https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co kryje ziemia pod ulicą Focha?

Hanna Walenczykowska
Odsłonięte fragmenty kościoła przy Focha zostaną dokładnie opisane i... zasypane. Nietknięte pozostaną dla następnych pokoleń tam, gdzie kiegdyś działy się cuda.

Odsłonięte fragmenty kościoła przy Focha zostaną dokładnie opisane i... zasypane. Nietknięte pozostaną dla następnych pokoleń tam, gdzie kiegdyś działy się cuda.

<!** Image 2 alt="Image 100764" sub="Średniowieczną zabudowę „nałożyliśmy” na współczesny plan miasta - na czerwono - granice i budynki klasztoru, na szaro - ówczesny most na Brdzie Infografika: Milena Wojtkowiak">Bydgoscy archeolodzy - o czym informowaliśmy wczoraj - podczas prac prowadzonych na ul. Focha odsłonili fragmenty muru. Najpierw przypuszczono, że był one pozostałością po Bramie Gdańskiej, ale kiedy porównano umiejscowienie znaleziska z najstarszym planem Gretha, okazało się, że są to fragmenty kościoła. Świątynię wzniesiono po 1399 roku. - Zakon karmelitów to pierwsze ugrupowanie monastyczne sprowadzone do Bydgoszczy najprawdopodobniej z inicjatywy królowej Jadwigi. 20 stycznia 1399 roku konwent otrzymał jako miejsce założenia klasztoru ogród Mikołaja Szeblonisa i jego matki Małgorzaty, położony na Przedmieściu Gdańskim na północnym brzegu Brdy, w sąsiedztwie Bramy Gdańskiej i mostu Staromiejskiego - wyjaśnia Tamara Zajączkowska z bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. - Pierwsze budynki klasztorne były prawdopodobnie drewniane, nowe powstały po długiej budowie. Od strony północnej usytuowany został kościół.

<!** reklama>Tamara Zajączkowska (autorka publikacji o klasztorach zamieszczonej w bydgoskiej encyklopedii) wyjaśnia, że oprócz świątyni, istniały także inne klasztorne zabudowania oraz ogrody. W roku 1409, podczas najazdu Krzyżaków, spłonęła ta pierwotna zabudowa. Od tego czasu, aż do pierwszej połowy XVI wieku trwało wznoszenie murowanego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny. Karmelici przechowywali w nim polichromowaną rzeźbę Matki Boskiej Bolesnej. - Była ona przedmiotem szczególnego kultu - podkreśla Tamara Zajączkowska. - Wiązano ją z licznymi cudami. Pierwsze źródłowe wiadomości na temat uzdrowień pochodzą z lat 1581-1593 (tzw. „siedem cudów”).

<!** Image 3 align=right alt="Image 100764" sub="W 1822 roku na fundamentach kościoła wzniesiono pierwszy teatr miejski Akwaforta Karla Schulza
">Klasztorna zabudowa została ponownie zniszczona podczas wojny ze Szwedami. Na początku XIX wieku władze pruskie rozwiązały klasztor i sprzedały zabudowania na cele oświatowe. Funkcjonowała tu, między innymi, pierwsza w Bydgoszczy szkoła powszechna oraz ewangelickie seminarium nauczycielskie. Później był przytułek dla sierot i osób głuchoniemych.

Wczoraj bydgoscy archeolodzy postanowili, że bezcenne znalezisko zostanie...

- ... dokładnie udokumentowane i zasypane - mówi Elżbieta Dygaszewicz, archeolog i zastępca kierownika bydgoskiej delegatury. - Prace zakończymy w tym tygodniu, a potem przeniesiemy się na północną część pierzei Focha. Tam raczej nic nie znajdziemy - była tu historyczna droga.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski