Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co należy wiedzieć o depresji? Przyczyny, objawy, leczenie, jak uzyskać pomoc

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazują, że depresja to jedna z najczęściej występujących chorób. Na świecie zmaga się z nią ponad 350 milionów osób. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około miliona osób.
Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazują, że depresja to jedna z najczęściej występujących chorób. Na świecie zmaga się z nią ponad 350 milionów osób. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około miliona osób. Pixabay
We wtorek (23 lutego) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazują, że depresja to jedna z najczęściej występujących chorób. Na świecie zmaga się z nią ponad 350 milionów osób. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około miliona osób. Jak rozpoznać depresję i gdzie szukać pomocy? Eksperci wyjaśniają.

Jak mówi Joanna Wiśniewska, psycholog, wykładowca WSB w Bydgoszczy i w Toruniu, podłoże depresji może mieć charakter biologiczny, genetyczny bądź psychospołeczny. Jednak, pomimo rozwoju metod badawczych i wielu badań nad przyczynami zaburzeń psychicznych, trudno jest ustalić ich definitywne przyczyny. Źródłem depresji mogą być traumatyczne doświadczenia w dzieciństwie i w życiu dorosłym, przewlekły stres, czy zaburzenia w postrzeganiu siebie.

- Silne bądź przewlekłe stresory wpływają na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, powodując zaburzenia równowagi neuroprzekaźników: serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. Nie należy mylić depresji ze smutkiem czy obniżeniem nastroju. Pojęcie depresji zostało przyswojone do naszego potocznego słownika i zdarza się, że jest używane nieadekwatnie. Natomiast depresja to bardzo poważna choroba. Powoduje zaburzenia w codziennych aktywnościach w wielu obszarach, dezorganizując poważnie dotychczasowe życie i może prowadzić do tragicznej formy autoagresji, tj. do próby samobójczej – podkreśla psycholog.

Na depresję może zachorować każdy, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie czy status społeczny i ekonomiczny.

Sytuacji nie poprawia epidemia koronawirusa i związana z nią izolacja. Badanie opinii społecznej, zrealizowane w dniach 12-15 lutego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy Therapify, wykazało, że co czwarty Polak odczuwa pogorszenie zdrowia psychicznego w czasie pandemii.

Depresja: gdzie szukać pomocy? Przydatne numery telefonów

W Polsce jest wiele instytucji, które udzielają bezpłatnych usług w przypadku depresji. To:

  • poradnie zdrowia psychicznego
  • ośrodki pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży
  • ośrodki interwencji kryzysowej
  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży)
  • szpitale psychiatryczne
  • fundacje
  • bezpłatna pomoc telefoniczna:
  1. Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01
  2. Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00
  3. Telefon zaufania dla dzieci 116 111
  4. Telefon zaufania dla dzieci 800 080 222
  5. Telefon dla rodziców i nauczycieli 800 100 100.

Więcej szczegółów na temat objawów depresji i tego, jak wspierać osobę w depresji w naszej fotogalerii. Zapraszamy do lektury.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera