Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19
W środę, 1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji, jak co roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA, w tym bydgoski oddział, organizuje kampanię edukacyjną o zdrowiu reprodukcyjnym i chorobach zakaźnych w tym HIV i AIDS. W piątek, 3 grudnia w Bydgoszczy rozpocznie się akcja Tramwaj Zwany Pożądaniem. Tego dnia wolontariuszy będzie można spotkać w tramwajach linii nr 2. Początek o godz. 15.58 (kurs z z Lasu Gdańskiego w kierunku Kapuścisk). Akcja obejmie cztery pełne przejazdy.
Tramwaj Zwany Pożądaniem. W Bydgoszczy edukacja i testy
Jak zapowiada Agnieszka Samek, koordynatorka lokalna Programu Stałego ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS w IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz, wolontariusze opowiedzą pasażerom nt. AIDS i wirusa HIV. W każdym Tramwaju będzie można dowiedzieć się m.in., jakie zachowania są najbardziej ryzykowne, jak zabezpieczać się przed zakażeniem HIV, gdzie można wykonać anonimowy i bezpłatny test oraz jak wygląda ewentualne leczenie. Dodatkowo, będzie możliwość wykonania testu kasetkowego.
Oprócz tego, organizatorzy przygotują kampanię w Internecie. W mediach społecznościowych IFMSA-Poland Oddział Bydgoszcz będą pojawiały się informacje i ciekawostki dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV i AIDS.
HIV - fakty i mity
Jak podkreśla nasza rozmówczyni, AIDS owiane jest wieloma popularnymi mitami, które jednak niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Dotyczą one przede wszystkim dróg zakażeń HIV. Wśród tych najbardziej popularnych Agnieszka Samek wymienia następujące fakty.
- Pamiętaj, że nie zakazisz się HIV drogą kropelkową, wodną i spożywając zanieczyszczone pokarmy, przez podanie ręki, całowanie w policzek, od osoby kaszlącej. Nie istnieje ryzyko przeniesienia HIV poprzez wspólne mieszkanie, stosowanie tych samych sztućców, talerzy, kubków oraz korzystanie ze wspólnej łazienki i ubikacji.
- HIV poza organizmem bardzo szybko ginie. Niszczą go wszelkie środki dezynfekcyjne, w tym woda z mydłem
- HIV to ludzki wirus upośledzenia odporności, dlatego możemy się zakazić wyłącznie od ludzi. Nie zakazisz się nim od psów, kotów czy innych zwierząt - w tym komarów!
- Mieszkanie pod jednym dachem z osobą żyjącą z HIV nie stwarza ryzyka przeniesienia zakażenia, jeśli przestrzegane są podstawowe zasady higieny.
- Nie ma ryzyka zakażenia HIV przy korzystaniu ze wspólnej łazienki, naczyń czy podczas pływania na basenie.
- Praca z osobą żyjącą z HIV pod żadnym względem nie jest niebezpieczna! Wirus nie przenosi się w kontaktach socjalnych. Nie ma też powodów, żeby podejmować szczególne środki ostrożności.
AIDS zbiera śmiertelne żniwa
Według bieżących danych, na świecie żyje 38 mln ludzi z HIV. Tylko w 2019 r. liczba zgonów związanych z AIDS wyniosła 690 tys. Od początku pandemii 75,5 mln osób zostało zakażonych wirusem HIV. W Polsce liczba zakażonych ogółem to ponad 26 tys. osób.
