Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo to inwestycja, która miała powstać w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Stronami porozumienia w budowie terminala byli wojewoda kujawsko-pomorski, Polskie Koleje Państwowe, Gmina Nowa Wieś Wielka, Zarząd Morski Portu Gdynia S.A., Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i PKP Cargo S.A. KOWR jest większościowym udziałowcem obecnie działającej spółki. Obecny likwidator też jest pracownikiem KOWR.
Likwidacja spółki we wrześniu ubiegłego roku była przedstawiana jako szybki proces, który pozwoli sprawnie po nowym roku kontynuować procedurę reanimacji spółki. Marszałek w swoich wypowiedziach nazywał to restrukturyzacją.
Minęło prawie 10 miesięcy, a likwidacja nie jest zakończona, nie wiadomo też co z tworzeniem nowego podmiotu.
Trudno też mówić o pozyskaniu europejskich pieniędzy z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę i Środowisko, bo nabór kończy się za kilka tygodni.
Decyzja środowiskowa wciąż nie jest sprzedana
Jedynym aktywem spółki jest decyzja środowiskowa. Wspólnicy spółki - z udziałem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz mniejszościowymi Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz PKP SA - pod koniec stycznia podjęli decyzję, że w ramach likwidacji spółki ta decyzja ma zostać sprzedana, planowano, że kupić ma ją Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Postępowanie miało się odbyć na przełomie lutego i marca, ale do dzisiaj go nie ogłoszono.
- Rozmawiałem w tej sprawie osobiście z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotrem Całbeckim oraz z Prezydentem Bydgoszczy, Rafałem Bruskim. Obaj deklarują chęć pozyskania aktywów Spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo Sp. z o.o. w przypadku jej likwidacji. Według dotychczasowej wiedzy, głównym aktywem Spółki jest decyzja środowiskowa, gdyż nie posiada ona żadnych gruntów gotowych do prowadzenia procesu inwestycyjnego. Jednocześnie pozostaję w kontakcie z zarządem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz z innymi potencjalnymi partnerami dla samorządu województwa i miasta Bydgoszczy w celu kontynuowania projektu - stwierdza Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski.
Sąd Rejonowy odrzuca wnioski
Wnioski składane do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, w ramach prowadzonego rejestru KRS, są odrzucane z powodu braków formalnych. Tak było chociażby z ostatnim złożonym wnioskiem styczniowym, który z końcem marca został zwrócony bez rozpatrzenia. Dokumenty nie są jawne.
