Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe podręczniki - kto skorzysta z rządowego programu?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Pierwsi chętni już są. W ZS nr 8 złożono siedem takich wniosków, w SP nr 62 - na razie dwa. Większość rodziców czyni to jednak najczęściej pod koniec sierpnia.
Pierwsi chętni już są. W ZS nr 8 złożono siedem takich wniosków, w SP nr 62 - na razie dwa. Większość rodziców czyni to jednak najczęściej pod koniec sierpnia. Dariusz Bloch
W nowym roku szkolnym uczniowie klas III i V podstawówek oraz II klas gimnazjum też dostaną darmowe podręczniki w ramach programu rządowego.

Wprowadzana od trzech lat reforma podręcznikowa obejmuje kolejne roczniki uczniów. W ubiegłym roku szkolnym bezpłatne książki otrzymali już uczniowie klas I, II i IV podstawówek oraz I klas gimnazjów, teraz dołączą do nich kolejni. Dla wielu rodziców to dobra wiadomość, bo przed pierwszym dzwonkiem domowe budżety zwykle topnieją w błyskawicznym tempie.

- Mam troje dzieci. Dwoje z nich już w ubiegłym roku dostało w szkole podręczniki. Cieszę się, że dla najstarszego syna, który od września pójdzie do II klasy gimnazjum, nie będę musiała już kupować książek - mówi pani Anna z Bartodziejów. - Zakup kompletu nowych podręczników to wydatek około 300-400 złotych. Dla mnie to duża kwota, a przecież potrzebne są jeszcze zeszyty oraz inne szkolne akcesoria.

Dotacja z MEN

Wzorem ubiegłego roku dyrektorzy szkół jeszcze przed wakacjami zamawiali podręczniki.

- W 2016 roku dotacja celowa z Ministerstwa Edukacji Narodowej na wyposażenie szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzonych przez miasto, w podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczenia wyniesie około 2 240 000 złotych i dotyczy prawie 21,8 tys. uczniów - mówi Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Pod koniec sierpnia dyrektorzy szkół zaktualizują jeszcze informacje, uwzględniając najnowsze wyniki rekrutacji do szkół.

Nowe podręczniki powoli już docierają do szkół. - Część z nich już mamy - mówi Lukrecja Trzemżalska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 46 na Kapuściskach. - Zamówiłam około 100 podręczników i zeszytów ćwiczeń. Rodzice zwykle w pierwszym tygodniu września podpisują umowę użyczenia i na tej podstawie książki są wydawane. Po danym roku szkolnym oddają je do biblioteki. Niestety, zdarza się, że niektóre wracają do nas w kiepskim stanie. Jeśli są bardzo zniszczone, to rodzice muszą za nie zapłacić. Wpłatę uiszczają w szkole, a my przelewamy te pieniądze na konto resortu edukacji. W czerwcu bieżącego roku mieliśmy 10 takich przypadków.

Zniszczone podręczniki

W Zespole Szkół nr 8, w którym mieszczą się SP nr 18 i Gimnazjum nr 33, też bywa, że podręczniki przy zwrocie są zniszczone. - Jeśli książki się rozklejają, to trudno winić o to ucznia, ale gdy są podarte, mają pogniecione kartki lub są ubrudzone od jedzenia, wówczas wzywamy rodziców i prosimy, aby je odkupili - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor ZS nr 8. - W zakończonym roku szkolnym dotyczyło to u nas kilkunastu uczniów.

PRZECZYTAJ:Powodzeniem cieszą się podręczniki używane

Podręczniki czekają już na dzieci w SP nr 62. - Mamy opracowany regulamin ich użyczenia i tuż po rozpoczęciu roku szkolnego będziemy je wydawać w szkolnej bibliotece - mówi Czesława Feddek, dyrektor szkoły. - Teoretycznie podręczniki powinny służyć uczniom przez trzy lata, ale bywa i tak, że ktoś zgubi książkę albo oddaje ją w kiepskim stanie. Wtedy rodzice odkupują podręcznik lub uiszczają opłatę za niego, wpłacając pieniądze na konto MEN.

Z wydatkami na zakup podręczników muszą liczyć się rodzice szóstoklasistów, uczniów klas III gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych, które nie są objęte programem rządowym. Wielu z nich decyduje się na kupno tych używanych.

- Mam córkę, która od września pójdzie do VI klasy. Właśnie odwiedziłem księgarnię przy ul. Twardzickiego w Fordonie - mówi pan Jan, tata 12-letniej Magdy. - Za książkę do religii zapłaciłem 10 złotych, a za podręcznik do matematyki 12 zł. Były w dobrym stanie, więc nie musiałem kupować nowych. Przynajmniej zaoszczędziłem trochę grosza.

Wniosek o podręczniki

Rodzice dzieci posiadający kartę „Bydgoska Rodzina 3+”, którzy nie korzystają z programu „Wyprawka szkolna” oraz, którym nie przysługują bezpłatne podręczniki gwarantowane programem rządowym, będą mogli dla swoich pociech wypożyczyć książki nieodpłatnie w szkolnej bibliotece. - Wystarczy złożyć wniosek do dyrektora szkoły, podać imię i nazwisko ucznia, klasę, tytuły podręczników oraz udokumentować posiadanie karty „Bydgoska Rodzina 3+” - mówi Anna Strzelczyk-Frydrych z ratusza. - Większość szkół posiada w swoich zbiorach bibliotecznych podręczniki dla wszystkich klas. Jeżeli pojawi się taka potrzeba, to oczywiście zostaną zakupione dodatkowe podręczniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!