Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brytyjczycy uwiedzeni przez Hollywood

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Najwięcej nagród BAFTA powędrowało do musicalu „La La Land”
Najwięcej nagród BAFTA powędrowało do musicalu „La La Land” fot. archiwum
Poznaliśmy laureatów BAFTA - nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Najwięcej wyróżnień zdobył amerykański musical „La La Land”. Czy film Damiena Chazelle’a będzie również triumfatorem oscarowej gali?

„La La Land” był nominowany w aż 11 kategoriach. Zwyciężył w pięciu. Został uznany za najlepszy film, a jego twórca - Damien Chazelle - za najlepszego reżysera. Statuetka BAFTA trafiła też do odtwórczyni głównej roli w „La La Land”, czyli Emmy Stone. Film, co było do przewidzenia, otrzymał także wyróżnienia za muzykę oraz zdjęcia.

Bohaterami „La La Land” są Mia i Sebastian, których odgrywają znakomicie obsadzeni Emma Stone i Ryan Gosling. Ona, sprzedając kawę, marzy skrycie, by zostać wziętą gwiazdą filmową. On - obiecujący pianista - chce otworzyć własny klub jazzowy. Spotykają się przypadkiem i w naturalny sposób odsłaniają przed sobą wyśnione światy.

W kategorii „najlepszy film brytyjski” zwyciężył natomiast obraz „Ja, Daniel Blake” w reżyserii Kena Loacha, który został w minionym roku laureatem Złotej Palmy w Cannes.

Za najlepszego aktora pierwszoplanowego Brytyjczycy uznali z kolei Casey’a Afflecka za rolę w filmie „Manchester by the Sea”. Tematem filmu jest żałoba, która przedstawiona jest jako stan umysłu - dojmująca choroba duszy, której Casey Affleck w roli Lee Chandlera wcale nie uwzniośla i wcale też nie chce wyzwolić się z jej mocnego uścisku. „Manchester by the Sea” został też wyróżniony za najlepszy oryginalny scenariusz.

BAFTA za role drugoplanowe trafiły natomiast do Deva Patela (za „Lion. Droga do domu” Garth Davis) i Violi Davis („Fences” Denzel Washington).

Najlepszy montaż dostrzeżono w „Przełęczy ocalonych” Mela Gibsona. Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Podczas krwawej bitwy o Okinawę amerykański sanitariusz Doss odmawia noszenia broni i zabijania wrogów. Za jego decyzją stoi silna wiara w wyznawane wartości. Film został oparty na faktach.

W innych, kategoriach triumfowały następujące tytuły: „Jackie” Pablo Larraina (kostiumy), „Boska Florence” Stephena Frearsa (charakteryzacja), „Nowy początek” Denisa Villeneuve’a (dźwięk).

Twórcy i filmy z ich udziałem rywalizują też o Oscary, czy wybór Brytyjskich akademików zwiastuje ich sukces w Hollywood? Przekonamy się o tym już w nocy z 26 na 27 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Brytyjczycy uwiedzeni przez Hollywood - Dziennik Polski