Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy tego płotu nie da się przeskoczyć? [ABSURDY GRODZENIA SIĘ NA OSIEDLACH]

Redakcja
Białogardzka ogrodzony BlokNa Wyżynach jak w cyrku – pogrodzone „klatki” gruntów wspólnot mieszkaniowych
Białogardzka ogrodzony BlokNa Wyżynach jak w cyrku – pogrodzone „klatki” gruntów wspólnot mieszkaniowych Dariusz Bloch
- Ogradzanie bloków w rejonie ulic Glinki, Białogardzkiej osiągnęło absurdalny wymiar - uważa nasz Czytelnik. Problem dotyczy także innych dzielnic miasta.

[break]
- To jest jakieś szaleństwo. Płoty przecinają chodniki, nie ma dojścia do placów zabaw, ciągów spacerowych. Ten ogrodzeniowy absurd trwa w najlepsze od kilku lat i nikt w zasadzie tego nie kontroluje - opowiada mieszkaniec Glinek.

Jak policzył nasz rozmówca, tylko w okolicach ulic Glinki i Białogardzkiej ogrodzone jest 16 bloków, a cały czas stawiane są kolejne płoty.

- Ogradza się tereny wielkości boiska piłkarskiego. Gdy wychodzę z klatki schodowej, wchodzę w jakiś metalowy tunel, czuję się jak w ogrodzie zoologicznym. Odcięte zostały bezpośrednie dojścia do przystanków autobusowych, do sklepów. To jest problem dla osób starszych, których przybywa na osiedlu, bo, żeby dojść do przychodni, czy do sklepów muszą nadrabiać kilkaset metrów. Dzieci nie mają dostępu do placów zabaw - dodaje.

PRZECZYTAJ:Szał grodzenia [DZIELNICOWYM OKIEM]

Oprócz tego, że te ogrodzenia zeszpeciły osiedle, to ma to również swój wymiar społeczny - dezintegrację mieszkańców. - Kiedyś było gdzie się spotykać, można było uprawiać rekreację, ruszać się, teraz nie ma jak - mówi nasz Czytelnik.

Jego zdaniem, na osiedlach rządzi „pan samochód”. Główną bowiem przyczyną tej fali idiotycznych grodzeń budynków jest tworzenie kolejnych miejsc parkingowych.

Nie do przeskoczenia

Obecnie wystarczy, że grupa mieszkańców czy wspólnota mieszkaniowa złoży wniosek z uzasadnieniem do spółdzielni mieszkaniowej i można ogrodzenie stawiać. Rzadko się raczej zdarza, żeby spółdzielnia nie wyraziła na to zgody.

- Jeszcze przed wejściem w życie obowiązujących od pół roku nowych przepisów prawa budowlanego trzeba było zgłosić nam zamiar postawienia ogrodzenia. Po nowelizacji ustawy już to nie obowiązuje, chyba że dotyczy to ogrodzenia o wysokości ponad 2,20 metra - tłumaczy Maciej Głuszkowski, zastępca dyrektora Wydziału Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Zgody na postawienie międzyblokowego płotu nie muszą także dawać strażacy. - Interweniujemy tylko w przypadkach, gdy nie ma wytyczonej drogi pożarowej - mówi st. bryg. Tomasz Płaczkowski, zastępca komendanta miejskiego PSP w Bydgoszczy.

Problem z tworzeniem osiedlowych enklaw dotyczy całej Polski.

Jak pozbyć się płotów?

Nowa ustawa krajobrazowa, która weszła w życie pod koniec 2015 roku, pozwala gminom nie tylko usunąć z publicznej przestrzeni szpecące reklamy, ale także ustalić zasady grodzenia. Z zapisów tej ustawy jako pierwsze w Polsce zamierzają skorzystać Kraków i Warszawa. Chcą przygotować uchwały krajobrazowe, które ukrócą masowe stawianie płotów. Najbardziej radykalne zmiany szykują się w Krakowie, gdzie zakaz ma dotyczyć wszystkich budowanych teraz i w przyszłości osiedli, ale także zlikwidowane będą musiały być istniejące już ogrodzenia, jeśli urzędnicy uznają, że utrudniają one komunikację.

Bydgoszcz bez enklaw?

- Jestem przeciwny ogradzaniu bloków na osiedlach. Jeżeli już, to poza miastem, gdy w grę wchodzą sprawy bezpieczeństwa. Przestrzeń miejska powinna być otwarta - mówi Marek Iwiński, plastyk miejski. Jego zdaniem, ustawa krajobrazowa daje możliwość uporządkowania tych spraw.

Jak przyznaje Maciej Głuszkowski, w Bydgoszczy rozważane jest skorzystanie z ustawy krajobrazowej, chociaż problem jest trudny do rozwiązania. - Rządzi prawo własności, ale trzeba także zrozumieć mieszkańców. Płacą, na przykład, niemałe pieniądze za wywóz śmieci, ogradzają więc śmietniki, żeby ktoś nie dorzucał odpadów do ich pojemników - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!