https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żużel... na peryferiach?

Hanna Walenczykowska
Rafał Bruski uważa, że stadion żużlowy Polonii powinien się znaleźć poza centrum. Pieniądze na budowę nowego obiektu można pozyskać ze sprzedaży gruntów oraz od Ministerstwa Sportu.

Rafał Bruski uważa, że stadion żużlowy Polonii powinien się znaleźć poza centrum. Pieniądze na budowę nowego obiektu można pozyskać ze sprzedaży gruntów oraz od Ministerstwa Sportu.

W Bydgoszczy wiele jest takich miejsc, które - biorąc pod uwagę normy ochrony środowiska - są mało przyjazne dla mieszkańców. Czytelnicy „Expressu” skarżyli się na hałas w pobliżu stadionu Polonii oraz uciążliwy, wciskający się w każdą najdrobniejszą szczelinę, pył. Z kolei popiół z ZEC zatruwa życie mieszkańcom domów przy Hutniczej.

- Mieszkam przy stadionie Polonii. Mam już dość hałasu, który w czasie zawodów i treningów kilka razy przekracza dopuszczalne normy. Chciałbym, żeby zawodnicy, wzorem żużlowców z innych państw, montowali w motocyklach specjalne tłumiki. To co, ż e będą jeździć wolniej.

Początkowo czołowi zawodnicy zbuntowali się przeciwko obowiązkowi stosowania tłumików nowego typu (silniki słabną). Jednak pod koniec marca zmienili zdanie. Zakaz startów w ligach zagranicznych byłby zbyt bolesny finansowo. W Polsce jednak stare tłumiki używane będą do końca sezonu. Z prośbą do PZM zwrócił się także prezydent Bydgoszczy. O co? Wiceprezydent Sebastian Chmara rozpoczął rozmowy z władzami związku, dotyczące możliwości sfinansowania budowy nowego stadionu żużlowego.

- Mieliśmy już dwie lokalizacje na Kapuściskach - zdradza „Expressowi” prezydent Rafał Bruski. - Jednak w okolicy „Zachemu” nie wolno budować obiektów użyteczności publicznej. Szukamy więc nadal.

Prezydent Rafał Bruski uważa, że obecne położenie stadionu jest bardzo niekorzystne nie tylko dla mieszkańców, ale i samego klubu. Brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych i niezbyt fortunny dojazd. Dziś stadion zajmuje około 5,5 ha gruntów miejskich.

- Jeśli znajdziemy dobrą lokalizację, wtedy tereny te będzie można sprzedać. Znajdują się w dobrym miejscu i można liczyć na to, że ktoś kupi je na przykład pod budownictwo mieszkaniowe - uważa prezydent Rafał Bruski. - Jeśli uda się pozyskać pieniądze jeszcze z Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Sportu, mamy szansę zbudować stadion bez angażowania pieniędzy miasta.

Mieszkańcy ulicy Hutniczej natomiast bezskutecznie walczą z pyłem unoszącym się z ZEC.

<!** reklama>

Komentarze 45

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Żużel... na peryferiach?
a
abs
~? napisal(a):
----------------------

> podaj przykłady
MOTOARENA
J
Jan
Boisko z torem dla zuzlowcow powinno zostać w tym samym miejscu.
Nad nim /można powiedzieć na 1. piętrze/ wybudować drugi tor.
Dla zmniejszenia kosztow, bez trybun.
k
kibic
stadion zaorać i oddać pod hipermarket oto pomysły prezydenta
ś
śmieszek
jak widać nawet redaktora nie obchodzi co piszemy
o
obserwator
a kto to czyta jak ekspres sprzedaje się na poziomie 18000 egz w całym województwie
k
kibic
to jak się Gollob jakpopirał Bruskiego
i gdzie obietnice wyborcze
może od razu zaorać po co dawać kilka milionów z naszych podatków na relikt hałasu
P
Polonistka
Chętnie zamienię się na mieszkania z tymi co tak narzekają, chociaż swoją drogą dziwne, że po kilkudziesięciu latach nagle ludziom się to nie podoba. Widzę pełno "kibiców" kopanej z Gdańskiej się wypowiada.
Modernizacją oczy mydliłeś - przenosinami się naraziłeś..
r
radek
"Donald Tusk każe oszczędzać przeciętnemu Kowalskiemu, ale dla swoich urzędników znalazł dodatkowe pieniądze. Tak, premier rozdaje nagrody. I to nie byle jakie! Średnio po 17000 złotych na głowę!" - donosi Fakt.
g
gość 2
Stadion powinien zostać w tym miejscu,w którym obecnie się znajduje.Komunikacja dla kibiców przyjezdnych z innych stron regionu świetna,dworzec PKS,nowa li nia tramwajowa z Dworca Gł. środki komunikacji miejskiej mają przystanki w okolocach stadionu.Parkingi można zaprojektować bez problemu dla przynajmniej 500 samochodów. Na pierwszym . drugim łuku pod trybunami można wykorzystać miejsca na około 200 samochodów przecież łuki przesuną się w kierunku toru o około 25m, od strony ul.Powstańców Wlkp. można powiększyć istniejący parking na około 150 samochodów a od strony ul. Sportowej można uzyskać jeszcze około 200 miejsc. Podwyższenie trybun i zamontowanie dachu należy tak zaprojektować aby tworzył ekran przed hałasem co spowoduje zachować ciszę przed Szpitalem i budynkami mieszkalnymi.Projektanci powinni spotkać się z osobami,które mają lub miały bliski kontakt z żużlem i znają sprawy techniczne jak i związane z tym potrzeby na okoliczność organizowania zawodów żużlowych na takich obiektów. Należy również nie zapomnieć o wielofunkcyjności takiego obiektu.
A
August.
Proponuję wybudować stadion w FORDONIE bo tutaj cały czas jest cmentarz kultury, pustynia rozrywki.
g
gerwazy09
powinien mieć swój stadion dalekoooo!
S
Sławek 1920 BIS
Wilimowskli jak każdy Ślązak został z klucza zniemczony w 1939 r. Grał w reprezentacji Niemiec, grał także w TSV Monachium. Jakie powody były jego gry, czy czuł się Ślązakiem czy Polakiem czy Bóg wie kim.Nie nam decydować.

Większość piłkarzy śląskich w czasie okupacji służyło w wermachcie ( sportowcy Polonii Bydgoszcz także, o czym w Zapomnianym Pokoleniu.Polonia Bydgoszcz 1920-1949), po wojnie rehabilitowano ich. Na Wilimowskiego, który był na świeczniku, był ikona, zawzięto się za grę z "gapą na piersi", jego powrót do Polski zakończyłby się dla niego więzieniem. Nie było okazji do rehabilitacji. Mało kto wie, że Wilimowski w latach 50tych dostał propozycję od Niemców pracy w Niemieckim Związku Piłkarskim i stanowczo odmówił.
S
Sławek 1920 BIS
1. Podaj nazwiska, konkrety, daty kogo na stadionie rozstrzelali Niemcy w czasie okupacji z Polaków?

2.Polonii tak naprawdę nie ma od 1949 r. Tamte pokolenie próbowało powalczyć o swój klub jeszcze w 1956-57 r. Przegrali . Potem była Gwardia z kradzioną nazwą.

3. Dzisiejsze Polonie w żużlu piłce, barwami nawiązują do tradycji, ale ducha pierwszej Polonii w tamtych klubach nie ma - to nadal gwardyjskie pokłosie.

4. W środowiskach polonijnych tak naprawdę nie ma komu walczyć o stadion na Sportowej, w klubie sa ludzie Ratusza i będą realizować misje UM
r
redex
Ernest Wilimowski był wielkim piłkarzem, ale po rozpoczęciu II wojny światowej grał dla Nimiec. Dlaczego? Bo mówił, że czuje się Ślązakiem, a nie Polakiem. Zły przykład z Wilimowskim...
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski