Gmina Żnin została członkiem wspierającym stowarzyszenie radioznin.pl. Radni wyrazili zgodę, aby burmistrz wsparł stację finansowo.
<!** Image 2 align=right alt="Image 145649" sub="Marcin Małecki przyznaje, że odetchnie z ulgą dopiero w chwili, gdy będzie miał w ręku dokument stwierdzający przyznanie koncesji
/ Fot. Maria Warda">- Rozgłośnia Radia Żnin nadawać będzie na falach UKF FM na częstotliwości 96 mh - informuje Marcin Małecki, współtwórca radia internetowego, które po przyznaniu koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji przekształci się w radio „żywe”, dostępne dla każdego mieszkańca gminy Żnin i niektórych miejscowości powiatu poprzez tradycyjny odbiornik. - Moc nadajnika wynosi 0,1 KW. Będziemy dobrze słyszani w promieniu około 12 kilometrów. Jednak myślę, że nasz głos, choć być może trochę słabszy, dotrze do słuchaczy znajdujących się w promieniu około 20 kilometrów od Żnina. Anteny przekaźnikowe zostaną umieszczone na dachu fabryki Pozmlecz.
<!** reklama>Wniosek o przyznanie koncesji został złożony 15 lutego. Było to możliwe, bo KRRiT ogłosiła nabór wniosków. Siedzibą radia będą pomieszczenia Żnińskiego Domu Kultury. Pokoje są już prawie gotowe. Zostały oklejone specjalną wyciszającą pianką. Potrzeba jeszcze trochę mebli, aby z chwilą przyznania koncesji, radio mogło rozpocząć swoją misję.
Marcin Małecki, który o utworzeniu radia w Żninie marzył niemal od dziecka, jest ostrożny w wyrażaniu emocji. - Zrobiliśmy dużo, ale będę się cieszył dopiero wtedy, gdy to wszystko się sfinalizuje. Wniosek o przyznanie koncesji jest ostatnim krokiem, jaki mogliśmy wykonać w dążeniu do utworzenia radia. Nic więcej już zrobić nie możemy.
Radio Żnin nadawać będzie całą dobę. W paśmie porannym będą, między innymi, podawane najświeższe informacje z kraju i ze świata oraz z własnego podwórka. Nie zabraknie transmisji z meczów ligowych Pałuczanki oraz wydarzeń kulturalnych. W niedzielę będą transmitowane msze święte.
- Już rozmawiałem w tej sprawie z proboszczami - zapewnia Marcin Małecki. - W Żninie mamy trzy parafie, więc co niedzielę będzie transmisja z innego kościoła. Raz w miesiącu będziemy nadawać z wybranej świątyni wiejskiej. Noc zostanie przeznaczona na muzykę. Na antenie będą transmitowane też na żywo wszystkie wydarzenia kulturalne Żnińskiego Domu Kultury.
Niektórzy mieszkańcy grodu Śniadeckich są przekonani, że radio Żnin będzie tubą burmistrza. - To chyba nie przypadek, że w roku, w którym mają odbyć się wybory samorządowe, gmina stała się członkiem wspierającym radio - uważa Janusz Masłowski z gminy Żnin. Marcin Małecki zapewnia, że rozgłośnia ma spełniać misję publiczną i dlatego nikt nie powinien obawiać się, że władze samorządowe będą niezasłużenie wyróżniane.