Dla bydgoskiego „elektronika”, który wygrał prestiżowy ogólnopolski ranking „Perspektyw” w kategorii techników, nastał czas wielkiej chwały. - Jesteśmy dumni ze zwycięstwa, ale czujemy też ogromną odpowiedzialność. Powtórzenie tego sukcesu za rok nie będzie łatwe, bo konkurencja nie śpi - mówił nam Mikołaj Sawicki, jeden z uczniów. - Wybrałem tę szkołę ze względu na wysoki poziom kształcenia zawodowego, dobre perspektywy pracy po jej ukończeniu i tradycję rodzinną. Tu uczył się też mój tata.
"Elektronik" - szkoła przyjazna uczniom
Wczoraj gratulacje uczniom, dyrekcji szkoły i gronu pedagogicznemu złożyli Teresa Wargocka, wiceminister edukacji, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski i Marek Gralik, kurator oświaty. W szkole gościł też Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy i zarazem absolwent „elektronika”.
Studniówka Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
- Kształcenie zawodowe to dla MEN priorytet - podkreślała wiceminister Wargocka. - „Elektronik” może być wzorem dla innych. To szkoła przyjazna uczniom, która reaguje na potrzeby rynku pracy. Od września br. powstaną szkoły branżowe I stopnia i liczymy, że wasz sukces zachęci do nauki zawodu obecnych gimnazjalistów. Sukces tej szkoły to wspólne dzieło uczniów, nauczycieli, dyrekcji, ale i władz samorządowych, które nie szczędziły pieniędzy na doposażenie placówki.
Kliknij poniżej i czytaj dalej na kolejnej stronie
Dziś w Technikum Elektronicznym uczy się blisko 900 uczniów. Zdecydowana większość to chłopcy, ale są też w tym gronie dziewczęta. - Atmosfera w szkole jest naprawdę fajna - przyznały Agata Andrzejewska i Zuzanna Śliwińska, uczennice klasy III. - Spora w tym zasługa nauczycieli, którzy potrafią nie tylko zachęcić do nauki, ale też obudzić w nas pasję.
„Elektronik” kształci w zawodach technik informatyk, technik teleinformatyk i technik elektronik. - Od września planujemy też w szkole branżowej I stopnia kształcić w zawodzie elektronik - mówi Roman Wojciechowski, dyrektor szkoły. - Dysponujemy świetną bazą dydaktyczną. Mamy też nowoczesne boisko z poliuretanową nawierzchnią, a po naszej wygranej w rankingu „Perspektyw” prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że zaapeluje do Rady Miasta o podjęcie uchwały w sprawie poprawki do budżetu i wpisanie w plan inwestycyjny nowej hali dla „elektronika”.
Tablica w prezencie
Szkoła od wielu lat stawia na współpracę z pracodawcami i to przynosi efekty. Jej absolwenci są rozchwytywani na rynku pracy. Dowód? - Co roku przyjmujemy na praktyki zawodowe 20 uczniów Technikum Elektronicznego - stwierdził obecny na spotkaniu Henryk Kruszyński, prezes firmy TELDAT w Bydgoszczy, zajmującej się m.in. wdrażaniem nowoczesnych, specjalistycznych rozwiązań teleinformatycznych. - Wielu z nich znajduje u nas potem zatrudnienie. Dziś około 30 procent naszej załogi to właśnie absolwenci tej szkoły. Są świetnie przygotowani do zawodu.
- „Elektronik” może być wzorem dla innych. To szkoła przyjazna uczniom, która reaguje na potrzeby rynku pracy - Teresa Wargocka, wiceminister edukacji
Podczas wizyty w „elektroniku” Teresy Wargockiej nie zabrakło też prezentów. - Mam dla was tablicę multimedialną. Niech wam dobrze służy - stwierdziła wiceminister.
Albumy o regionie na ręce Romana Wojciechowskiego, dyrektora szkoły, przekazał z kolei wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który podkreślał, że bydgoska szkoła jest chlubą województwa. A kurator oświaty Marek Gralik dodał: - W rankingu „Perspektyw” aż 8 techników z regionu znalazło się w pierwszej setce najlepszych techników w kraju, to dało województwu 5 miejsce. Co ciekawe, aż pięć z tych szkół mieści się w Bydgoszczy. Na dodatek Bydgoszcz ex aequo z Krakowem jest liderem wśród tych miast, w których są najlepsze technika w kraju. To wielki sukces. Liczymy, że w kolejnych latach będzie jeszcze lepiej, bo po wdrożeniu reformy oświaty minimalny wymiar godzin na kształcenie zawodowe praktyczne w technikach nie będzie niższy niż 50 proc. godzin przewidzianych na kształcenie zawodowe, a w przypadku szkół branżowych wyniesie minimum 60 proc.
Rozmowy o reformie
Po wizycie w „elektroniku” wiceminister Wargocka spotkała się w Urzędzie Wojewódzkim z przedstawicielami środowisk zainteresowanych reformą oświaty. Byli to przedstawiciele zarządów trzech konwentów: wójtów gmin wiejskich, burmistrzów oraz prezydentów miast województwa kujawsko-pomorskiego. W spotkaniu wzięli udział też członkowie Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego działającej przy marszałku. Jak ustaliliśmy, poruszono m.in. temat szkolnictwa zawodowego. Od września rusza bowiem szkoła branżowa I stopnia, która zastąpi zasadniczą szkołę zawodową.
