Żołnierz z Bydgoszczy ujawnił, że polska armia ma... broń jądrową. Powinien za to beknąć?

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Niedawne ćwiczenia na poligonie artyleryjskim w Toruniu
Niedawne ćwiczenia na poligonie artyleryjskim w Toruniu Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna… i miasto takoż – ośmielę się uzupełnić kwestię Dziennikarza z „Wesela” o dopisek dziennikarza z „Expressu Bydgoskiego”. Niestety ostatnio to właśnie Bydgoszcz stała się polityczną puszką Pandory. A to za sprawą informacji o „gigantycznym” wycieku danych dotyczących wyposażenia polskiej armii. Jak już powszechnie wiadomo, ma to być sprawka NN, służącego (komu?) w Szefostwie Planowania Logistycznego Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

W związku z tą aferą w poniedziałek poseł ziemi bydgoskiej Paweł Olszewski wespół z posłem Cezarym Tomczykiem przedłożyli na ręce Marszałek Sejmu interpelację do szefa MON. Zawiera ona 11 pytań, poprzedzonych wstępem, w którym czytamy: „Dostęp do bazy [danych – J.R.] z całą pewnością uzyskały podmioty z wielu krajów na całym świecie, w tym Rosji i Chin. Można więc śmiało zakładać, że w posiadaniu bazy są także służby specjalne państw wrogo nastawionych do Polski. Posiadanie takiej bazy daje obcym służbom pełną wiedzę na temat stanu polskiej armii i możliwości mobilizacyjnych”.

Zimny dreszcz przebiegł mi wzdłuż kręgosłupa, gdy czytałem te słowa. Chyba mało nadaję się na agenta Rosji czy Chin, bo nie udało mi się dotrzeć w sieci do ujawnionego Jednolitego Indeksu Materiałowego Wojska Polskiego. Pod różnymi adresami można było jednakże znaleźć małe fragmenty tego dokumentu. Przyglądając się jednemu z nich, zdębiałem. W klasyfikatorze wyrobów obronnych (KWO) na wyposażeniu naszej armii znalazłem oto następujące pozycje: Grupa KWO 1105 – Bomby jądrowe; Grupa KWO 1110 – Pociski jądrowe; Grupa KWO 1115 – Głowice jądrowe i sekcje głowic bojowych; Grupa KWO 1120 – Jądrowe ładunki głębinowe; Grupa KWO 1125 – Jądrowe ładunki burzące; Grupa KWO 1127 – Rakiety jądrowe…

Nie śniłem nawet o tym, że w niespełna 23 lata po wstąpieniu do NATO Polska jest już mocarstwem wyposażonym w broń atomową. Ze snu budził mnie jakiś mądrala z zazwyczaj nieźle poinformowanego portalu niebezpiecznik.pl, od wielu lat zajmującego się cyberatakami i ochroną przed nimi. Na temat wycieku danych Wojska Polskiego w portalu napisano m.in.: »W udostępnionej bazie jest lista (indeks) szeroko rozumianego wyposażenia, zawierająca także pozycje „narzucone” przez NATO, co oznacza, że w bazie jest wszystko, od różnych typów uchwytów na papier toaletowy aż do kategorii typu „broń jądrowa”. Ale to nie oznacza, że wojsko aktualnie posiada wszystko co jest „wypisane w indeksie”«.

»Nasi rozmówcy nie byli pewni, czy możliwa jest taka sytuacja, że wojsko ma coś, czego nie wciągnięto na powyższy indeks – kontynuuje autor z niebezpiecznika.pl. - Innymi słowy, czy zakup absolutnie każdego wyposażenia zawsze musi zawsze być odnotowany w indeksie JIM. Gdyby tak było, to wtedy ta baza, nawet bez wskazania sztuk przy poszczególnych przedmiotach, mogłaby być dla kogoś potwierdzeniem, że wojsko może (ale nie musi) mieć np. jakiś rodzaj broni (jeśli coś jest na indeksie) albo kategorycznie tej broni nie ma (jeśli jej modelu w indeksie brak). No ale nie wiemy, czy tak faktycznie jest. Według informatorów Onetu, indeks ma być aktualny za okres „od czerwca do września 2021 r.”. Ciężko uwierzyć, że mieliśmy wtedy broń jądrową, ale może ta kategoria musi być w systemie, nawet jeśli pozostaje pusta«.

Przyznaję, że rozczarowały mnie te wyjaśnienia. Mimo wszystko przyjemnie pomyśleć, że jest się obywatelem mocarstwa. I w takim razie czy nie większym szkodnikiem niż nieostrożny wojak z Bydgoszczy, jest ekspert z niebezpiecznika.pl, który otworzył oczy agentom z Rosji i Chin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Otyły jak...Włoch?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie