MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do egzaminu ósmoklasisty pozostał niespełna miesiąc. Mamy kilka wskazówek dla uczniów - zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Uczniowie klasy VIII C z SP nr 32 w Bydgoszczy w ramach ćwiczeń rozwiązują tekst z matematyki. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Uczniowie klasy VIII C z SP nr 32 w Bydgoszczy w ramach ćwiczeń rozwiązują tekst z matematyki. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych powoli odliczają dni do egzaminu ósmoklasisty. W tym roku rozpocznie się on 14 maja i tradycyjnie potrwa trzy dni. Sprawdziliśmy w bydgoskich podstawówkach, jak przebiegają przygotowania.

W tym roku ósmoklasistów w bydgoskich podstawówkach jest mniej. To efekt przeprowadzonych przed laty reform edukacji - najpierw wprowadzenia 6-latków do szkół, a potem ich cofnięcia.

W SP nr 35 jest obecnie tylko jedna klasa VIII.

- Do egzaminu ósmoklasisty przystąpi zaledwie 16 osób, bo tylko tyle uczniów mamy w tej klasie - mówi Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektor SP nr 35. - Uczniowie pod okiem nauczycieli na bieżąco utrwalają wiedzę. W szkole przeprowadzone zostały też dwa egzaminy próbne. Młodzież w ramach przygotowań uczestniczy w zajęciach dodatkowych z języka polskiego.

W SP nr 32 są obecnie trzy klasy VIII, w których uczy się 64 uczniów. W tym gronie 18 osób to obcokrajowcy, głównie uchodźcy z Ukrainy.

- Od początku roku szkolnego 2023/2024 nasi ósmoklasiści mogą korzystać z zajęć dodatkowych z języka polskiego i matematyki, by jak najlepiej przygotować się do egzaminu ósmoklasisty. Większość chętnie na nie przychodzi. W grudniu ub. roku i w marcu br. mieli też egzaminy próbne, by uczniowie przećwiczyli sobie całą procedurę i zapoznali się z arkuszami - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym

W SP nr 63 do egzaminu ósmoklasisty przystąpi 84 zdających z czterech klas VIII.

- W jednej z nich uczy się spora grupa Ukraińców. Ci uczniowie egzaminy z języka polskiego i matematyki piszą w języku polskim dostosowanym w języku ukraińskim - mówi Przemysław Kotłowski, dyrektor SP nr 63. - Na egzaminie z języka obcego nowożytnego mogą pisać język angielski lub język rosyjski z poleceniami w języku ukraińskim.

W SP nr 63 także wszyscy ósmoklasiści mieli dwa egzaminy próbne.

- Jeden z nich przygotowali nasi nauczyciele, drugi firma zewnętrzna - mówi Przemysław Kotłowski. - Uczniowie uczestniczą też w dodatkowych zajęciach organizowanych przez szkołę oraz dodatkowych zajęciach z matematyki. Te ostatnie finansuje fundacja, z którą współpracujemy.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jego wynik może mieć jednak znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

W tym roku 3-dniowy egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 14 maja.Pierwszego dnia uczniowie piszą język polski, 15 maja - matematykę, 16 maja - język obcy nowożytny. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godz. 9.

Kilka wskazówek dla ósmoklasistów od nauczycieli

Elżbieta Napora, polonistka z SP nr 35, radzi uczniom, aby na egzaminie z języka polskiego uważnie i dokładnie czytać polecenia.

- Zadania w arkuszu można wykonywać w dowolnej kolejności, lecz najkorzystniej jednak podchodzić do nich po kolei - mówi polonistka. - Czasami bywa tak, że wcześniejsze zadania lub teksty źródłowe podsuwają uczniowi pomysł na wykonanie kolejnych.

Z kolei Małgorzata Sodel, nauczycielka matematyki z SP nr 35, przypomina uczniom, by rozwiązania zadań zamkniętych zapisywać w miejscu wyznaczonym pod zadaniem oraz by nie zapisywać rozwiązań zadań otwartych w brudnopisie, bo nie jest on sprawdzany.

- Jeśli jakieś zadanie na egzaminie przysporzy uczniowi trudności i rozwiązanie będzie czasochłonne, wówczas najlepiej zostawić to zadanie na koniec testu - radzi Małgorzata Sodel. - W zadaniach otwartych warto pamiętać, by zapisywać rozwiązanie, obliczenia, rozumowanie, a nie tylko samą odpowiedź. Każda metoda prowadząca do dobrego rozwiązania jest bowiem punktowana.

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera