https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Tramwaj zwany Pożądaniem" po raz kolejny zawita do Bydgoszczy. Studenci medycyny będą edukowali mieszkańców

Marta Mikołajska
W tym roku akcja "Tramwaj zwany Pożądaniem" odbywa się w osiemnastu polskich miastach, w tym m.in. w Warszawie, Opolu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Krakowie, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu i we Wrocławiu. W Bydgoszczy zostanie przeprowadzona w sobotę i w niedzielę, 1-2 czerwca.
W tym roku akcja "Tramwaj zwany Pożądaniem" odbywa się w osiemnastu polskich miastach, w tym m.in. w Warszawie, Opolu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Krakowie, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu i we Wrocławiu. W Bydgoszczy zostanie przeprowadzona w sobotę i w niedzielę, 1-2 czerwca. Nadesłane
"Tramwaj zwany Pożądaniem" to ogólnopolska kampania, organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny (IFMSA Poland) w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS. W tym roku XIII edycja TZP zawita do niemal dwudziestu polskich miast - także do Bydgoszczy.

XIII edycja ogólnopolska kampania "Tramwaj zwany Pożądaniem" rozpoczęła się w tym roku 10 maja. W najbliższy weekend, 1 i 2 czerwca, do akcji dołączą bydgoszczanie. Tym razem tramwaj zwany pożądaniem będzie stacjonarny. Przez dwa dni od godz. 19 do północy przy Politechnice Bydgoskiej dostępne dla mieszkańców będzie specjalne stanowisko, przy którym będzie można dowiedzieć się więcej na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Wolontariusze opowiedzą zainteresowanym m.in. jakie zachowania są najbardziej ryzykowne, jak zabezpieczać się przed zakażeniem, gdzie można wykonać bezpłatny test oraz jak wygląda ewentualne leczenie. Mieszkańcy otrzymają ponadto ulotki i gadżety związane z profilaktyką chorób przenoszonych drogą płciową i będą mogli bezpłatnie wykonać testy na HIV.

"Tramwaj zwany Pożądaniem" przyjedzie do 18 polskich miasta. Także do Bydgoszczy

Jak podkreślają organizatorzy, akcja ta ma szczególne znaczenie, gdyż liczba osób z diagnozą infekcji przenoszonych drogą płciową - w tym przede wszystkim wirusa HIV - rośnie z roku na rok. Według wstępnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego w 2023 r. stwierdzono niemal 3 tysiące nowo wykrytych przypadków HIV. Co więcej, wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojego zakażenia - w tym kierunku przebadało się niewiele ponad 10 proc. Polek i Polaków. Dlatego głównym celem kampanii jest zmiana sposobu myślenia społeczeństwa oraz zachęcenie mieszkańców do minimalizowania ryzykownych zachowań i wykonywania badań profilaktycznych.

- Wiele osób zakażonych HIV nie zdaje sobie sprawy, że są seropozytywni, dlatego nie leczą się i mogą roznosić wirusa. Dlatego zachęcam każdego do zrobienia testu na HIV chociaż raz w życiu. Skuteczne leczenie antyretrowirusowe i jego upowszechnienie sprawiło, że pozytywny wynik testu na HIV przestał być wyrokiem śmierci, a sam wirus stał się jedną z wielu chorób przewlekłych - mówi Szymon Grzesik z IFMSA-Poland, koordynator projektu "Tramwaj zwany Pożądaniem".

W tym roku akcja odbywa się w osiemnastu polskich miastach, w tym m.in. w Warszawie, Opolu, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Toruniu, Krakowie, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu i we Wrocławiu. W Bydgoszczy zostanie przeprowadzona w sobotę i w niedzielę, 1-2 czerwca.

Kampania finansowana jest z grantu uzyskanego przez IFMSA w konkursie Pozytywnie Otwarci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski