W Europie mieszka od 11 lat, do Polski przyjechał po raz pierwszy trzy lata temu i od raz poczuł się jak w domu
- Amerykanin Steven Kindler, bo o nim mowa, znany jest z tego, że gra na tak nietypowych instrumentach jak wielostrunowe (9- i 4-strunowych) skrzypce elektryczne, które mają zakres wszystkich klasycznych instrumentów smyczkowych (od kontrabasu poprzez wiolonczelę, altówkę na skrzypcach skończywszy). Na dodatek instrumenty te specjalnie dla wirtuoza są wykonywane przez słynnego amerykańskiego lutnika Johna Jordana.

Zresztą według sugestii Stevena Kindlera, Waldek Knade (jeden z członków zespołu jeszcze w zeszłym roku Ritual Duo, a obecnie Ritual Art Orchestra) wykonał skrzypce Eviola z przetwornikiem Picktone ViolinLine.
- Na pierwszym egzemplarzu tych skrzypiec Steven Kindler zagrał w ubiegłym roku w Pałacu w Lubostroniu. Zespół używa klasycznych (w tym etnicznych) instrumentów, ale muzyka którą tworzą, jest naprawdę wyjątkowa - wspomina Katarzyna Fojuth, prezes Fundacji Przedmieście Róży, która wspierała przygotowania owego koncertu. - Steven Kindler to genialny instrumentalista, a jednocześnie bardzo skromny człowiek. Na scenie jest jednak artystą pełnym emocji, który jak mało kto potrafi prowadzić dialog z publicznością. Być na koncercie zespołu Ritual to niecodzienne przeżycie - zapewnia Katarzyna Fojuth.
Warto dodać, że zespół Ritual dwa lata temu został założony w Bydgoszczy. Tworzą go znakomici muzycy, jak: Bogusław Raatz, Daniel Mackiewicz, Misha Ogorodov, Eurazja Srzednicka oraz Sławomir Ciesielski. W niedzielę w myślęcińskim Hotelu Pałac Ritual Art Orchestra wystąpi w trzyosobowym składzie: Steve Kindler, Bogusław Raatz i Daniel Mackiewicz.
Na koncercie Marty Lutrzykowskiej i Spring Quintet w amfiteatrze Opery Nova był nadkomplet publiczności. Jest niemal pewne, że i pojutrze będzie tak samo, tym bardziej że pomysł na ten koncert znów podsunęła publiczność cyklu „Rzeka Muzyki”. - Kiedy podczas zeszłorocznego wieczoru z Co-Operą Justyna Reczeniedi jako bis zaśpiewała „Tańczące Eurydyki”, owacjom nie było końca - wspominają organizatorzy.
A potem jeszcze miliony Polaków śledziło losy Anny German w telewizyjnym serialu. Zatem także nad Brdą nie może zabraknąć przebojów tej legendarnej piosenkarki. A usłyszymy je w specjalnych aranżacjach, w wykonaniu wyjątkowych gości, którymi będą śpiewacy operowi, występujący na scenach niemal całego świata, w tym tych najbardziej prestiżowych. Duet Justyna Reczeniedi (solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, występująca Warszawy aż po Japonię) i Krystian Krzeszowiak (tenor, który śpiewał na tak sławnych scenach, jak m.in. mediolańska La Scala, londyńska Covent Garden czy nowojorska Carnegie Hall) zaprosili Vladę Vdovychenko (solistkę Filharmonii w Odessie, która w serialu o Annie German użyczyła swego głosu w wykonywanych piosenkach), by wspólnie stworzyć program z największymi przebojami polskiej piosenkarki i kompozytorki. Połączenie muzyki rozrywkowej z klasycznie wykształconymi głosami okazał się strzałem w dziesiątkę. Wydana płyta „Pamięci Anny German” ma już liczne grono zachwyconych słuchaczy, których z pewnością przybędzie po niedzielnym koncercie z cyklu „Rzeka Muzyki”.
Kiedy? Gdzie? za ile?
09.08. (ndz.) godz. 18.00 - koncert Ritual Art Orchestra, Hotel Pałac (ul. Konna 10), wstęp wolny
09.08. (ndz.) godz. 19.00 - koncert z cyklu „Rzeka Muzyki” - Pamięci Anny German, amfiteatr Opery Nova (w razie niepogody hotel „Brda”), wstęp wolny