MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024 na celowniku. Patrycja i Arek z IV LO w Bydgoszczy opowiedzieli nam, jak przygotowują się do egzaminów

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd są tegorocznymi maturzystami. Uczęszczają do IV LO im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd są tegorocznymi maturzystami. Uczęszczają do IV LO im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Arkadiusz Wojtasiewicz
- Na razie zachowujemy spokój, ale w dniu matury stres pewnie da o sobie znać - mówią Patrycja Białkowska i Arkadiusz Drozd, maturzyści z IV LO w Bydgoszczy. To właśnie ich zmagania będziemy śledzić w tym roku na egzaminach.

Do matury coraz bliżej. Rozpocznie się ona 7 maja, ale zanim to nastąpi, 26 kwietnia młodzież czeka uroczyste zakończenie roku szkolnego i odbiór świadectw ukończenia liceum lub technikum. Bydgoska "Czwórka", do której uczęszczają Patrycja i Arek, tę uroczystość planuje w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego.

- Oceny mam już wystawione, więc po lekcjach utrwalam wiedzę. W ramach ćwiczeń rozwiązuję też arkusze, by jak najlepiej przygotować się do matury - mówi Patrycja Białkowska z klasy IV C o profilu matematyczno-przyrodniczym.

Największym wyzwaniem będzie egzamin z języka polskiego

Arkadiusz Drozd, który uczęszcza do klasy IV B przyrodniczo-turystycznej, powtarza lektury z języka polskiego i ćwiczy pisanie rozprawek.

- Matematyki się nie boję. Na próbnej maturze z tego przedmiotu uzyskałem 100 procent - mówi maturzysta. - Większym wyzwaniem na podstawie będzie dla mnie język polski, bo tak naprawdę nie wiadomo, czego można się spodziewać. Ucieszyłyby mnie tematy o miłości lub podróżowaniu. Z lektur pasowałaby mi np. "Lalka", "Kordian" albo "Potop".

Patrycja także najbardziej obawia się egzaminu z języka polskiego.

- Może dlatego, że to pierwszy egzamin. Poza tym trzeba się pilnować, by nie popełnić błędu kardynalnego - mówi maturzystka. - Z lektur też marzy mi się "Lalka", bo mam ją dobrze opanowaną, każdy motyw.

Patrycja i Arek na poziomie podstawowym, tak jak wszyscy tegoroczni maturzyści, obowiązkowo przystąpią do egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

- Będę zdawała angielski. Tego języka uczę się od wielu lat, więc będzie to dla mnie najłatwiejszy egzamin - mówi Patrycja.

Arkadiusz Drozd wybrał niemiecki. Jak podkreśla, to jego ulubiony przedmiot. Jeszcze w VIII klasie podstawówki brał udział w konkursie kuratoryjnym z języka niemieckiego i został laureatem.

- Już będąc w liceum startowałem też w olimpiadzie z tego języka obcego nowożytnego - mówi Arek. - Zakwalifikowałem się do II etapu i niewiele brakowało, a byłby finał. Język niemiecki jest moją pasją. Interesuje mnie kultura tego kraju. Od drugiej klasy liceum już wiedziałem, że chcę ten przedmiot zdawać na maturze, dlatego chodziłem na dodatkowe prywatne zajęcia z tego języka, bo dwie godziny w tygodniu w szkole, to za mało. No i po maturze chciałbym studiować germanistykę na UKW w Bydgoszczy.

Jazda na rolkach i gra w tenisa to ich sposoby na relaks

Nasi maturzyści pisać będą też 3 egzaminy na poziomie rozszerzonym (maksymalnie na maturze uczeń może wybrać ich pięć - przyp. red.). Patrycja zdawać będzie: fizykę, matematykę i język angielski. Arek - język niemiecki, geografię i chemię.

- W liceum od I klasy uczyłam się systematycznie, więc jestem dobrej myśli - mówi Patrycja. - Z matematyki, oprócz arkuszy, które dostaliśmy do domu, szukam trudniejszych zadań, by jak najlepiej przygotować się do rozszerzenia z tego przedmiotu. Dopóki nie myślę, że to matura, to stresu nie ma. Traktuję to jako kolejny sprawdzian wiedzy, ale spodziewam się, że przed samą maturą, stres da o sobie znać.

Maturzystów z "Czwórki", tak jak pozostałych uczniów, czekają też egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

No, ale nie samą nauką żyją maturzyści. Patrycja i Arek dbają też o relaks.

- Uwielbiam czytać książki i to dla mnie najlepszy odpoczynek. W wolnych chwilach jeżdżę również na rolkach - mówi Patrycja, która po maturze chce studiować na kierunku lekarskim w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Z kolei Arek stawia na aktywność fizyczną i gra w tenisa z tatą.

Tegoroczna matura rozpocznie się 7 maja (wtorek). Na poziomie podstawowym o godz. 9 uczniowie napiszą egzamin z języka polskiego (potrwa on 240 minut). Nazajutrz - 8 maja (środa) zmierzą się o godz. 9 z zadaniami z matematyki (180 minut), a 9 maja (czwartek) także o godz. 9 czeka ich egzamin z języka angielskiego (120 minut). W sesji popołudniowej 9 maja o godz. 14 odbędą się natomiast egzaminy na poziomie podstawowym z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.

Matury pisemne zakończą się 24 maja. Egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego planowane są od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja. Tegoroczni absolwenci 4-letnich liceów i 5-letnich techników zdają maturę w Formule 2023. Po raz pierwszy w tej formule przeprowadzona ona będzie w technikach, w liceach będzie to już drugi rok.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera