Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Od 17 maja powrót uczniów do szkół, a wraz z nim cała masa problemów. Nauka zdalna zrobiła wiele złego

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz liceów i techników po długiej przerwie zasiądą w szkolnych ławkach. Będą uczyć się w systemie hybrydowym.
Od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz liceów i techników po długiej przerwie zasiądą w szkolnych ławkach. Będą uczyć się w systemie hybrydowym. Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Zmienili się wizualnie i mentalnie, boją się lawiny sprawdzianów, ale też odrzucenia przez rówieśników. W poniedziałek (17 maja) bydgoscy uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz liceów i techników wracają do nauki w systemie hybrydowym. Czy powrót do szkół będzie dla nich bezbolesny?

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!

Od 26 października 2020 r. uczyli się zdalnie. Teraz wracają do nauki częściowo stacjonarnej, częściowo online. Bydgoskie szkoły już od kilku dni przygotowywały się na ten powrót, część z nich przeprowadziła nawet ankiety wśród uczniów i zapytała ich wprost, czego boją się. Wyniki nie są optymistyczne.

- Wielu uczniów przyznało, że obawia się weryfikacji wiedzy, nadmiernej liczby sprawdzianów, gorszych stopni, ale też reżimu szkolnego, np. czy wytrzyma 45 minut na lekcji, bo zajęcia zdalne jednak trwają krócej i nie wymagały od nich tak dużej koncentracji - mówi Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektor SP nr 35. - Jeszcze bardziej boją się odrzucenia rówieśników. Niektórzy napisali, że koleżanki już ich nie lubią, pojawiła się agresja słowna. Nie wszystkie przyjaźnie sprzed nauki zdalnej przetrwały tę próbę. Jest też inny problem. Część uczniów przybrała na wadze, inni mają trądzik, a ponieważ dawno nie widzieli się z kolegami i koleżankami boją się tego spotkania w szkole i odrzucenia przez grupę rówieśniczą. Niektórzy uzależnili się też od komputerów i smartfonów, bo tak głównie komunikowali się przez prawie 7 miesięcy.

Bez sprawdzianów i klasówek. Nacisk głównie na integrację wśród uczniów

Ankietę przeprowadzono też w SP nr 32. Tu też uczniowie mają wiele obaw związanych z powrotem.

- Rodzice klas VIII zasygnalizowali nam na przykład, że ich dzieci obawiają się zakażenia koronawirsuem, a na horyzoncie egzamin ósmoklasisty - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32. - W ankiecie - na 128 rodziców - aż 80 proc. podziela opinię, by ósmoklasiści do czasu egzaminów pozostali na zdalnym, by ich dodatkowo nie stresować. I do tej prośby się przychylimy. Do 21 maja uczniowie klas VIII będą uczyli się z domu, a 24 maja, czyli dzień przed egzaminem z języka polskiego, spotkają się w szkole z wychowawcami i będą mieli tylko zajęcia z nauczycielami uczącymi przedmiotów, które są na egzaminie.

Wyniki ankiet wśród uczniów pokazują mnóstwo problemów. Część z nich np. przybrała na wadze, inni mają trądzik, a ponieważ dawno nie widzieli się z kolegami i koleżankami boją się tego spotkania w szkole i odrzucenia przez grupę rówieśniczą - mówi Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektor SP nr 35 w Bydgoszczy.

Dyrektorzy bydgoskich szkół zapewniają, że zrobią wszystko, by zminimalizować stres uczniom.

- Zaapelowałem już podczas Rady Pedagogicznej do nauczycieli, aby ten pierwszy tydzień poświęcić przede wszystkim na odbudowanie kontaktów między uczniami - mówi Przemysław Kotłowski, dyrektor SP nr 63. - Nie będzie sprawdzianów i klasówek. Osoby, które chcą poprawić oceny, mogą to zrobić, ale nie musi być to wcale w formie sprawdzianu. Chętni np. wykonają zadanie lub pracę, by wykazać się wiedzą i uzyskać lepszą ocenę.

- My też nie będziemy przeciążać uczniów - zapewnia Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektor SP nr 35. - Pierwsze dni w szkole przeznaczymy na integrację uczniów, rozmowy z nauczycielami i wychowawcami.

Bydgoskie szkoły gotowe na powrót uczniów. Nauczyciele przeszli nawet szkolenia

Nauczyciele SP nr 32, by uspokoić uczniów i rodziców napisali do nich list.

- Zapewniliśmy ich, że w poniedziałek (17 maja) nie będzie normalnych lekcji. Przeznaczymy ten dzień na integrację. Będzie można np. pograć w gry planszowe, spędzić wesoło czas na boisku, porozmawiać z nauczycielami - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32. - No i przez cały tydzień nie planujemy żadnych sprawdzianów.

Powrót klas IV-VIII do szkół odbędzie się w reżimie sanitarnym. Dzieci i młodzież większość zajęć będą mieli w tej samej sali. To nauczyciele mają przemieszczać się między klasami. Bydgoskie szkoły podstawowe zadbały też, aby uczniowie wchodzili do szkół innymi wejściami niż dzieci z klas I-III. Nauka w systemie hybrydowym będzie wyglądać tak, że 50 proc. klas jednego dnia pozostanie na nauce zdalnej, a reszta przyjdzie do szkoły. Nazajutrz odwrotnie. Ci, co uczyli się dzień wcześniej online, będą mieli lekcje stacjonarnie w szkole.

Do szkół od 17 maja w systemie hydrybowym wracają też uczniowie szkół ponadpodstawowych.

- Młodzież cieszy się z powrotu, bo stęskniła się za normalnością - mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO. - Wiemy jednak, że przyjdzie nam się zmierzyć z nowymi problemami. Stąd wszyscy nasi nauczyciele przeszli dwa szkolenia zewnętrzne. Jedno pn. „Apteczka psychologiczna” dotyczyło tego, jak pomóc uczniom po tak długim czasie nauki online w adaptacji w szkole, drugie jak rozpoznać depresję u ucznia. Pierwszy tydzień będzie bez sprawdzianów. Postawimy na utrwalanie wiadomości z czasu nauki zdalnej oraz integrację. Trzy dni dana klasa będzie uczyła się w szkole, a dwa z domu, potem odwrotnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo