Biegowa majówka na Zawiszy

Sławomir Kabat
74-letnia Maria Pańczak z Poznania, biegająca z niebieską parasolką w biegu na 10 km „Bydgoszcz na Start”, i 2-letni Igor w „Rekreacyjnym biegu rodzinnym” to nasi bohaterzy wczorajszej imprezy rekreacyjnej na osiedlu Leśnym.

<!** reklama>
Urząd Miasta Bydgoszczy wspólnie z Kujawsko-Pomorskim Związkiem Lekkiej Atletyki, „Expressem Bydgoskim” oraz TVP Bydgoszcz byli organizatorami 2. edycji biegu „Bydgoszcz na Start”. Długi weekend nie odstraszył biegaczy amatorów, którzy do ostatniego dnia zapisywali się na liście startowej. W sumie zgłosiło się blisko 900 uczestników.  W tym roku start został usytuowany przy ul. Dwernickiego. Dalej trasa prowadziła m.in. ulicami - kard. S. Wyszyńskiego, Powstańców Wielkopolskich, Paderewskiego, ks. Markwarta, al. Ossolińskich, meta usytuowana była na stadionie Zawiszy. Bieg odbywał się w obsadzie międzynarodowej. Startowali także Niemcy, Hiszpanie oraz Kenijczycy. I właśnie dwaj przedstawiciele Afryki podzielili między sobą główne nagrody. Triumfował Martin Muja Mukule (Kenia), który pokonał dystans 10 km w 30.45 min, przed Boniface Ndwva (Kenia) 30.55. Na trzecim miejscu finiszował Damian Kabat (Zawisza). 4 zawodnik mistrzostw Polski w maratonie tym razem uzyskał czas 31.32. Upalna pogoda sprawiła, że wielu biegaczy docierało do mety skrajnie wyczerpanych. Po kilku łykach wody i głębszych oddechach szybko wracali do sił i dobrego humoru. Wśród kobiet triumfowała Marta Szenk (Zawisza) 36.38, która zajęła 18. miejsce w klasyfikacji łącznej. Bohaterką zawodów była jednak Maria Pańczak (Poznań), która pomimo 74 skończonych wiosen ukończyła w limicie półtoragodzinnym ten wyczerpujący bieg! Na finiszu po bieżni Zawiszy w ostatnich metrach przed metą wzruszającą fetę na stojąco zgotowali jej wszyscy uczestnicy i kibice na stadionie! Strzałem w dziesiątkę okazał się „Rekreacyjny bieg rodzinny” na dystansie 1 km, w którym zgłosiło się do startu blisko 200 uczestników, w tym najwięcej dzieci, a wśród nich 2-letni Igor z mamą, który pokonał całą trasę!

Wyniki biegu
II „Bydgoszcz na start”
Mężczyźni: 1. Martin Muja Mukule (Kenia) 30.45 min, 2. Boniface Ndwva (Kenia) 30.55, 3. Damian Kabat (Zawisza Bydgoszcz) 31.32, 4. Piotr Pobłocki (UKS Ekonomik - Maratończyk Lębork) 32.19, 5. Kamil Nartowski (Mon Team) 33.15, 6. Waldemar Tomczak (T.G.,,SOKÓŁ’’ Gniewkowo) (POL) 33.42.
Kobiety: 1. (18. w klasyfikacji łącznej) Marta Szenk  (Zawisza Bydgoszcz) 36.38, 2. Kamila Pobłocka (UKS Ekonomik - Maratończyk Lębork) 37.16, 3. Anna Arseniuk (Opatrunki Toruń) 40.08.
Bieg główny ukończyło 835 zawodników z 900 startujących.