - Move
Kuba Szmajkowski - Lovesick
Lidia Kopania - Why Does It Hurt
Ochman - River
Siostry Szlachta - Drogowskazy
Unmute - Głośniej niż decybele
Koncert Finałowy odbył się 19 lutego, był transmitowany na żywo, na antenach TVP. W tym roku Telewizja Polska zdecydowała, że to jurorom z jej ramienia oraz widzom odda głos w kwestii wyboru naszego reprezentanta na Eurowizji.
Decyzją widzów i jurorów na Eurowizji w Turynie Polskę reprezentować będzie Krystian Ochman.
Hołd dla Witolda Paszta
Zanim uczestnicy preselekcji zaprezentowali się w swym repertuarze, prowadzący show Rafał Brzozowski wspomniał zmarłego Witolda Paszta. Hołd muzykowi złożył Krzysztof Prusik, podopieczny Paszta w programie "The Voice Senior", który zaśpiewał piosenkę Skaldów "Dopóki jesteś".
Wokalista zespołu VOX zmarł w piątek w wieku 68 lat. Informację o śmierci artysty przekazały za pośrednictwem mediów społecznościowych jego córki, Natalia i Aleksandra.
"Wczoraj późnym wieczorem, dzień po rocznicy śmierci swojej Ukochanej Żony, odszedł nasz Tata, Witold Paszt. Wspaniały, najlepszy człowiek, najukochańszy dziadek, Artysta w pełnym znaczeniu tego słowa" – napisały.
"Kiedy już wydawało się, że jest przemocny i niezniszczalny, bo pokonał swój trzeci COVID, nagle los się odwrócił i przyszły niespodziewane komplikacje, które znacznie przyspieszyły jego wytęsknione spotkanie z naszą Mamą. Bardzo się do Niej spieszył" – dodały w oświadczeniu.
