Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Park Kulturowy ma chronić najcenniejsze obiekty zabytkowe zlokalizowane w ścisłym centrum miasta

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Ulica Gdańska ma stać się elementem Parku Kulturowego. Jeśli tak się stanie, zabytki znajdujące się przy tej ulicy zostaną objęte szczególną ochroną.
Ulica Gdańska ma stać się elementem Parku Kulturowego. Jeśli tak się stanie, zabytki znajdujące się przy tej ulicy zostaną objęte szczególną ochroną. Dariusz Bloch
Projekt Parku Kulturowego w Bydgoszczy zostanie przekazany do zaopiniowania wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Jeśli ostatecznie projekt zostanie przyjęty, w parku zaczną obowiązywać liczne zakazy, w tym np. likwidacji zabytkowych detali architektonicznych oraz stosowania współczesnych materiałów budowlanych.

Przy ul. Królowej Jadwigi będą nowe mieszkania

Pod koniec lutego 2020 roku Rada Miasta Bydgoszczy postanowiła przystąpić do prac nad powołaniem bydgoskiego Parku Kulturowego. Na najbliższą sesję RM przygotowany został projekt uchwały w sprawie przekazania planów parku wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

- Park Kulturowy jest jedną z form ochrony zabytków– wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy.

Utworzenie parku umożliwi skuteczną ochronę bezcennych, bydgoskich obiektów architektonicznych.

- Zależy nam najbardziej na tym, by zachować historyczne detale – mówi dyrektor MPU w Bydgoszczy. - Chcemy wyeliminować pewnego rodzaju działania inwestycyjne, na przykład wymianę historycznej stolarki okiennej na współczesną plastikową.

Zakazy służące bydgoskim zabytkom

Miasto zamierza zadbać o historyczną stolarkę okienną i drzwiową. Nie będzie ona wymieniana na nową, współczesną i wykonaną z tworzyw sztucznych. W projekcie uchwały o powołaniu Parku Kulturowego zapisane są również inne zakazy, w tym zakaz stosowania płytek ceramicznych (np. na schodach).
- Nie współgrają one z historyczną zabudową – podkreśla Anna Rembowicz-Dziekciowska. - Takie wykończenie stopni należy eliminować, powracając do historycznych materiałów takich jak naturalny kamień czy drewno.

Autorom projektu bardzo zależy na tym, by zachować elementy metalowe; balustrady, furtki, barierki, ogrodzenia i inne detale architektoniczne.

Z terenu parku ma zniknąć betonowa kostka. Zakłada się powrót do historycznych form nawierzchni ulic, które nawiązują do istniejącej zabudowy. Zmienić się ma wygląd tzw. infrastruktury technicznej, czyli np. skrzynek gazowych czy elektrycznych. Ich forma oraz kolorystyka. Rekomendowane będzie używanie ciemnych kolorów lub nawiązujących do elewacji budynku.

W parku obowiązywać będzie też zakaz używania wszelkich współczesnych, reklamowych nośników.

- Ograniczamy szyldy reklamowe do dwóch elementów. Pierwszy to szyld umieszczony bezpośrednio nad miejscem prowadzenia działalności. Drugim elementem będzie semafor reklamowy, który powinien być umieszczony w tej samej przestrzeni, w formie kutej – tłumaczy Marek Iwiński, plastyk miejski.

Projekt zawiera też wytyczne dotyczące organizacji ogródków letnich, w tym określa wygląd mebli, stojaków, witaczy i rodzaj zieleni, która się będzie mogła się w nich znaleźć.

Ograniczenia działalności bydgoskich przedsiębiorców

W granicach Parku Kulturowego obowiązywać będziezakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach od 22 do 6 rano dnia następnego. Handlowcy nie będą mogli sprzedawać odzieży używanej, chyba, że zostanie ona indywidualnie wyceniona i prezentowana na wieszakach lub manekinach. Ponadto, w strefie chronionej nie będzie można prowadzić działalności usługowej o charakterze erotycznym.
Z publicznej przestrzeni mają zniknąć obiekty nietrwale związane z gruntem typu; kioski, pawilony, namioty, stragany, kontenery. Wyjątkiem są kioski o indywidualnej, stylizowanej formie przeznaczone do sprzedaży kwiatów.

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków dodaje, że Park Kulturowy jest formą ochrony krajobrazu kulturowego w jago bardzo szerokim ujęciu.

Bydgoszcz dba o estetykę centrum od lat

Zmiany, które zachodzą w obszarze Starego Miasta i centrum Bydgoszczy są już bardzo widoczne. Zostały zainicjowane miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, które chronią wartościowe, zabytkowe obiekty.
Ale, nie wszystkie ustalenia mogą być zawarte w zapisach planu miejscowego. Niektóre muszą być zapisane w innych dokumentach. Dlatego miasto zamierza utworzyć Park Kulturowy.

Przypomnijmy, że proponowane granice obejmują obszar Starego Miasta oraz części Chwytowa wpisany do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego pod nr A/324 oraz obszar części Śródmieścia z ul. Gdańską i Placem Wolności, które objęte są ochroną w ramach strefy „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej.

Bydgoscy radni 26 lutego 2020 r. podjęli uchwałę o rozpoczęciu prac nad utworzeniem parku. Konsultacje społeczne z powodu pandemii COVID-19 trwały dłużej niż zwykle i zostały zakończone w sierpniu ub.r.

Jeśli uchwała o powołaniu Parku Kulturowego zostanie przyjęta, to właściciele i zarządcy będą mieli 18 miesięcy na dostosowanie się do jej przepisów.
Oznacza to, że w tym czasie m.in. będą musieli:

  • zdemontować obiekty zlokalizowane niezgodnie z przepisami,
  • zmienić wadliwe nośniki reklamowe, stoiska i inne elementy zagospodarowania przestrzennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo