Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duszący kaszel jak pianie koguta. Epidemia wyrównawcza krztuśca w regionie

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Doktor nauk med. Radosława Staszak-Kowalska jest zwolenniczką szczepienia dzieci także przeciwko krztuścowi. W razie napadowego, duszącego kaszlu, radzi rodzicom nie zwlekać i skonsultować  się z lekarzem
Doktor nauk med. Radosława Staszak-Kowalska jest zwolenniczką szczepienia dzieci także przeciwko krztuścowi. W razie napadowego, duszącego kaszlu, radzi rodzicom nie zwlekać i skonsultować się z lekarzem Dariusz Bloch
Coraz więcej osób choruje na krztusiec. Tylko w styczniu w naszym województwie sanepid zanotował 23 przypadki zachorowań na niego. Lekarze radzą, aby nie bagatelizować tej zakaźnej choroby.

[break]
Julka ma 8 lat. Z powodu krztuśca trafiła do szpitala. - Niestety, doszło do powikłań w postaci zapalenia płuc. Córka choruje na mukowiscydozę, więc musieliśmy szybko działać. Konieczne było podanie antybiotyku - mówi jej mama Karolina.

Dlaczego choroba, która była już zapomniana, wraca? - Problem w tym, że ludzie się nie szczepią - uważa dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska, ordynator Oddziału Pediatrii, Pneumonologii i Alergologii z Pododdziałem Niemowlęcym Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.

Epidemia wyrównawcza

Jak informuje sanepid, krztusiec należy do zakażeń nawracających, ponieważ z upływem czasu rośnie populacja wrażliwa na zakażenie. - Epidemiczne wzrosty zachorowań obserwujemy co kilka lat - twierdzi Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. - Zjawisko to określa się mianem epidemii wyrównawczej. I właśnie z nim mamy do czynienia na terenie naszego województwa. Od kilku lat obserwujemy trend przesunięcia zachorowań na krztusiec na dzieci starsze i osoby dorosłe.

Ze statystyk wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat w regionie przybywa chorych na krztusiec. W 2013 roku zachorowało na niego 120 osób, rok później 300, a w 2015 roku już 450, z czego w powiecie bydgoskim stwierdzono 31 przypadków. Tylko w styczniu tego roku było ich już 23. Jednak według Jerzego Kasprzaka, sytuacja wygląda podobnie na terenie całego kraju, gdzie w 2015 roku zaobserwowano ponaddwukrotny wzrost zapadalności na krztusiec w porównaniu z rokiem 2014.

- Moim zdaniem, skala zachorowań jest znacznie większa, bo mamy dużo przypadków nie potwierdzonych przez sanepid - mówi dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska. - Tylko w styczniu tego roku. na naszym oddziale mieliśmy dziesięcioro takich pacjentów. Tych, którzy muszą być hospitalizowani, przekazujemy do Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy, pozostałych wypisujemy do domu, bo krztusiec, zwany też kokluszem, można leczyć w domu. Choremu podaje się wówczas antybiotyk z grupy makrolidów, który zniszczy pałeczki krztuśca. Bezwzględnie należy pozostawać w domu, by nie zarażać innych. Leczenie trwa minimum dwa tygodnie. Jeśli w domu są młodsze dzieci, które nie były szczepione, to profilaktycznie im także podaje się antybiotyk.

Warto się szczepić

Większość lekarzy uważa, że należy się szczepić przeciwko kokluszowi. - W stu procentach nie zapobiegnie to chorobie, ale na pewno złagodzi jej przebieg - podkreśla dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska. - Małe dzieci można już szczepić w 6. tygodniu życia. Pierwsze trzy dawki szczepionki podawane są maluchom co 6 tygodni, przypominającą po roku, a potem w 6. roku życia. Zlekceważenie choroby grozi powikłaniami np. zapaleniem płuc lub zapaleniem ucha wewnętrznego.

Krztusiec zaczyna się jak zwykłe przeziębienie. Charakterystyczny dla tej choroby jest silny, duszący kaszel. - dr Radosława Staszak-Kowalska

Co powinno niepokoić? - Koklusz zaczyna się jak przeziębienie - mówi dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska. - Chory ma katar, suchy kaszel, często nie gorączkuje, czasem towarzyszy tym objawom zapalenie spojówek. Charakterystyczny jest tu silny, duszący kaszel, przypominający pianie koguta. Jeśli napady zdarzają się kilkanaście razy na dobę, są męczące, kończą się dusznościami lub wymiotami, to trzeba zgłosić się do lekarza. Interniści potrafią rozpoznać tę chorobę, a w razie wątpliwości zlecą badanie krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!