https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola. Prezes Bartłomiej Zając odchodzi. Spółka produkuje armatohaubice AHS Krab

Adam Kielar
Opracowanie:
Armatohaubice AHS Krab to jeden z flagowych produktów Huty Stalowa Wola
Armatohaubice AHS Krab to jeden z flagowych produktów Huty Stalowa Wola Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki
Zmiany w Hucie Stalowa Wola. Bartłomiej Zając złożył rezygnację ze stanowiska prezesa spółki, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej – ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa. Zając dowodził firmą przez trzy lata, wcześniej pracował w spółce kilkanaście lat.

Huta Stalowa Wola to jedna z flagowych spółek rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Obecnie realizuje między innymi kontrakt dla ukraińskiej armii na dostawy około sześćdziesięciu armatohaubic AHS Krab.

Jest również odpowiedzialna za realizację produkcji nowych bojowych wozów piechoty Borsuk dla polskiego wojska.

Armatohaubica AHS Krab

Produkowana przez HWS polska armatohaubica AHS Krab jest osadzona na podwoziu koreańskiego pojazdu K9 Thunder. Z kolei produkowany w Polsce na licencji system wieżowy jest oparty o brytyjskie działo AS-90.

Kraby są wyposażone w działo o kalibrze 155 mm, wykorzystującą amunicję o standardzie NATOwskiego porozumienia JBMoU oraz karabin maszynowy kaliber 12,7 mm.

Oprócz polskich sił zbrojnych, Kraby są obecnie używane przez wojska ukraińskie, które bronią swojego kraju przed rosyjską inwazją.

Huta Stalowa Wola dostarcza sprzęt wojskowy

Oprócz Krabów, HSW produkuje także między innymi wyrzutnie rakiet WR40 Langusta, samobieżne moździerze RAK, transportery minowania narzutowego Kroton, jak również Lekkie Podwozia Gąsiennicowe.

Założona w 1937 huta była jednym z zakładów Centralnego Okręgu Przemysłowego. Produkcję rozpoczęła niedługo przed wybuchem II wojny światowej, w czerwcu 1939 roku. Na początku wytwarzano tam stal szlachetną oraz sprzęt rolniczy i zbrojeniowy.

W latach 60. i 70., oprócz pojazdów wojskowych, rozwinięto w Stalowej Woli także produkcję maszyn budowlanych, która trwała do 2012 roku, gdy zdecydowano się pozostawić w HSW jedynie wytwarzanie sprzętu wojskowego.

Głównym udziałowcem jest Polska Grupa Zbrojeniowa PGZ.

Źródła: Polskie Radio 24, polskatimes.pl

td

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski