Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie niepodległość świętować będą obywatelsko! [program atrakcji]

Justyna Tota
Justyna Tota
11 listopada będzie niejedna okazja, by zobaczyć przemarsz ułanów w okolicach Starego Rynku i zrobić sobie z nimi zdjęcie
11 listopada będzie niejedna okazja, by zobaczyć przemarsz ułanów w okolicach Starego Rynku i zrobić sobie z nimi zdjęcie Filip Kowalkowski
Stary Rynek i okolice, hotel „Pod Orłem”, MCK, Muzeum Wojsk Lądowych... - tu zapowiadają atrakcje. Obchody retro będą z premierą nowej aplikacji „Czas na Bydgoszcz”, którą zaprezentuje Muzeum Okręgowe. A już w czwartek bydgoska młodzież w komunikacji miejskiej i na ulicach miasta śpiewająco będzie zachęcać wszystkich do wspólnego świętowania 11 listopada.

W przygotowanie (po raz czwarty) Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości zaangażowanych jest ponad 200 osób z różnych instytucji, stowarzyszeń i grup na czele z Bydgoską Lokalną Organizacją Turystyczną BYLOT.

Radosne świętowanie to śpiewanie, dlatego 11 listopada na Starym Rynku tradycyjnie już zabrzmią pieśni patriotycznych, które wykona ponad 600 osób z różnych bydgoskich chórów pod dyrekcją dr. Orlin Bebenowa z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSE (12.45-13.45). Do wspólnego śpiewania będzie można śmiało dołączyć, tym bardziej że na miejscu dostępne będą śpiewniki patriotyczne (42 strony, trzy nowe pieśni, opisy utworów i historyczne zdjęcia - cena 12 zł). Będą też inne pamiątki.

więcej atrakcja na następnej stronie

Marszałek na monetach, ułani na Starym Rynku

- Przygotowaliśmy kolekcjonerską serię monet posrebrzanych (35 zł) i pozłacanych (45 zł) z wizerunkiem marszałka Piłsudskiego i herbem naszego miasta każda w specjalnym numerowanym etui ze zdjęciem z wkroczenia Wojska Polskiego do Bydgoszczy. Okolicznościowe monety będą też w tańszej wersji za 10 zł. Ponadto dwie serie patriotycznych pocztówek i obywatelskie cegiełki. W ten sposób mieszkańcy mogą nas wspomóc w organizowaniu Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości - mówi Karol Słowiński z ByLOT-u.

więcej atrakcja na następnej stronie
Będzie też smaczne, bo wśród kilkunastu stoisk na Starym Rynku nie zabraknie wystawców, oferujących gęsinę i inne mięsa, chałwę, miody, pierogi... Oczywiście, pojawią się ułani, którzy w określonych porach (11.45-12.00, 12.30-12.45, 14.00-14.10, 15.00-15.15) przemaszerują na trasie: Stary Rynek - ul. Jana Kazimierza - Długa - Jezuicka - Niedźwiedzia - Stary Rynek. Tymi samymi ulicami można za darmo się przejechać bryczką (kursować będą dwie), która ruszać będzie spod Hotelu Ratuszowego na ul. Długiej 37. Na Starym Rynku stanie namiot z Przedszkolem Patriotycznym (11.00-15.30), będzie można zobaczyć wystawę historyczną czy czołg Renault FT 17 .

więcej atrakcja na następnej stronie

Patriotyzm nowoczesną aplikacją

W ramach obywatelskich obchodów atrakcje przygotowało także Muzeum Okręgowe - w Spichrzu nad Brdą kreatywne zwiedzanie ulic międzywojennej Bydgoszczy (11.00-13.00) i tworzenie papierowych rogatywek (13.00-15.00). Jednak główną atrakcją MOB jest gra miejska, podczas której po raz pierwszy będzie można skorzystać z multimedialnego przewodnika „Czas na Bydgoszcz” w formie aplikacji na urządzenia mobilne. Do 10 listopada prowadzone są zapisy pod adresem mailowym: [email protected] grup (2-5 osób) chętnych, by wyruszyć z zdaniami do wykonania w miasto.

więcej atrakcja na następnej stronie
Do rodzinnego świętowania zaprasza też Kamienica 12 przy ul. Poznańskiej 12 (15.00-19.00), proponując m.in. zupę kotylionową, warsztaty, muzykę na żywo i wspólne śpiewanie.

Ponadto będzie okazja zwiedzić Muzeum Farmacji Apteki pod Łabędziem - zbiórka o godz. 11, 12, 13, 14 na ul. Drukarskiej.
- Z roku na rok będziemy starali się zachęcić do współpracy coraz więcej firm i instytucji, by Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości były w Bydgoszczy z coraz większym rozmachem - zapowiada Karol Słowiński z ByLOT-u, podkreślając, że organizowane od kilku lat obchody już są wielkim wydarzeniem, bo w ciągu dnia szacunkowo uczestniczy w nich ponad 20 tysięcy mieszkańców. - W tym roku postawiliśmy na promocję, wkrótce na słupach ogłoszeniowych w mieście pojawią się plakaty, a na YouTube filmy promujące obchody. Zapraszam też na konto Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości na Facebooku, gdzie zamieszczane będą także ciekawostki historyczne - dodaje Karol Słowiński.

Swoje propozycje 11 listopada ma też MCK, które na scenie w sali widowiskowo-kinowej przywoła „Legendy Bydgoskie” (16.00), a w kawiarni Szpulka (17.00) wyświetli odcinek Archiwum B o tym, jak Bydgoszcz odzyskała wolność. W Ostromecku od 16.00 przypomnienie polskich pieśni, które były jak hymn.

więcej atrakcja na następnej stronie

Jak za dawnych lat w hotelu „Pod Orłem”

Od pięciu lat co roku atrakcje organizuje również hotel „Pod Orłem”, który niczym wehikuł czasu tego dnia przenosi nas w atmosferę radosnego świętowania z lat międzywojnia. Tak też będzie w tym roku. Już 8 XI w godz. 10-17 będą poszukiwania Mistrza Epokowej Stylizacji - panie i panowie przebrani w stroje z lat 20. XX w. mogą wziąć udział w sesji fotograficznej (najlepsze stylizacje zostaną nagrodzone w konkursie). Natomiast 10 XI o godz. 20 można wybrać się na bal (180 zł / os.), zaś dzień później (12 XI) w godz. 11- 13 można wyratować z opresji słynnego pianistę i wziąć udział w grze „Partytura Artura" (zapisy: [email protected]) - chodzi o to, by pomóc Arturowi Rubinsteinowi znaleźć partyturę, którą gdzieś zawieruszył ucztując na balu. Natomiast 11 XI przez cały dzień można korzystać z bezpłatnych atrakcji w sali Malinowej (występy kapel, klezmarów, chórów itd.). Od 11 do 13 XI w godz. 13-22 - Obiad Marszałkowski z muzyką na żywo (80 zł/os.) Jak zapewnia hotel "Pod Orłem" - menu zaskoczy nas i będzie nawiązywać do trzech kultur i narodowości, których miastem była Bydgoszcz.

więcej atrakcja na następnej stronie

W „Łuczniczce” patriotycznie, na Osowej Górze i Leśnym wojskowo

Na koncert patriotyczny do „Łuczniczki” 11 listopada o godz. 16 zaprasza Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. O bezpłatne wejściówki należy pytać w recepcji KPCK przy pl. Kościeleckich 6.

11 listopada atrakcje szykuje również Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, które tego dnia w godz. 10.00-15.00 zaprezentuje swój ciężki sprzęt wojskowy na Osowej Górze.
- Będzie można z bliska zobaczyć, m.in.: 203 mm samobieżną armatę 2S7 „Pion”, transporter pływający PTS-M, wyrzutnię rakiet balistycznych R-11M Scud-A, wyrzutnię rakiet taktycznych 9P129 „Toczka", 155 mm haubicę samobieżną M109A2, wyrzutnię rakiet BM-13 „Katiusza”, a także czołgi M3A1 Stuart, T72A oraz Chieftain Mk11 - informuje Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy i zaprasza tego dnia również do swojej siedziby na ul. Czerkaskiej 2, gdzie również będzie wiele atrakcji - konkursy, zwiedzanie wystaw czy możliwość wejścia do czołgu T72. Wstęp wolny.

więcej atrakcja na następnej stronie

Młodzież będzie zachęcać do świętowania 11 listopada śpiewająco

Jeżeli ten program jeszcze kogoś nie przekonuje do świętowania, to w wigilię Narodowego Dnia Niepodległości w tramwajach linii nr: 10 (godz. 10.02 r. Jagiellonów), 3 (godz. 9.54 r. Grunwaldzkie), 10 (godz. 12.37 przystanek Bałtycka), 5 (godz. 12.16 przystanek Przylesie) i autobusie nr 52 (godz. 12.09 Sułkowskiego/Czerkaska) będzie można spotkać zespoły muzyczne z bydgoskich liceów („trójki”, szóstki”, „siódemki” i „ósemki” ) oraz z MDK nr 5, które oprócz koncertu, dawać będą pasażerom okolicznościowe śpiewniki. Ponadto, o godz. 15 sprzed VI LO grupa młodzieży przejdzie przez plac Wolności, pod hotel „Pod Orłem”, plac Teatralny i Stary Rynek, śpiewając i wręczając przechodniom czerwone róże, by w ten sposób zachęcić jak najwięcej mieszkańców do wspólnych obchodów 11 listopada.

