Zobacz: Prognoza pogody w kraju na najbliższe dni
W ramach rewitalizacji alei spacerowej przy Al. Ossolińskich w Bydgoszczy w pierwszej kolejności zabezpieczono istniejący drzewostan – w tym wielowiekowe dęby. Rozpoczęły się też już pierwsze prace przygotowawcze - zdemontowano elementy małej architektury, ściągana jest istniejąca nawierzchnia.
Nowa ścieżka w dębowej alei
Jak zapowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, w ramach modernizacji wymieniony zostanie trakt spacerowy. Zastosowana zostanie całkowicie przyjazna dla środowiska nawierzchnia mineralna. Po nowej ścieżce będą mogły poruszać się osoby z niepełnosprawnościami. W otoczeniu kilkudziesięciu dębów czerwonych zamontowane zostaną stylowe ławki, kosze na śmieci i psie odchody. Nowością będą także donice na kwitnące kwiaty.
- Całość zostanie wkomponowana w istniejącą zieleń – w tym urokliwym miejscu rośnie 81 dębów czerwonych. Przy okazji modernizacji przygotowane zostanie podłoże dla 46 nowych dębów czerwonych - mówi Marta Stachowiak.
To jednak niejedyne nowości. W ramach inwestycji planowana jest także przebudowa istniejącego skrzyżowania Alei Ossolińskich z ul. Kopernika/Szymanowskiego. Zostanie ono wyniesione, co poprawi bezpieczeństwo pieszych w tym miejscu. Pojawią się też nowe przejścia dla pieszych.
W związku z historycznym charakterem tego miejsca, rewitalizacja jest prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków.
Prace rozpoczęły się na początku stycznia. Zgodnie z zapowiedzią, przy sprzyjających warunkach pogodowych potrwają około pięciu miesięcy. Ich koszt to niemal pół miliona złotych.
Upamiętniają zasłużone postacie
Przy Alejach Ossolińskich dęby sadzone są od 2002 roku. Upamiętniają one m.in. zasłużone dla miasta i kraju postaci. W ciągu 18 lat nadano imiona 29 dębom. Wśród osób uhonorowanych znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko, Tadeusz Mazowiecki oraz Marszałek Józef Piłsudski.
Ulica wytyczona została na początku XX wieku, gdy powstawały plany związane z zabudową osiedla Sielanka oraz utworzeniem pierwszej wyższej uczelni – Instytutu Rolniczego. Budowę alei ukończono w 1903 roku. Była to wówczas jedna z najszerszych ulic – licząca 40 metrów. Większość mieszkaniowej zabudowy powstała w okresie XX-lecia międzywojennego. W 1924 roku rozpoczęto budowę bazyliki.
