Łabiszyn i Barcin mają już swoich burmistrzów. Mieszkańcy gminy Żnin wyborczymi emocjami żyć będą jeszcze ponad tydzień. Największą radość sprawił wszystkim Zenon Flejter.
<!** Image 2 align=right alt="Image 161461" sub="Burmistrzowie Łabiszyna - Jacek Idzi Kaczmarek - i Barcina - Michał Pęziak mogą spać spokojnie. Przed Leszkiem Jakubowskim i Dariuszem Kaźmierczakiem druga tura wyborów. Który z nich przez najbliższe cztery lata zasiądzie w fotelu burmistrza Żnina, przekonamy się o tym 5 grudnia / Fot. Maria Warda">Żnin jest dumny, bo Zenon Flejter, startujący z listy Platformy Obywatelskiej będzie reprezentował powiat żniński w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Głosowało na niego 6200 wyborców. - Wiem, że osoby, które na mnie postawiły, nie kierowały się moją przynależnością partyjną - mówi Zenon Flejter.
Oczy mieszkańców skierowane są w stronę powiatu. Ludzie zastanawiają się, kto zostanie żnińskim starostą. Co prawda, pełniący tę funkcję od 2000 roku Zbigniew Jaszczuk zdobył dużo głosów, ale ubyło mu wiernych radnych. Do gry weszło sześcioro rajców z PO z Aleksandrą Nowakowską, wiceburmistrz Żnina na czele, którą już prawie rok temu widziano w fotelu starosty. Mandat rajcy powiatowego zdobył także Dariusz Kaźmierczak, były kierownik wydziału komunikacji, który został zwolniony przez Jaszczuka w atmosferze skandalu. - Teraz sesje powiatu z pewnością nudne nie będą - przewiduje pan Jan z powiatu żnińskiego.
<!** Image 3 align=left alt="Image 161461" >Ciekawie będzie z pewnością w Barcinie. Mandat radnej uzyskała bowiem Ewa Stankiewicz-Gołąb, była burmistrz, która pisywała wiersze opiewające przywary radnych. Swe utwory podpisywała pseudonimem literackim „Czarna Róża”. Burmistrz Michał Pęziak śpi spokojnie. Zagłosowało na niego 3454 osoby, czyli 70 procent uprawnionych do głosowania. Dwie panie, które stanęły na jego drodze - Elżbieta Wojciechowska (zdobyła 959 głosów) i Stanisława Ciesielska (509 głosów) nie miały szans.
<!** Image 4 align=right alt="Image 161461" >Nerwowa atmosfera panuje w żnińskim ratuszu. Burmistrz Leszek Jakubowski, na którego postawiło 4243 mieszkańców gminy Żnin (ponad 42 procent uprawnionych do głosowania), musi stanąć do walki o swój fotel z Dariuszem Kaźmierczakiem. Na tego ostatniego postawiło 2954 wyborców (ponad 29 procent). Obydwaj niezależni w pierwszej turze pokonali kandydata ludowców Macieja Wysockiego (2851). Sensacją jest przegrana Jerzego Kowalskiego, który w Radzie Miejskiej Żnina, zasiadał nieprzerwanie od 1990 roku.
<!** Image 5 align=left alt="Image 161461" >Jackowi Idziemu Kaczmarkowi, włodarzowi Łabiszyna, zaufało ponad 81 procent uprawnionych do głosowania. Rywalizujący z nim Roman Minierski, startujący z listy Niezależnych nie miał szans. Mieszkańcy gminy Łabiszyn zadają sobie pytanie, dlaczego opozycyjny radny minionej kadencji przegrał tak sromotnie. Odpowiedzią, być może są wpisy na internetowej stronie „Łabiszyn i Okolice - Księga Gości” z 19 listopada, o następującej treści: „Komunikat Specjalny PKW (Państwowa Komisja Wyborcza - przyp. redakcji).
<!** reklama>Szanowny Wyborco informujemy, że na listach wyborczych te kartki powinny pozostać puste: Dobrowolski Grzegorz, Felkel Aldona, Felkel Mirosław, Karadymus Jerzy Stanisław, Lewandowski Ryszard Andrzej, Minierski Roman Adam, Trela Róża Zofia”. Pierwszy komunikat ukazał się po godzinie 14 i był ponawiany kilka razy aż do godziny 22. Niezależni żalą się, że byli piętnowani na wiele sposobów.