- Mamy wizję na przyszłość budynku przy ulicy Dworcowej w Bydgoszczy, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Chcemy, aby bydgoski gmach zachował swój piękny, historyczny charakter i stał się kolejną perełką w naszym portfolio, obok City Park Poznań i Twierdzy Modlin. Następne 2 lata będą dla nas czasem pracy nad koncepcją i samym projektem, ale na pewno wstępną wizję przedstawimy trochę wcześniej - mówiła "Expressowi Bydgoskiemu" pod koniec października 2022 roku Paulina Prusiecka z Grupy Konkret.
Od tego czasu minęło 15 miesięcy. Skontaktowaliśmy się z Grupą Konkret, żeby zapytać o ich plany dotyczące zabytkowego budynku w Bydgoszczy. Usłyszeliśmy, że termin 2 lat pracy nad koncepcją jest aktualny.
- Cały czas pracujemy nad projektem zagospodarowania Dworcowej 63. Nie możemy jeszcze podać żadnych szczegółów - mówi Paulina Prusiecka.
Przypomnijmy. 27 października 2022 roku został rozstrzygnięty drugi przetarg na sprzedaż udziałów w nieruchomości i lokali użytkowych w budynkach położonych przy ul. Dworcowej 63 i Dworcowej 65a (znajduje się tam węzeł centralnego ogrzewania). Do przetargu stanął jeden oferent - Grupa Konkret. Cena wywoławcza wynosiła 8 milionów 613 tysięcy złotych, ale została zastosowana 20-procentowa bonifikata z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków. Ostateczna cena wyniosła 6 milionów 969 tysięcy 744 złotych.
W budynku przy Dworcowej 63 działa obecnie Centrum Medyczne „Nad Brdą”, które jest współwłaścicielem obiektu. Gmach wybudowano w latach 1886-1888 według projektu architekta Martina Gropiusa. Ma trzy kondygnacje i dwa poddasza, stanowi bryłę zamkniętą z trzema dziedzińcami wewnętrznymi. Obiekt wzniesiono na potrzeby okręgowej dyrekcji kolei w Bydgoszczy. Po powrocie Bydgoszczy do Polski, miasto przestało być siedzibą dyrekcji kolei. W budynku ulokowano wówczas biuro rozrachunków PKP, była tam też kolejowa przychodnia lekarska. Podobnie było w czasach PRL-u. Gdy PKP opuściły budynek, jego część trafiła w ręce prywatnej przychodni oraz Urzędu Wojewódzkiego. Przychodnia skorzystała z prawa pierwokupu i stała się współwłaścicielem gmachu. W 2013 roku Urząd Miasta Bydgoszczy wykupił pozostałą część budynku. Miała ona zostać przekazana w formie darowizny Collegium Medicum UMK, które chciało otworzyć tam wydział stomatologii. Te zamierzenia nie doszły do skutku i w 2018 roku nieruchomość wróciła do miasta. Użytkowanie zabytkowego budynku proponowano między innymi Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwu Sprawiedliwości, Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, Archiwum Państwowemu, Urzędowi Marszałkowskiemu oraz Urzędowi Wojewódzkiemu. 30 marca 2022 roku bydgoscy radni zgodzili się na sprzedaż lokali użytkowych w budynku. Przetarg ogłoszono w czerwcu, a rozstrzygnięcie miało nastąpić 3 sierpnia. Cena wywoławcza wynosiła wtedy 9 milionów 570 tysięcy złotych. Chętnych nie było. Drugi przetarg rozstrzygnięto 27 października. Lokale przy Dworcowej 63 kupiła Grupa Konkret.
Firma deweloperska Grupa Konkret realizuje inwestycje w trzech segmentach rynku nieruchomości: inwestycje w grunty, rewitalizacje obiektów zabytkowych oraz budownictwo mieszkaniowe i usługowe. Od 2013 roku jest właścicielem Twierdzy Modlin, gdzie zaprojektowała czterogwiazdkowy Royal Hotel Modlin w zabytkowym budynku - w starej garnizonowej pralni. W portfolio firmy jest też rewitalizacja obiektów pod City Park Hotel w Poznaniu. Kolejna inwestycja Grupy Konkret to Folwark Jankowice (domy, mieszkania i obiekty usługowe) w okolicach Poznania.
