https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Są ślady starego ratusza

Krzysztof Błażejewski
Na pierwszych obrazach, uzyskanych metodą elektrooporową, można było zobaczyć wczoraj fragmenty trzech obiektów pod płytą Rynku.

Na pierwszych obrazach, uzyskanych metodą elektrooporową, można było zobaczyć wczoraj fragmenty trzech obiektów pod płytą Rynku.

<!** Image 2 align=right alt="Image 123477" sub="Archeolodzy chcieli zajrzeć pod Rynek na głębokość kilku metrów. Georadar stanął w najbardziej „podejrzanym” miejscu - w samym centrum placu, tak jak to wynikało ze starych planów Fot. Dariusz Bloch">Badania georadarem i metodą elektrooporową przeprowadziła wczoraj Bydgoska Platforma Archeologiczna, powstała niedawno przy Wyższej Szkole Gospodarki.

- Georadar wykorzystywano od dawna do poszukiwania gazu, ropy, etc. Odpowiednio skalibrowany może pokazać nam, co znajduje się płytko pod powierzchnią ziemi - powiedział nam archeolog Paweł Kołacz. - Chcemy zajrzeć pod Rynek na głębokość kilku metrów. Mamy tylko parę godzin, spróbujemy „przejrzeć” kilka arów w najbardziej „podejrzanym” miejscu, w samym centrum placu, jak to wynika ze starych planów - mówił przed rozpoczęciem prac. Równolegle z georadarem prowadzone były badania inną metodą, elektrooporową. Polega ona na przepuszczaniu prądu między dwoma tyczkami wmontowanymi w płytę Rynku. - Wychwycimy ten sposób różnice w oporności gruntu, ujawnią się na przykład mury, miejsca, w których kopano i zasypywano - wyjaśniał Paweł Kołacz. - Chcemy pokazać, że w bardzo łatwy i szybki sposób można sprawdzić różne informacje z przeszłości.

Pierwszy budynek ratusza, drewniany, powstał zapewne pod koniec XIV wieku, wkrótce po nadaniu przez Kazimierza Wielkiego Bydgoszczy praw miejskich. Po spaleniu w czasie wojen polsko-krzyżackich wzniesiono nowy ratusz, już murowany, w stylu gotyckim, otoczony kramami. I on zgorzał w wielkim pożarze.

<!** reklama>Odbudowano go w 1515 roku według projektu Jana z Gdańska. Ratusz miał wysoką charakterystyczną wieżę z zegarem. Wieża ratusza spłonęła i zawaliła się w 1709 roku. Główny budynek popadł w ruinę tak dalece, że nikt nie kwapił się do jego odbudowy. W 1753 roku burmistrz wraz z rajcami i ławnikami przeniósł swoją siedzibę do narożnego budynku zachodniej pierzei Starego Rynku. W 1805 roku zapadła decyzja o rozbiórce starego ratusza. Na jej wykonanie trzeba było jednak poczekać, przemarsze wojsk napoleońskich i wojny uniemożliwiły tę czynność. Dopiero około 1830 roku ostatecznie rozebrano ruiny ratusza na Rynku. Podczas tych prac dokopano się do fundamentów i - jak zapisano - śladów podziemnych przejść do zamku, kościoła Jezuitów, na ul. Długą, a nawet tunelu prowadzącego pod dnem Brdy do klasztoru Karmelitów po drugiej stronie rzeki.

Wtorkowe prace archeologów przeciągnęły się do późnego wieczora, kiedy to w sali wykładowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej członkowie Bydgoskiej Platformy Archeologicznej i firmy Proton-Archeo zaprezentowali pierwsze obrazy spod bruku Starego Rynku, uzyskane metodą elektrooporową. Widać było na nich wyraźnie fragmenty pozostałości trzech budowli.

Warto wiedzieć

Wyniki uzyskane obydwoma metodami zostaną nałożone na plan Starego Rynku i opublikowane na stronie www.bpa.byd.pl. Jednak dokładne odtworzenie kształtów pozostałości i konfrontacja ich ze starymi planami miasta będzie możliwa po przeprowadzeniu dalszych badań. Kiedy to nastąpi, na razie nie wiadomo. Kolejnym obiektem zainteresowania członków platformy ma stać się bowiem teren kryjący pod ziemią relikty bydgoskiego zamku u zbiegu ulic Grodzkiej i Przy Zamczysku.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski