„Dzień dziś wesoły” - to fragment kolędy „Z narodzenia Pana” i hasło Orszaku Trzech Króli 2022, do którego trwają już przygotowania. Organizatorzy zdradzili pierwsze szczegóły przemarszu, który 6 stycznia 2022 roku w Bydgoszczy odbędzie się już po raz dziewiąty.
Trzech Króli na koniach i wielbłądzie w Bydgoszczy wyruszy ze Starego Rynku do bazyliki
- Orszak wyruszy o godz. 12 ze Starego Rynku, a zakończy pokłonem Dzieciątku Jezus w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo. Barwny korowód przejdzie ulicami: Mostową, Focha, Gdańską, Krasińskiego, Markwarta, Al. Ossolińskich do bazyliki. Około godz. 13 rozpocznie się msza święta, której będzie przewodniczył ks. biskup Krzysztof Włodarczyk - informują Regina i Marek Piątkowscy, koordynatorzy Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.
Niewątpliwie atrakcją orszaku będzie fakt, że królowie przejadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie Gacku, która po raz kolejny przyjedzie do nas z Horodyszcza (województwo lubelskie).
Wiemy już, kto wcieli się w główne role Orszaku Trzech Króli 2022 w Bydgoszczy:
- królem Europy - Kacprem będzie Ryszard Kochański,
- jako król Azji Melchior wystąpi Patric Abdoul-Turkosz,
- królem afrykańskim Baltazarem będzie Ernest Essuman Mensah.
- Świętą Rodziną będą: Maria i Tomasz Pietrzak z 7-miesięcznym Franusiem.
- Na orszak zapraszamy wszystkich, niezależnie od wyznania czy poglądów. Chcemy, aby ten dzień był radosnym czasem spędzonym w duchu jedności ze wszystkimi ludźmi. „Dzień dziś wesoły” będziemy śpiewać w ten świąteczny dzień i nabierać sił do pokonywania życiowych zmagań - zapraszają Regina i Marek Piątkowscy, koordynatorzy Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.
Przygotujcie stroje, wolontariusze będą rozdawać papierowe korony
- Zachęcamy do przygotowania niedrogiego przebrania i wcielenia się w role, odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu - dodają koordynatorzy.
Jak co roku, wolontariusze będą rozdawać papierowe korony, aby każdy uczestnik orszaku tego dnia mógł poczuć się królem.
Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.
Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem jest Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz parafia pw. św. Wincentego a Paulo. Wsparcia merytorycznego udziela Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.
