Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci poproszą o pomoc

Marek Chełminiak
W połowie listopada ruszy kampania, która ma skłonić mieszkańców Bydgoszczy i okolic do zbiórki pieniędzy na ostatnie elementy wyposażenia Domu Jubileuszowego w Fordonie.

W połowie listopada ruszy kampania, która ma skłonić mieszkańców Bydgoszczy i okolic do zbiórki pieniędzy na ostatnie elementy wyposażenia Domu Jubileuszowego w Fordonie.<!** Image 2 align=none alt="Image 199549" sub="Maluchy z Wiatraka od dawna marzą o przeprowadzce do nowych pomieszczeń w Domu Jubileuszowym / Fot. Marek Chełminiak">

Inwestycja jest bliska oddania do użytku. Według pierwotnych planów, miało to nastąpić na początku września, ale zabrakło środków na wyposażenie sali widowiskowej i na część prac wykończeniowych.

- Po ostatecznym podsumowaniu, okazało się, że do zamknięcia inwestycji brakuje nam około dwóch milionów złotych. Jest to efekt podwyżki podatku VAT na materiały budowlane, z 7 na 23 proc. Nasz dom będzie służył mieszkańcom całej Bydgoszczy i okolic. Takiego obiektu nie ma nigdzie w regionie. Dlatego nadal liczymy na wsparcie publiczne i od osób prywatnych, także spoza Fordonu. Już teraz w naszych zajęciach, prowadzonych w czterech małych salkach parafialnych, uczestniczy kilkaset osób w różnym wieku, od małych dzieci, po seniorów. To pokazuje, jaka jest skala potrzeb w tej dziedzinie - podkreśla ksiądz Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji „Wiatrak”. - W najbliższym czasie ruszy kampania, podczas której o wsparcie finansowe na dokończenie tak potrzebnej inwestycji, poproszą, między innymi, dzieci, uczęszczające na zajęcia organizowane przez Fundację „Wiatrak”.

- Nasi podopieczni nie mogą się doczekać przeprowadzki do nowej siedziby, zbudowanej na miarę XXI wieku. W parafialnych salkach jest nam już bardzo ciasno i, co tu dużo ukrywać, trochę siermiężnie, podczas gdy w Domu Jubileuszowym czekają piękne, jasne pomieszczenia. Trzeba je tylko do końca wyposażyć. Dlatego nasi najmłodsi podopieczni poproszą o wsparcie wspaniałej idei dokończenia budowy Domu Jubileuszowego - mówi Sylwia Finc, specjalistka do spraw marketingu w Fundacji „Wiatrak”. <!** reklama>

Dom Jubileuszowy został pomyślany jako żywy pomnik Jana Pawła II. Każda z kondygnacji jest poświęcona innemu poziomowi rozwoju: fizycznego, psychicznego, intelektualnego i duchowego. Najniżej znajduje się część, w której odbywać się będą zabiegi rehabilitacyjne. Jest tam sauna oraz pomieszczenia z hydromasażami oraz sale do ćwiczeń. Wyżej są jasne sale do zajęć z różnymi grupami podopiecznych, zapewniające świetne warunki do nauki i twórczości artystycznej. Są tam też pracownie psychologiczne. Najwyższy poziom przeznaczono na kaplicę błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Jest to miejsce na wyciszenie, modlitwę i mszę świętą. Największym i najefektowniejszym pomieszczeniem jest sala widowiskowa, która pomieści 200 widzów, z czego 50 może zasiąść na balkonie, gdzie przygotowano także reżyserkę i miejsca dla tłumaczy symultanicznych. Dom Jubileuszowy jest tak zwanym „obiektem inteligentnym”. Wyposażono go we wszelkie możliwe systemy, zapewniające oszczędność energii elektrycznej. Ogrzewany będzie ciepłem z wnętrza ziemi. W tym celu, w ziemi wywiercono 48 otworów. Każdy z nich ma po 130 metrów głębokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty