Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie chcą patroli na osiedlach. Będzie nowy posterunek policji?

Sławomir Bobbe
Im więcej policyjnych patroli na ulicach, tym mieszkańcy czują się bezpieczniej na swoich osiedlach
Im więcej policyjnych patroli na ulicach, tym mieszkańcy czują się bezpieczniej na swoich osiedlach Tomasz Czachorowski
Jeśli tylko znajdą się pieniądze - a decyzja o tym zapadnie wkrótce - Komenda Miejska Policji przeniesie się na ulicę Chodkiewicza. Na Wzgórze Wolności z kolei trafią funkcjonariusze z fatalnego pod względem lokalowym komisariatu Szwederowo.

Dobre wieści dla bydgoszczan płyną z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Jest szansa, że Bydgoszcz wzbogaci się nie tylko o nową komendę, ale i posterunek policji.

- Na posiedzeniu komisji był komendant miejski policji Sławomir Kosiński, była więc okazja do zapytania go o plany związane z rozwojem jednostek policji w naszym mieście - mówi wiceprzewodniczący komisji Jarosław Wenderlich.

A policja w Bydgoszczy ma ambitne plany. - Planowane jest przeniesienie KMP do byłej siedziby prewencji przy ulicy Chodkiewicza. Miejsce zajmowane przez policjantów z komendy miejskiej zajęliby policjanci, którzy teraz pracują w trudnych warunkach w komisariacie Szwederowo. Jest też szansa na wzmocnienie obecności policji na Osowej Górze - mówi radny.

Starania o odtworzenie tam komisariatu trwają już od kilkunastu lat. Niegdyś na Osowej Górze, obecnie obsługiwanej przez policjantów z Błonia, znajdował się komisariat, obecnie to już tylko rewir dzielnicowych. Mieszkańcy wielokrotnie skarżyli się, że czas dojazdu patrolu wezwanego na interwencję jest długi, co zwłaszcza w przypadku zdarzeń chuligańskich utrudnia, a czasem uniemożliwia złapanie sprawców na gorącym uczynku. W dodatku część Osowej Góry należy administracyjnie do gminy Sicienko i to tamtejsi policjanci zajmują się wieloma zdarzeniami w dzielnicy.

Zobacz:

Ulica Siedlecka.Na odcinku od ul. Pileckiego do Karolewskiej i Świekatowskiej inwestycja jest w trakcie budowy. Planowane zakończenie - maj 2017.W planach jest też utwardzanie Siedleckiej na odcinku od Chmielnej do Koronowskiej. Realizacja jest przewidziana na lata 2017/2018

Utwardzanie ulic w Bydgoszczy? Które ulice zyskają twardą na...

Na ile plany są tylko zapisanymi na papierze celami, a na ile są to dążenia możliwe do zrealizowania w najbliższym czasie?

- Jestem pełen nadziei związanych z programem modernizacji służb mundurowych do 2020 roku. Na jego realizację zgodził się Sejm, a wdrażać go będzie MSWiA, przeznaczając na niego blisko 9 miliardów złotych. To ogromne pieniądze, które wydane mają być również na prace budowlane - podkreśla radny Wenderlich.

Prawdopodobnie jeszcze w tym kwartale dowiemy się, jakie policyjne inwestycje w Bydgoszczy będą realizowane do 2020 roku. O ich wyborze zdecyduje KGP i MSWiA.

Policja zmieni lokal?

- Nie kryjemy, że przenosiny na ulicę Chodkiewcza byłyby nam bardzo na rękę, bo to rozwiązałoby wiele naszych problemów lokalowych. Na tym etapie jednak nie można o tym przesądzić. W obiekt przy Chodkiewicza trzeba zainwestować poważne pieniądze, dopóki nie zostaną nam zagwarantowane, nie chcemy składać deklaracji o przenosinach - podkreśla Monika Chlebicz, rzecznik KWP w Bydgoszczy.

Obiekt przy ulicy Chodkiewicza 32 podlega opiece miejskiego konserwatora zabytków, który będzie musiał wyrazić swoją opinię w sprawie modernizacji. Koszty remontu będą spore, ale policja przed ogłoszeniem przetargu nie chce o nich mówić, bo w postępowaniu przetargowym będzie chciała uzyskać najniższą cenę.

- Podobnie wygląda sprawa z Osową Górą, widzimy tam potrzebę stworzenia posterunku, ale to również oznacza konieczność zapewnienia odpowiedniej jego obsady, co ma wpływ na budżet - zauważa Monika Chlebicz.

- Nikt nie zwracał się do nas, by na przykład od strony lokalowej zabezpieczyć istnienie posterunku na Osowej Górze - mówi Adam Dudziak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Formalnie to komendant miejski policji odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo w mieście. Jeśli z jego analiz wynika, że nie ma potrzeby tworzenia większych struktur policji na Osowej Górze, to oznacza, że bezpieczeństwo jest zachowane dzięki siłom, jakimi dysponuje. Oczywiście, w takich wypadkach zawsze kluczowe powinno być poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i to oni powinni mieć wpływ na to, gdzie powstają nowe posterunki. Warto mieć jednak świadomość, że do całodobowej pracy posterunku potrzebnych jest przynajmniej pięciu dyżurnych i komendant. Pytanie, czy lepiej mieć sześciu policjantów za biurkiem, czy lepiej pomagaliby mieszkańcom w terenie, jest otwarte.

Więcej patroli w mieście

Miasto stara się jednak wspierać policję i dofinansowuje chociażby dodatkowe patrole, które pojawiają się na ulicach Bydgoszczy.

- Z pieniędzy, które trafiają do budżetu z tzw. kapslowego, sfinansowaliśmy dodatkowych 1337 służb patrolowych, bezpieczeństwa pilnowali również słuchacze policyjnej szkoły z Piły. Więcej było również na ulicach strażników miejskich. 100 tysięcy złotych wystarczyło do sfinansowania 3 tysięcy godzin patrolowych - wyjaśnia Adam Dudziak.

Bydgoszcz. Pani wysiada, auto odjeżdża [wideo]

- Szczekaj! - rozkazywał, każąc jej włazić pod stół i udawać psa. Rachunek za lata koszmaru

Palenie śmieci w piecu. Jaka kara za to grozi. Gdzie zgłaszać?

Polub "Express" na Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!