- Myślę, że z tej inwestycji płynie dużo korzyści i nie będzie ona uciążliwa dla mieszkańców - mówi wójt gminy Rojewo, Błażej Mielcarek. Biogazownia ma swoją siedzibę w Liszkowie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 131539" sub="Dzięki biogazowni zyska środowisko. Jak zapewniają władze gminy, inwestycja nie będzie uciążliwa dla mieszkańców Fot. Archiwum">Idea wybudowania biogazowni zrodziła się pięć lat temu, gdy pełna parą działała w Liszkowie gorzelnia. To właśnie stamtąd miały trafiać surowce do przerobu. Teraz, gdy obiekt jest już gotowy, wiadomo, że będą tu przetwarzane, oprócz gorzelnianych, wszelkie inne odpady pochodzenia roślinnego.
- Mamy zapewnienie, że nie będzie tutaj składowana i przetwarzana gnojowica. Gdy z tuczarni świń wywożą nawóz czy gnojowicę na pola, to ten zapach jest z pewnością o wiele bardziej uciążliwy - mówi Błażej Mielcarek.
- Do produkcji energii będą wykorzystywane, między innymi, odpady z firmy Bonduelle w Gniewkowie oraz wywar ziemniaczany z krochmalni w Bronisławiu. Będą tam mogli dostarczać produkty roślinne także gospodarze i plantatorzy, na przykład, cebuli, kukurydzy i innych warzyw.
- Dotąd to wszystko składowano na polu i tam gniło. To z pewnością było bardziej szkodliwe dla środowiska - ocenia wójt Rojewa. Wójtowi udało się do pomysłu przekonać większość mieszkańców, więc budowa obiektu przebiegała bez protestów.
<!** reklama>- Mieszkam w odległości kilometra od biogazowni, bo mieści się ona w centrum wsi. Najbliższe domy są odległe o 200 metrów. Widziałem, jak pracują biogazownie w Niemczech i w Polsce. Nie są one uciążliwe dla mieszkańców. Jeśli wydobywa się jakiś zapach, to jedynie przy transporcie i składowaniu komponentów - mówi sołtys Liszkowa i radny gminny, Mirosław Markiewka. Z powstania biogazowni płynie wiele korzyści. Jednym z nich są wyższe wpływy z tytułu podatków do budżetu gminy. - Najwięcej zyska środowisko, bo pozbędziemy się nie tylko niepotrzebnych odpadów, ale zredukujemy także emisję zanieczyszczeń, jakie wskutek spalania i produkcji energii przedostają się do atmosfery. A kilku mieszkańców dzięki biogazowni ma pracę - przypomina wójt Mielcarek.
Inwestorem liszkowskiej inwestycji jest firma Agrogaz z Poznania, która chce sprzedawać energię elektryczną do ENEA SA.
Warto wiedzieć
- Biogazownia w Liszkowie będzie wytwarzać energię o łącznej mocy 2,1 megawata.
- W Polsce, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, udział energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii do 2020 roku powinien wzrosnąć do poziomu 15 procent. Obecnie wynosi on 4 procent.