Technologia celowania artyleryjskiego, która działa podobnie jak aplikacja dla pasażerów taksówek, pomogła Ukraińcom zniszczyć prawie cały rosyjski batalion jednym atakiem - pisze "The Times".
GIS Arta to zaawansowany system orientacji sytuacyjnej opracowany przez ukraińskich programistów we współpracy z brytyjskimi firmami zajmującymi się mapowaniem cyfrowym. Ten system skrócił czas celowania wojska z 20 minut do jednej minuty.
"The Times" porównuje działanie systemu GIS Arta do technologii stosowanej przez firmy taksówkarskie, która lokalizuje pasażera i przypisuje najbliższego dostępnego kierowcę, system identyfikuje rosyjski cel i szybko wybiera jednostki artylerii, moździerzy, pocisków rakietowych lub dronów bojowych, które znajdują się w zasięgu.
Okolice miejsca w którym Rosjanie próbowali przekroczyć rzekę
Dane z pola bitwy w czasie rzeczywistym z dronów zwiadowczych, dalmierzy, smartfonów, GPS i radarów przekazanych przez NATO są wprowadzane do systemu w celu określenia pozycji wroga. Informacje te są następnie przetwarzane przez oprogramowanie „kalkulator strzelania”, które określa, która broń w okolicy jest najbardziej odpowiednia do przeprowadzenia ataku.
System ten został wykorzystany w ostatniej spektakularnej akcji w której ukraińska artyleria dokonała jednego z najcięższych bombardowań rosyjskiej armii od początku agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r.
"The Times" przypomina, że w tej akcji ponad 70 jednostek - czołgów, opancerzonych wozów bojowych i transporterów personelu - zostało zniszczonych w ciągu dwóch dni skoordynowanego ostrzału i nalotów, gdy Rosjanie próbowali przejść przez most na rzece Siverskyi Doniec we wschodniej Ukrainie. Analitycy wojskowi opisali atak jako poważny cios dla sił rosyjskich i cios w ich ambicje w Donbasie.
Jak podano w poniedziałek, 16 maja 2022 r., rosyjska 74. brygada zmotoryzowana poniosła 485 ofiar (z łącznej liczby 550 żołnierzy) i straciła 80 pojazdów na rzecz ukraińskiej artylerii korzystającej w tej akcji ostrzału z GIS Arta.
System GIS Arta jednym z wielu narzędzi wykorzystywanych do zorganizowania ataku. Został opracowany przez ukraińskich programistów, którzy przed laty przyjechali do Wielkiej Brytanii i wymienili się wiedzą na temat mapowania cyfrowego z brytyjskimi firmami.
System, określany przez jego twórców jako „Uber artylerii”, został włączony do armii ukraińskiej w maju 2014 r. po rosyjskiej inwazji na Krym.
Dostęp do zaszyfrowanej mapy elektronicznej, na której wyświetlane są na żywo dane z pola bitwy, ma dowódca ze specjalnym poświadczeniem bezpieczeństwa. Po potwierdzeniu celu wybiera do której jednostki wysłać współrzędne i inicjuje ostrzał w ciągu kilku sekund.
Systemy celowania używane przez inne siły zbrojne mogą zwykle strzelać 20 minut lub dłużej po otrzymaniu raportu o pozycji wroga, ale GIS Arta skraca czas „wezwania do aktywacji” do jednej maksymalnie do dwóch minut.
Brytyjski portal dodaje, że dodatkową zaletą tej technologii jest to, że działa ona w przeciwieństwie do tradycyjnej rosyjskiej metody ostrzału, która polega na rozmieszczeniu baterii artyleryjskich w jednym miejscu. Zamiast tego jednostki ukraińskie mogą zostać rozproszone po polu bitwy, grożąc atakiem na pozycje rosyjskie z dowolnego kierunku.
Co ciekawe system jest również w stanie obliczyć, kiedy pociski trafią w cel, umożliwiając jednoczesne uderzenia z różnych pozycji, co dezorientuje wysiłki rosyjskiej kontrbaterii.
System GIS Arta znacznie ewoluował od 2014 r. Obecnie oferuje większą funkcjonalność, pomagając dowódcom w szerokim zakresie zadań, z których wiele nie jest związanych ze strzelaniem, takich jak logistyka i komunikacja.
Kolejną ważną rzeczą jest fakt, że system może automatycznie zidentyfikować, czy przypadkiem na linii ostrzału nie ma sił własnych. Gdy rakieta jest w powietrzu, można ostrzec siły własne, by się przemieściły w celu uniknięcia tzw. friendly fire.
Do współpracy z GIS Arta został zaimplementowany satelitarny Starlink miliardera Elona Muska.
Co ciekawe GIS Arta jest w stanie oznaczać kolorami obszary na mapie szkoły czy szpitale, aby uniknąć ofiar cywilnych podczas strzelania.
Na podstawie analizy zdjęć lotniczych wyliczono, że zniszczono czołgi T-72 i T-80, bojowe wozy piechoty BMP, pływające transportery opancerzone MT-LB, łodzie oraz inny sprzęt inżynieryjny. Ukraińskie źródła wojskowe podawały liczbę 1,5 tys. ofiar wśród żołnierzy okupanta.