więcej atrakcja na następnej stronie
Program Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości 2016 w Bydgoszczy
Stary Rynek i okolice:

  • 10.30-11.00 - Złożenie kwiatów w miejscach pamięci bydgoskich patriotów: Jana Teski (ul. Długa 53), Jana Biziela (ul. Długa 12), Leona Barciszewskiego (Wełniany Rynek), Ignacego Rochona (ul. Niedźwiedzia) oraz przed pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego
  • 11.00-11.15 - Oficjalne rozpoczęcie Obchodów – płyta Starego Rynku
  • 11.45-12.00 - Przemarsz Ułanów z Koła Przyjaciół 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz - Dreszera, na trasie: Stary Rynek - ul. Jana Kazimierza – ul. Długa – ul. Jezuicka – ul. Niedźwiedzia – Stary Rynek
  • 12.15-12.30 - Odtworzenie historyczne: Przekazanie władzy przez ustępującego niemieckiego prezydenta Bydgoszczy Hugo Wolfa komisarycznemu prezydentowi Bydgoszczy Janowi Maciaszkowi – płyta Starego Rynku
  • 12.30-12.45 - Przemarsz Ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz - Dreszera, na trasie: Stary Rynek-ul. Jana Kazimierza – ul. Długa – ul. Jezuicka – ul. Niedźwiedzia – Stary Rynek
  • 12.45-13.45 - Koncert pieśni patriotycznych wykonany przez połączone chóry Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział w Bydgoszczy i Młodzieżową Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół Elektronicznych – płyta Starego Rynku
  • 13.45-14.00 - Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętą Zespołu Szkół Elektronicznych – płyta Starego Rynku
  • 14.00-14.10 - Przemarsz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych w asyście Ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz-Dreszera
  • 15.00-15.15 - Przemarsz Ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz - Dreszera, na trasie: Stary Rynek-ul. Jana Kazimierza – ul. Długa – ul. Jezuicka – ul. Niedźwiedzia – Stary Rynek
  • 11.00-16.00 - Punkty gastronomiczne i handlowe – sprzedaż okolicznościowych pamiątek: pocztówek, śpiewników, monet oraz cegiełek, a także kwesta w ramach zbiórki publicznej – płyta Starego Rynku
  • 11.00-15.30 – Przedszkole Patriotyczne – pod namiotem na płycie Starego Rynku
  • Stała wystawa historyczna na Płycie Starego Rynku od godziny 8:00
  • 16.00 - Oficjalne zakończenie imprezy – płyta Starego Rynku


Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego (Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 11):

  • 12.30-15.15 - Gra miejska połączona z premierą przewodnika po Bydgoszczy w formie aplikacji na urządzenia mobilne „Czas na Bydgoszcz” start i zakończenie Amfiteatr przy Spichrzach (dla grup 2-5 osób)
  • Grupa rekonstrukcji historycznej „Bluszcz” z Warszawy -na punktach kontrolnych.
  • 11.00-13.00 „Zawiłości Niepodległości” – kreatywne zwiedzania wystawy „Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”
  • 13.00-15.00 - Z orłem w sercu i na czapce –warsztaty tworzenia papierowych rogatywek z kopią orzełka z okresu międzywojennego.

Muzeum Farmacji Apteki pod Łabędziem (ul. Gdańska 5):
11.00, 12.00, 13.00, 14.00 – zwiedzanie zbiorów z przewodnikiem – wstęp wolny (zbiórka o pełnych godzinach na ul. Drukarskiej)

Kamienica 12
15.00-19.00 Rodzinne świętowanie Narodowego Święta Niepodległości „Tytus, Romek i Atomek i symbole narodowe”
W programie, między innymi:

  • Kreatywne warsztaty
  • Zupa kotylionowa
  • Muzyka na żywo i wspólne śpiewanie

Hotel Ratuszowy
Gęsinowa uczta oraz mini wystawa-prezentacje, muzyka mechaniczna z okresu.
Retro spojrzenie na współczesną Bydgoszcz:

  • wystawa z wernisażem i retro konwersacje
  • „Marszałek Piłsudski w Bydgoszczy” seans filmowy przy kawie

Kursowanie bryczki:
11.30-15.30: ul. Długa (przed Hotelem Ratuszowym) – ul. Jezuicka – ul. Niedźwiedzia – Stary Rynek – ul. Jana Kazimierza – ul. Długa (przed Hotelem Ratuszowym)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!