Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski teatr w ręce społeczników

Jarosław Jakubowski
Zamiast Teatru Kameralnego - centrum organizacji pozarządowych, seniorów i wolontariatu. Takie są plany Urzędu Miasta wobec opuszczonego gmachu przy ulicy Grodzkiej.

Zamiast Teatru Kameralnego - centrum organizacji pozarządowych, seniorów i wolontariatu. Takie są plany Urzędu Miasta wobec opuszczonego gmachu przy ulicy Grodzkiej.

<!** Image 3 align=none alt="Image 226371" sub="Szarobure gmaszysko przy Grodzkiej, zwrócone w stronę Rybiego Rynku, to łakomy kąsek dla wszystkich. Na razie jednak zanosi się na to, że beneficjentami będą społecznicy Fot.: Dariusz Bloch">

Budżet Bydgoszczy na 2014 rok przewiduje przeznaczenie 1,5 miliona złotych na rewitalizację dawnych budynków Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej. Ma tu znaleźć się centrum organizacji pozarządowych, seniorów i wolontariatu.

Od farsy do awangardy

Planuje się renowację zabytkowych obiektów teatru. W latach 2014/2015 inwestycja ma zostać przygotowana do realizacji. Powstanie między innymi dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Na podstawie tej dokumentacji w roku 2016 planowane jest rozpoczęcie robót. Zakładany termin zakończenia zadania to 2017 rok.

<!** reklama>

To spore zaskoczenie, bo jeszcze na wiosnę tego roku prezydent Bydgoszczy wyrażał zainteresowanie odbudową drugiej bydgoskiej sceny. Podczas nagradzania aktorów z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru stwierdził, że Teatrowi Polskiemu przydałaby się konkurencja. Skąd ta zmiana zdania?

Według rzeczniczki prasowej prezydenta - z uwzględnienia potrzeb organizacji pozarządowych.

- Często zdarza się, że jesteśmy przez nie proszeni o udostępnienie pomieszczeń w ratuszu na różnego rodzaju wydarzenia. Nie zawsze jest to możliwe, bo na przykład trwa tydzień przedsesyjny. Centrum zaadaptowane w budynkach po Teatrze Kameralnym będzie prowadzone przez miasto, jednak organizacje społeczne, seniorzy i wolontariusze będą mogli swobodnie korzystać z przestrzeni - wyjaśnia Marta Stachowiak.

Gmach przy ul. Grodzkiej ma długą i bogatą tradycję. Powstał jako uzupełnienie głównej bydgoskiej sceny - Teatru Polskiego. Na deskach Teatru Kameralnego królował lekki repertuar - francuskie farsy, angielskie i polskie komedie. Publiczność waliła na nie drzwiami i oknami.

Ale trzystuosobową widownię zapełniały też bardziej ambitne spektakle. Do takich należała sztuka późniejszego, kontrowersyjnego laureata Nagrody Nobla Dario Fo. Tak było w maju 1962 roku. Trzy lata później na scenie Kameralnego miała miejsce prapremiera „Tanga” Sławomira Mrożka, która potem święciła tryumfy na całym świecie.

Zdzisław Pruss w „Bydgoskim leksykonie teatralnym” napisał: „W ciągu niespełna trzydziestu lat (od końca 1960 do 1988 roku) miłośnicy tej sceny obejrzeli ponad 130 pozycji bardzo zróżnicowanego repertuaru”. Na deskach teatru przy Grodzkiej swoje programy prezentowali również artyści Estrady Bydgoskiej.

Tak się wykańcza teatr

Końcówka lat osiemdziesiątych to początek kłopotów Teatru Kameralnego. Swoje zastrzeżenia do stanu technicznego obiektu zaczęła zgłaszać straż pożarna. Wobec braku nakładów na modernizację budynku zapadła decyzja o jego zamknięciu. Zdzisław Pruss, bydgoski poeta i satyryk, uważa, że była błędem. Ponad trzy lata temu, gdy jeszcze istniała nadzieja na reaktywację Kameralnego, mówił „Expressowi”:

- Szkoda, że tak zasłużona bydgoska scena została zamknięta tak nagle i nawet bez odpowiedniego pożegnania. Zagrożenie pożarowe było tylko pretekstem do tego, żeby pozbyć się tego teatru. Przecież usterki zawsze można było naprawić. Uważam, że Bydgoszcz potrzebuje drugiej sceny, która byłaby bazą repertuarową dla młodych twórców...

W 2009 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego wykreślił Teatr Kameralny z rejestru placówek prowadzących działalność kulturalną. Za kadencji prezydenta Konstantego Dombrowicza pojawił się pomysł sprzedaży zrujnowanego obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera