MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z krzewami przy ul. Nakielskiej 50 w Bydgoszczy? Ratusz: To jeszcze nie są nasadzenia zastępcze

Miasto wyjaśnia, że krzewy nie są elementem nasadzeń zastępczych.
Miasto wyjaśnia, że krzewy nie są elementem nasadzeń zastępczych. nadesłane
W ubiegłym roku pisaliśmy o budowie osiedlowego centrum handlowego w Bydgoszczy i związanej z nim wycince drzew. Jeden z mieszkańców ma uwagi dotyczące wykonania przez inwestora nasadzeń zastępczych.

Inwestycja wzbudziła kontrowersje jeszcze w 2022 roku. Wówczas mieszkańcy ulic Nakielskiej i Tańskich otrzymali pismo z zawiadomieniem od Wydziału Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Bydgoszczy, z którego dowiedzieli się o wydaniu decyzji o warunkach zabudowy, dotyczącej powstania trzech budynków handlowo-usługowych. Obawiano się, że powstaną tu duże hale, o czym miała świadczyć duża powierzchnia terenu oraz planowane 70 miejsc parkingowych. Inwestor zapewniał jednak, że nie taki jest plan, a w okolicy powstanie osiedlowe centrum handlowe. Dodawał, że liczba miejsc parkingowych to standard dla podobnych inwestycji.

Jeden z mieszkańców w grudniu ubiegłego roku dopytywał o wycinkę drzew, które znajdowały się tam od lat. – Właścicielem terenu jest prywatna spółka, która zwróciła się do miasta z wnioskiem o usunięcie drzew kolidujących z jej planowaną inwestycją. Zgodnie z wydaną decyzją spółka została zobowiązana do nasadzenia 86 sztuk drzew w zamian za drzewa usunięte oraz uiszczenia opłaty w kwocie blisko 150 tys. zł – przekazała nam wówczas Marta Stachowiak, rzeczniczka UMB.

Inwestycja przy ul. Nakielskiej 50 została już zrealizowana, ale nadal u niektórych budzi wątpliwości. Supermarket z kilkoma dodatkowymi punktami handlowymi został otwarty w środę (15 maja). – Czy te krzewy bzu mają zastąpić wycięte drzewa? – dopytuje bydgoszczanin i przesyła zdjęcia z okolic Nakielskiej 50. – Inwestor się wysilił. Koszt żaden, kpina z urzędu i mieszkańców – dodaje. Zapytaliśmy bydgoski ratusz czy rzeczywiście widoczne na zdjęciu rośliny to element nasadzeń zastępczych.

– Krzewy lilaka, które zostały posadzone przez Inwestora od strony parku nad Starym Kanałem docelowo mają stanowić zielone, naturalistyczne wygrodzenie obiektu od strony parku – zgodnie z ustaleniami z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz Wydziałem Zieleni i Gospodarki Komunalnej UMB. Nie stanowią nasadzeń zastępczych za usuwane drzewa, kolidujące z obiektem handlowym – informuje „Express Bydgoski” Marta Stachowiak.

– Za usunięcie drzew, za które zgodnie z przepisami określonymi w ustawie o ochronie przyrody nie została naliczona w decyzji o wycince opłata, wnioskodawca został zobligowany do dokonania nasadzeń zastępczych, tj. 3 szt. grabu kolumnowego, 3 szt. dębu błotnego, 3 szt. klonu czerwonego na terenie inwestycji oraz 77 szt. lipy drobnolistnej w terminie do 22.11.2025 r. Po tym terminie dokonamy kontroli nasadzeń – przekazuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski