Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bajka nie różowa, lecz wartościowa

Justyna Tota
Justyna Tota
LiterObrazki każdego roku mają inną szatę graficzną. Ilustracje i logo czwartej edycji festiwalu są autorstwa Katarzyny Boguckiej, która poprowadzi także warsztaty w wakacyjnym już nastroju
LiterObrazki każdego roku mają inną szatę graficzną. Ilustracje i logo czwartej edycji festiwalu są autorstwa Katarzyny Boguckiej, która poprowadzi także warsztaty w wakacyjnym już nastroju Lustracja Katarzyna Bogucka
Dziś rozpoczyna się IV edycja LiterObrazków, czyli Festiwalu Książki Obrazkowej, który potrwa do niedzieli.

Ten festiwal przyciąga rzesze najmłodszych czytelników i to nie tylko z naszego regionu, ale praktycznie z całego kraju. Nic w tym dziwnego, wszak LiterObrazki, czyli Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci, to trzy dni (12-14 czerwca) pełne pokazów i kreatywnych zabaw.

Dla dzieci to pierwszy kontakt ze sztuką

- Zamiast różowych, brokatowych książeczek, chcemy pokazać wartościowe - pięknie ilustrowane - autorskie książki, które dla najmłodszych są pierwszym kontaktem ze sztuką. Dlatego podczas festiwalu stawiamy przede wszystkim na warsztaty, w trakcie których dzieci, a także dorośli mogą nie tylko podejrzeć pracę przy powstawaniu książek, ale i sami poczuć się jak ich twórcy, uczestnicząc w zajęciach pod okiem najlepszych ilustratorów - mówi Joanna Pawłowska, koordynatorka festiwalu LiterObrazków, które po raz czwarty organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

Pierwsze spotkania z gośćmi tegorocznych LiterObrazków już dziś! Milena „Milak” Matyas - rysowniczka i projektantka, pokaże, jak tworzy się ilustracje w technice linorytu. Nie lada gratką dla najmłodszych będą (dziś g. 17, ndz. g. 10) warsztaty z animacji poklatkowej, czyli tworzenie krótkich filmów animowanych, do których inspiracją będą m.in. postaci z książek dla dzieci. Zajęcia poprowadzi Łukasz Wiese - absolwent multimediów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Warsztaty i spotkania z mistrzami ilustracji

Całe mnóstwo różnych warsztatów odbywać się będzie także przez kolejne dwa dni. W sobotę, m.in., Paweł Mildner (g. 10.30) pokaże metody drukarskie. Joanna Guszta (g. 12 sala wystawowa) najpierw opowie, jak w wydawnictwie projektuje się publikacje dla dzieci, a potem wspólnie z uczestnikami stworzy książkę artystyczną o abecadle.

Do zabawy ze słowem zaprosi Małgorzata Strzałkowska (14.00, sala wykładowa), a do gotowania ulubionych potraw w technice kolażu całe rodziny zachęcać będzie Katarzyna Klejna, współzałożycielka wydawnictwa Tako (godz. 13.30). Z Katarzyną Bogucką dzieci będą mogły zaplanować wakacje bohaterom z książek (godz. 12.30, czytelnia regionalna - I p.). Z kolei w niedzielę odbędzie, m.in., spotkanie z mistrzami - wielokrotnie nagradzaną ilustratorką książek i czasopism dla dzieci Teresą Wilbik (g. 11.00 czytelnia główna - I p.) oraz Józefem Wilkoniem, który zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych (g. 12, sala wykładowa).

O mistrzu Januszu Stannym i jego pracy opowie córka ilustratora największych dzieł literatury, Katarzyna Stanny, zobaczymy też pracownię profesora (g. 14 sala wykładowa). Międzykulturowo zrobi się, m.in., za sprawą twórczej zabawy, podczas której ilustratorka Nežka Šatkov wprowadzi nas w świat kolorów i ich znaczeń w różnych częściach świata (godz. 10.30, sala wykładowa).

Bajka nie różowa, lecz wartościowa
Ilustracja Oli Cieślak do książeczki „Co by tu wtrąbić?”

Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci to jednak nie tylko spotkania z ilustratorami.

Piękne pismo, mądry spektakl i muzyka na żywo

- W tym roku po raz pierwszy zapraszamy na warsztaty kaligraficzne. W dobie pisania na klawiaturach komputerów chcemy pokazać i promować sztukę pięknego pisma ręcznego - zachęca Joanna Pawłowska i wskazuje także na inne atrakcje.

- Dziś o 19.00 na strychu biblioteki w interaktywnym spektaklu z muzyką na żywo wystąpi Wędrowny Teatru Małe Mi, opowiadający historię niewidomego chłopca, który uczy swego widzącego rówieśnika dostrzegania prawdziwego piękna. Do wspólnej zabawy podczas przedstawienia zapraszamy także dzieci słabowidzące i niewidome. Również dziś (g. 17.30) dziecięcą wyobraźnię uruchomi Barbara Rogalska, świetna aktorka toruńskiego Teatru Baj Pomorski - poleca nasza rozmówczyni.

Teatr Małe Mi wystąpi też w sobotę na dziedzińcu biblioteki, zabierając dzieci w baśniową podróż z Ali Babą i Czteroma Rozbójnikami (spektakl aktorsko-lalkowy, godz. 15).

Z myślą o dzieciach pojawią się też muzycy Filharmonii Pomorskiej, którzy dziś o 10.00 (na dziedzińcu) koncertowo przedstawią różne formy tańca współczesnego. O tej samej godzinie w sobotę filharmonicy w wyjątkowych aranżacjach przypomną muzykę z „Podróży Pana Kleksa”. Natomiast na zakończenie festiwalu (w niedzielę, g. 15) Barock Quartet zagra „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego, które przeplatać się będą literackimi nawiązaniami, przywoływanymi przez aktora Mieczysława Franaszka.

LiterObrazki to festiwal dla całych rodzin

Całe pokolenia połączy nie tylko muzyka, ale także pokazy bajek z rzutnika, które dla dorosłych są jak powrót do lat dzieciństwa, dla najmłodszych zaś to zazwyczaj coś nowego. Z kolei nowością IV LiterObrazków, adresowaną do dorosłych, jest cykl miniwykładów m.in. psychologa dziecięcego, logopedy czy warsztaty „Zawodowe mamy” lub na temat komunikacji wizualnej we współczesnej kulturze.

- Festiwal to także wystawy. W tym roku prezentujemy ilustracje Janusza Stannego do „Bajek” Jeana de La Fontaine’a i prace finalistów europejskiego konkursu „Opowiadania na tacy” na najlepszą ilustrację do książki „Jaś i Małgosia”. Będzie też kiermasz książek, na którym po niższych cenach można kupić najciekawsze propozycje wydawnicze dla dzieci - mówi Joanna Pawłowska.

- Zapraszamy serdecznie na LiterObrazki, przyjść może każdy - z dzieckiem lub sam, bo i dorośli mają swoich ulubionych ilustratorów bajek! W warsztatach można uczestniczyć lub je obserwować. Kontakt z osobami tworzącymi książki obrazkowe dla dzieci i możliwość podejrzenia ich pracy to bardzo ciekawe i twórcze przeżycie - dodaje koordynatorka festiwalu, który w zeszłym roku odwiedziło blisko 4 tysiące osób.

Uwaga

Z przyczyn niezależnych od organizatorów LiterObrazek nie odwiedzą w tym roku Józef Wilkoń, Joanna Concejo i Małgorzata Strzałkowska. Miła niespodzianka jest jednak taka, że w niedzielę odwiedzi nas Ewa Stiasny! Biblioteka Główna przygotowała dla Was trzy dodatkowe spotkania:

● Sobota, 13 czerwca
• 14.00 Literacko-plastyczne warsztaty z właścicielem pachnącej biblioteki - zaprasza Joanna Krzyżanek.

● Niedziela, 14 czerwca
• 12.00 Projektowanie zabawek z Joanną Gusztą.

• 12.30 „Pięć kresek – jest piesek”
Akademia rysunku dla najmłodszych z ilustratorką Ewą Stiasny.

KONKURS
Dołącz do LiterObrazków na Instagramie @bibliotekabydgoszcz, zrób zdjęcie podczas festiwalu i otaguj je #literobrazki - najciekawsze organizatorzy nagrodzą książkami w piątek, 19 czerwca!
Koniecznie dołącz do LiterObrazków na Facebooku - przed nami jeszcze kilka konkursów! www.facebook.com/literobrazki

Kiedy? Gdzie? Za ile?
LiterObrazki - IV Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieciod 12 do 14 czerwca, Biblioteka Główna WiMBP w Bydgoszczy, wstęp za uśmiech
Program festiwalu http://literobrazki.pl/program/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!