Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białe Błota czekają na obwodnicę - czy się w końcu doczekają?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Im większy ruch samochodowy tym bardziej stanowczo mieszkańcy domagają się obwodnicy.
Im większy ruch samochodowy tym bardziej stanowczo mieszkańcy domagają się obwodnicy. Tomasz Czachorowski
W zeszłym roku cztery samorządy połączyły siły w jednym celu – zbudować w końcu obwodnicę Białych Błot na którą czekają wszyscy bez wyjątku. Kiedy się jej doczekamy?

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?

- Myślałem, że skoro biorą się za to największe samorządy województwa w końcu coś w tej sprawie się ruszy. Obwodnicy domagamy się od lat, korki są potężne, miejscowość podzielona jest właściwie na pół – mówi pan Mieczysław z Białych Błot. - Wiadomo, że sami tej drogi nie zbudujemy, ale chyba władze nie mają żadnej siły przebicia, skoro powstają obwodnice wokół innych miejscowości, a u nas ciągle panuje „niedasizm” – irytuje się mężczyzna.

Przypomnijmy, 27 listopada 2020 roku Gmina Białe Błota zawarła porozumienie z Województwem Kujawsko Pomorskim, Powiatem Bydgoskim i Miastem Bydgoszcz, w sprawie wspólnego działania w kierunku opracowania dokumentacji Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego dla połączenia Miasta Bydgoszczy z węzłem drogowym na trasie szybkiego ruchu S5 i S10 w miejscowości Białe Błota. Formalnie gmina Białe Błota jest liderem przedsięwzięcia, natomiast pozostałe strony porozumienia uczestniczą w inwestycji w charakterze partnerów.

To Cię może też zainteresować

Obwodnica Białych Błot - zadanie na lata

W jakim miejscu budowy obwodnicy jesteśmy? Na takim, że o budowie przez kilka najbliższych lat nie ma nawet mowy.

- Aktualnie został opracowany i uzgodniony z wszystkimi partnerami opis przedmiotu zamówienia, który szczegółowo określa zakres rzeczowy zamówienia oraz etapy jego realizacji. W ramach zadania zostanie opracowane Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla kilku wariantów przebiegu drogi, a także Program Funkcjonalno-Użytkowy, który umożliwi realizację zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj". Ponadto wykonawca pozyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, specjalista ds. informacji w Urzędzie Gminy Białe Błota.

Tylko na dokumentację wydamy 600 tysięcy złotych

Koszty pierwszego etapu inwestycji, związanego z opracowaniem dokumentacji STEŚ szacuje się na około 600 tysięcy złotych.

- Obecnie trwa doszczegółowienie zapisów projektu umowy, co jest niezbędne do ogłoszenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Po zakończeniu etapu uzgadniania wszelkich dokumentów z partnerami Gmina Białe Błota ogłosi postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Przewidywany termin realizacji opracowania kompletnej dokumentacji wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami wynosi 24 miesiące od podpisania umowy z wykonawcą – wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski.

Termin rozpoczęcia prac budowlanych uzależniony będzie od terminu zakończenia opracowania dokumentacji, kosztów inwestycji oraz dalszych ustaleń z partnerami porozumienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo