Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. V sezon Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej rozpoczęty. Jaki jest tegoroczny program?

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Szkoła Otwarta i Tolerancyjna to program, w ramach którego uczestnicy poznają różne kultury, narodowości, uczą się szacunku do inności, odmienności. Mural, który znajduje się przy ul. Pięknej w Bydgoszczy, powstał w ramach konkursu "Bydgoszcz Otwarta i Tolerancyjna" w 2018 r.
Szkoła Otwarta i Tolerancyjna to program, w ramach którego uczestnicy poznają różne kultury, narodowości, uczą się szacunku do inności, odmienności. Mural, który znajduje się przy ul. Pięknej w Bydgoszczy, powstał w ramach konkursu "Bydgoszcz Otwarta i Tolerancyjna" w 2018 r. Tomasz Czachorowski/archiwum
Oficjalne otwarcie piątego sezonu Szkoły Otwartej i Tolerancyjnej miało miejsce 16 listopada, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji. We wtorek, 30 listopada, odbyła się konferencja z udziałem szkół uczestniczących w programie. Tegoroczne hasło SOiT to "Nowa Nadzieja".

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

- Wchodzimy w nowy sezon z dużą dawką optymizmu, który dała nam możliwość spotkania się na żywo we wrześniu i w październiku po dwudziestu miesiącach przerwy. Teraz ten optymizm trochę przygasł, ale my wciąż mamy nadzieję, że ten ogień da się ponownie rozpalić - mówił podczas konferencji Przemysław Nowakowski, miejski koordynator oraz autor konstrukcji i założeń projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna.

Szkoła Otwarta i Tolerancyjna w Bydgoszczy. Przed nami nowe projekty

O swoich nadziejach na nadchodzący, 2022 rok mówili także uczniowie poszczególnych szkół. To dla nich przede wszystkim pragnienie odzyskania nadziei na poprawę sytuacji związanej z pandemią, a także zjednoczenie społeczeństwa w przestrzeganiu obostrzeń, które w efekcie mają poskutkować powrotem do normalnego życia, możliwością spotykania się w szkole i poza nią.

Podczas konferencji wyłonieni zostali także laureaci ubiegłorocznych konkursów, realizowanych w ramach programu SOiT pod hasłem "wolność i prawa człowieka". Uczestnicy poznali również nowe akcje. W pierwszej połowie 2022 r. będą to m.in. debaty z cyklu Hyde Park pod tytułem "33 lata po..." (1989 r. - upadek muru berlińskiego, zakończenie podziału na blok kapitalistyczny i komunistyczny). Oprócz tego odbędzie się happening naukowy Ad Astra, w ramach którego uczestnicy poznają naukowe ciekawostki i wezmą udział w trzech konkursach: logicznym, fizycznym i astronomicznym (jak argumentują organizatorzy - w świetle praw fizyki wszyscy są sobie równi). W kwietniu czeka nas pokaz talentów Endorfina Show, czyli przegląd talentów wokalnych, tanecznych i kabaretowych. Organizatorzy podkreślają, że dzięki wyzwalanym w organizmie endorfinom - dzięki m.in. aktywnościom takim jak śpiew, taniec czy śmiech - ludzie sią szczęśliwi, a co za tym idzie - bardziej otwarci i tolerancyjni. W maju odbędzie się konkurs Svetovid - poszukiwany będzie najlepszy w Bydgoszczy kwartet tłumaczy posługującego się językiem polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Na przełomie maja i czerwca odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Kultur. Hasłem przewodnim będzie "Timeline". Prezentowane wystawy będą dotyczyły kultur uszeregowanych historycznie. Wśród ekspozycji znajdą się m.in. starożytny Egipt, średniowieczni Wikingowie, Francja Ludwika XVI i "szalone lata 80.". Uczestnicy wezmą udział także w debacie literackiej Fahrenheit 451 nt. wpływu wielkich opowieści na naszą postawę wobec innych ludzi. Oprócz tego uczestników czeka IV edycja konkursu Kostka, podczas której nagrodzonych zostanie 18 najbardziej zaangażowanych bydgoskich społeczników, a także 8. odsłona gry miejskiej Open Your Mind.

Program na rzecz równego traktowania w Bydgoszczy

W konferencji wzięła udział także wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

- Projekt Szkoła Otwarta i Tolerancyjna trwa już 5 lat. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy się cały czas w realizację projektu angażowali i angażują - mówiła wiceprezydent Iwona Waszkiewicz. Zachęciła również młodzież i nauczycieli do współpracy przy tworzeniu programu na rzecz równego traktowania w Bydgoszczy.

- Jest wiele przesłanek wymienianych w ustawie, które mogą być powodem nietolerancji. To np. wiek, płeć, niepełnosprawność, pochodzenie, narodowość, wyznanie, orientacja seksualna. Chciałabym zachęcić do włączenia się do pracy nad programem na rzecz równego traktowania w Bydgoszczy i przekazywania swoich pomysłów, spostrzeżeń nt. tego, co można by wprowadzić w naszym mieście, aby jeszcze bardziej odpowiadać na tę potrzebę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo