Kiedy rozpoczęły się badania archeologiczne na placu Kościeleckich?
Prowadzimy je od półtora miesiąca. Pierwszy raz pojawiliśmy się tam 6 czerwca.
Spodziewała się Pani, że w tym miejscu ziemia kryje tak wiele śladów po dawnym grodzie?
Tak, ze źródeł i wcześniejszych badań wiadomo, że na tym terenie Bydgoszcz rozwijała się od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. W miejscu, w którym wykonano dół pod biurowiec, w przeszłości krzyżowały się fosa zamkowa i miejska. Dokopaliśmy się do tych drewnianych konstrukcji hydrotechnicznych. Datujemy je wstępnie na okres nowożytny, prawdopodobnie XVII wiek. Wcześniej odkryliśmy także drewniany rurociąg, który składał się z dwóch części i był nakryty pokrywą z drewna.
Co się stanie ze wszystkimi znaleziskami?
Konstrukcje są ręcznie odsłaniane i oczyszczane. Następnie wszystko jest dokumentowane na zdjęciach i na rysunkach. Część tych znalezionych elementów zostanie poddana konserwacji. W ziemi znajdujemy także wiele zabytków ruchomych. To między innymi szkło, naczynia gliniane i fajansowe z różnych okresów. Szacujemy, że najstarsze pochodzą z XV wieku. Po konserwacji przekażemy je do Muzeum Okręgowego.
Jak długo potrwają jeszcze badania? Przewiduje Pani jakieś kolejne odkrycia?
Będziemy tu pracowali około miesiąca. W tym czasie uda się jeszcze bardziej odsłonić to, co odkryliśmy do tej pory. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć unikatowe rzeczy. Niczego nie można wykluczyć.
Bydgoszcz: Skarby historii odkryte na Placu Kościeleckich [ROZMOWA]
red

Anna Retkowska, archeolog, właścicielka firmy Aureus
Pytamy ANNĘ RETKOWSKĄ, archeolog, właścicielkę firmy Aureus, która prowadzi badania na placu Kościeleckich