[break]
Uniwersytet Mikołaja Kopernika chętnie dzieli się informacjami, które wskazują na rozwój Collegium Medicum po jego przejęciu przez toruńską uczelnię. Zapomina się jednak o tym, że rozkwit uczelnia zawdzięcza m. in. majątkowi, który na jej rzecz przekazał bydgoski samorząd oraz ciągłego wsparcia udzielanego bydgoskim naukowcom.
Tylko w ciągu 2014 i 2015 roku na konto UMK trafiło 200 tysięcy złotych (na doposażenie Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej i sal ćwiczeniowych Katedry Biologii Medycznej do celów diagnostyki parazytologicznej).
Nagrody i stypendia
Do CM trafiło również kilkadziesiąt stypendiów - nagród naukowych prezydenta miasta, stypendia prezydenta dla wybitnych młodych naukowców, a także stypendia dla wyróżniających się studentów. Z kolei naukowcy bydgoskich uczelni, którzy zostali nominowani przez prezydenta na profesora zwyczajnego, również otrzymują nagrody prezydenta, w wysokości 20 tysięcy złotych. Od 2008 roku przyznano ją 28 naukowcom z CM UMK.
Budynki dla uczelni
Kluczowe jednak i decydujące dla rozwoju uczelni jest zaangażowanie miasta, polegające na wsparciu Akademii Medycznej, a później Collegium Medicum nieruchomościami. Bez nich uczelnia nie mogłaby nawet marzyć o rozwoju z prostego powodu, swoich środków na rozbudowę bazy po prostu nie posiadała
I tak w 1996 roku AM wzbogaciła się o dwie działki przy ul. Powstańców Wielkopolskich (jedna przeznaczona pod budowę hali sportowej, projektowany obiekt o pow. użytkowej 3000m2, umożliwiający prowadzenie zajęć i rozgrywek w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę, drugi na potrzeby Kliniki Psychiatrii, Kliniki Geriatrii, Kliniki Dermatologii oraz Zakładu Medycyny Paliatywnej). W tamtych czasach budynek wyceniono na 633 tysiące złotych.
W 2003 roku na rzecz uczelni przekazano obiekt przy ul. Techników 3 (budynek stanowi siedzibę Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK). Wyceniono go wtedy na 697 tys. zł. W tym samym roku przekazano również na potrzeby AM obiekt przy ul. Świętojańskiej 20. W budynku dydaktycznym mieści się Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Studium Medycyny Społecznej i Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Wartość tej darowizny to 1 mln 600 tysięcy złotych.
Prawie 2 mln 100 tys. wart jest obiekt przy Sandomierskiej, który w 2008 trafił do UMK. Obecnie mieści się tam Wydział Nauk o Zdrowiu.
Przy ulicy Łukasiewicza 1, obiekcie również przekazanym w 2008 roku na potrzeby UMK (obiekt wart ponad 2 mln 700 tys. zł), mieści się m. in. Zakład Położnictwa z Pracownią Biofizycznych Metod Nadzoru Płodu, Pracownia Podstaw Opieki Położniczej, Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej. W części nieruchomości ciągle prowadzone są prace adaptacyjne.
Kiedy stomatologia?
Ostatnią darowizną, której UMK nie jest na razie w stanie „przetrawić”, jest reprezentacyjny obiekt przy ul. Dworcowej za prawie 5 milionów złotych. Nieruchomość przekazana została w celu utworzenia i prowadzenia Wydziału Stomatologii
W latach 1996-2015 z zasobów miasta pracownikom naukowym Akademii Medycznej/Collegium Medicum przydzielono w sumie 19 mieszkań.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zarządza także dwoma bydgoskimi szpitalami uniwersyteckimi - im. Biziela i im. Jurasza.
