- Termin odsłonięcia rzeźby nie jest przypadkowy. Tego dnia, wspólnie z Politechniką Młodego Odkrywcy, na kampusie naszej uczelni świętujemy Dzień Dziecka. Rzeźba autorstwa dr. Piotra Tołoczko z Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ upamiętnia właśnie okres dzieciństwa Jeremiego Przybory spędzony w Fordonie w majątku Miedzyń Wielki, należącym niegdyś do rodziny Przyborów - tłumaczy dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. PBŚ, rzecznik uczelni. - Twórca "Kabaretu Starszych Panów" przechowywał w pamięci ciepłe wspomnienia tego miejsca i tak je opisywał:
W letnim słońcu, pogodnej panoramie barw, postaci nieba i obłoków, na których tle widzę wśród uśmiechów i okrzyków wzlatujące piłki, latawce i kółka serso.
Pomysłodawcą idei podkreślenia związku Przybory z Fordonem jest Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon, który obszernie opowiadał nam o początkach projektu. Znajdziesz je TUTAJ
Szczególną wagę zatem pomysłodawcy przywiązują do określenia "rzeźba", a nie "pomnik", gdyż o takowym moglibyśmy mówić dopiero, gdy stanie w docelowym miejscu. W Fordonie do kina imienia Przybory, szlaku turystycznego i ulicy dołączył zatem piękny postument. Osłonięciu rzeźby towarzyszyło puszczanie latawców oraz koncert piosenek Jeremiego Przybory w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
