Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co w telefonie piszczy

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Telefon eksperta od spraw... telekomunikacji nie przestawał dzwonić ani na chwilę. Maria Piechocka z Biura Prasowego Grupy TP SA podczas redakcyjnego dyżuru odpowiedziała na wiele pytań Czytelników.

Telefon eksperta od spraw... telekomunikacji nie przestawał dzwonić ani na chwilę. Maria Piechocka z Biura Prasowego Grupy TP SA podczas redakcyjnego dyżuru odpowiedziała na wiele pytań Czytelników.

<!** Image 2 align=none alt="Image 186220" sub="Maria Piechocka z Biura Prasowego Grupy TP SA w Poznaniu udzielała szczegółowych wyjaśnień Czytelnikom Fot.: Dariusz Bloch/ Archiwum">Czy podczas kontroli urzędu skarbowego mogę przedstawić płytę CD z plikami faktur za dostęp do Internetu, czy muszę te faktury wydrukować?

Nie ma potrzeby drukowania faktur. Faktura elektroniczna, wystawiana przez Telekomunikację Polską, jest takim samym dokumen­tem dla urzędu skarbowego, jak faktura papierowa. Speł­nia wszystkie wymogi przepisów podatkowych, obo­wiązujących w Polsce. Żeby była honorowana przez insty­tucje finansowe, należy ją przechowywać w formie elek­tronicznej i, w razie potrzeby, w takiej formie dostarczyć do urzędów.

Mam FunPacka, czyli telefon, Internet i telewizję. Czy mogę skorzystać z ulgi za dostęp do Internetu?

Oczywiście, tak. Klienci TP korzystający z pakietów usług mogą już korzystać z ulgi internetowej, ponieważ oplata za dostęp do Internetu jest odrębną pozycją na rachunku.

Kiedy będzie nowa książka telefoniczna naszego województwa i jak mogę ją dostać?

TP, promując w społeczeństwie postawy ekologiczne, planuje w 2012 wydanie spisu wyłącznie w postaci płyty CD, która będzie zawierała dane z województwa kujawsko-pomorskiego. Przewidywany termin pojawienia się płyty CD w salonach sprzedaży to 1 sierpnia 2012 r. Spis jest bezpłatny.

Zdecydowałem się na usługę FunPack. Wszystko dobrze działało, jednak po jakimś czasie miałem słabszy sygnał telewizyjny. Dzwoniłem pod numer 800 102 102, a tam odesłano mnie pod numer 801 105 105. Dlaczego ten numer jest płatny?

Wdrożenie opłaty ma spowodować zmniejszenie kontaktów niemerytorycznych, na przykład żartów, pomyłek klientów ubezpieczyciela, którego numer różni się jedną cyfrą. Dzięki temu klienci szukający pomocy w rozwiązaniu konkretnego problemu z usługą TP, szybciej będą mogli uzyskać pomoc doradcy. Bezpłatnie można zgłosić swój problem korzystając z innych kanałów, takich jak strona www.tp.pl oraz Info SMS 6505.

<!** reklama>

W słuchawce usłyszałem „Telekomunikacja dzień dobry” i przedstawiono mi nową ofertę na telefon. Zgodziłem się. Podpisałem umowę i dopiero po fakcie zorientowałem się, że to inny operator. Dlaczego TP nie uprzedza o nieuczciwych działaniach konkurencji?

Jeżeli operator oferuje nam nową umowę, zanim ją podpiszemy, powinniśmy ją dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy odpowiada ona naszym oczekiwaniom. O nieuczciwych praktykach różnych operatorów informują też media. Jeśli klient chciałby wrócić do TP, powinien skontaktować się z bezpłatną infolinią - 800 500 005. Tam zostanie poinformowany, jaki jest status jego zamówienia oraz gdzie może szukać pomocy, np. złożyć skargę do UKE.

Miałem uszkodzony telefon stacjonarny. Chciałam zadzwonić z komórki na Błękitną Linię, żeby to zgłosić. Nie udało się. Musiałam poprosić sąsiadkę, aby zadzwoniła ze swojego telefonu.

Jeżeli chcemy dodzwonić się na Błękitną Linię z telefonu komórkowego innego operatora niż Orange, musimy wy­bierać numer 801 179 894. Koszt takiego połączenia jest równy cenie jednego impulsu opera­tora, bez względu na długość rozmowy i za­leży od cennika operatora danej sieci komór­kowej. Dzwoniąc z telefonu Orange wystarczy wybrać 193 93.

W jaki sposób można udokumentować wydatki za korzystanie z Internetu?

Wysokość wydatków musi być udokumentowana fakturą VAT. Kwoty wynikające z fak­tur wystawionych na więcej niż jedną osobę, można odli­czyć tylko raz. Jeżeli faktura wystawiona jest na obydwoje małżonków, każdy z nich może odliczyć nie więcej niż 760 zł.

Dzwonię ze wsi. Od wielu lat w sąsiednich miejscowościach już mają Internet kablowy, a my cały czas telefony radiowe, które nie pozwalają korzystać z szerokopasmowego Internetu. Czy są szanse na zmianę?

Jeżeli zależy Panu na czasie, proponuję rozważyć propozycję szerokopasmowego dostępu do Internetu CDMA w technologii radiowej, który umożliwia korzystanie z Internetu w regionach wiejskich i słabiej zurbanizowanych, gdzie nie ma możliwości technicznych świadczenia usług Neostrady. TP cały czas inwestuje. Zgodnie z podpisanym w październiku 2009 r. porozumieniem pomiędzy TP a UKE, chcemy udostępnić 1,2 mln łączy szerokopasmowych w miejscowościach czy gminach, uznawanych za tzw. internetowe białe plamy. Sprawdzę, czy w Pana miejscowości planowane są takie inwestycje.

Mam 76 lat. Czy w Telekomunikacji Polskiej przysługuje mi ulga z uwagi na wiek, tak jak w przypadku abonamentu RTV, z którego jestem zwolniona?

50 procent zniżki na abonament telefoniczny otrzymują w TP SA te osoby niepełnosprawne, których niepełnosprawność związana jest z uszkodzeniem wzroku, słuchu, mowy lub łącznie z wymienionymi przyczynami. Osoby te muszą dostarczyć nam specjalne orzeczenie o niepełnosprawności.

Korzystam z ulgi dla niepełnosprawnych. Czy ta zniżka przysługuje na abonament za telefon i Internet?

Rabat z tytułu niepełnosprawności dotyczy, niestety, tylko abonamentu telefonicznego. Za niego pobierana jest opłata w wysokości 50 procent wybranego planu telefonicznego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera