Za przygotowanie projektu wyznaczającego zadania radia oraz jego realizację odpowiedzialny będzie Marcin Małecki, znany w Żninie jako „Marabut”, twórca radia internetowego.
<!** Image 2 align=right alt="Image 87466" sub="Zbigniew Lewandowski, dyrektor ŻDK (z lewej) i Marcin Małecki będą odpowiedzialni za żnińskie radio /Fot. Maria Warda">Urząd Miejski w Żninie złożył wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznanie koncesji na prowadzenie radia oraz przydzielenie częstotliwości. Marcin Małecki jest przekonany, że nie będzie z tym problemu.
- Zanim dostaniemy pozwolenie na prowadzenie radia, komisja specjalistów musi przeprowadzić odpowiednie badanie - mówi Marcin Małecki. - Dopiero wtedy, kiedy znajdą częstotliwość, będziemy mogli załatwiać dalsze formalności.
- Od rodzaju częstotliwości będzie zależało, jakiej jakości sprzęt będziemy mogli kupić - informuje Aleksandra Nowakowska, wiceburmistrz Żnina.
Radio będzie miało siedzibę w Żnińskim Domu Kultury. Na ten cel zostanie przeznaczone pomieszczenie, które dotąd nie było zagospodarowane. Za realizację programu radia odpowiedzialny będzie Zbigniew Lewandowski, dyrektor ŻDK oraz Marcin Małecki, który został zatrudniony na pół etatu jako pracownik ŻDK, drugie pół etatu będzie realizował jako specjalista do spraw projektu radia. Twórcy zamierzają zatrudnić pięć osób na etatach dziennikarzy radiowych.
<!** reklama>- Rozgłośnia będzie nadawała całą dobę - mówi Marcin Małecki. - Jej celem będzie informowanie mieszkańców powiatu żnińskiego o wszystkich bieżących wydarzeniach. W programie, który napisałem, założyłem, że o godzinie 6 rano rozpocznie się blok programowy, w którym będą nadawane wiadomości lokalne. Do godziny 15, to jest w tym czasie, kiedy ludzie pracują, będziemy nadawać muzykę spokojną ,czyli taką, która nie będzie przeszkadzała w pracy. Za muzykę ja będę odpowiedzialny. Przewidujemy także program dla młodzieży szkolnej. Późnym wieczorem chcemy nadawać audycje autorskie. Oddzielny kanał będzie przeznaczony do relacji z sesji Rady Miejskiej.
Równolegle do radia „żyjącego w ogólnodostępnym eterze”, działać będzie radio internetowe.
- Korzystają z niego szczególnie osoby, które wyjechały do pracy za granicą - mówi Marcin Małecki.
Według opinii powtarzanych przez niektórych mieszkańców Żnina, zarówno radio internetowe, które ma obecnie siedzibę w Gimnazjum numer 1, jak i powoływana do życia rozgłośnia mają być tubą władz miejskich. Szef rozgłośni podkreśla, że to jedynie pomoc dla pasjonatów.
- Takie opinie słyszałem- przyznaje Marcin Małecki.- Zapewniam, że ta etykieta jest niesprawiedliwa. Prawdą jest jedynie, że obecne władze wyciągnęły do nas rękę, kiedy prosiliśmy o pomoc.
Warto wiedzieć
- Radio ma mieć maksymalną moc promieniową 100 W
- Na etatach dziennikarzy zatrudnionych będzie 5 osób.
- Jego zasięg ma wynosić 50 kilometrów, co pozwoli objąć cały powiat żniński, a także na część ościennych powiatów.
- Według planów Urzędu Miejskiego w Żninie, radio ma kosztować 150 tysięcy złotych. Tyle przynajmniej na powstanie rozgłośni zaakceptowali radni.