Kilka dni temu otwarto studio radiowe wyposażone w nowoczesny sprzęt cyfrowy. Było to możliwe, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego.
<!** Image 2 align=none alt="Image 175108" sub="Fot Maria Warda">Żnińskiego radia możemy posłuchać na częstotliwości 96 Mhz FM. Koncesja na nadawanie programów została wydana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na 10 lat. Nowe niezależne medium ma siedzibę w Żnińskim Domu Kultury przy ul. Pocztowej 15, a prowadzone jest przez stowarzyszenie Radiożnin.pl, którego prezesem jest Barbara Małecka. - Konsolety i całe studio to własność gminy - podkreśla Leszek Jakubowski, burmistrz Żnina. - Gmina przeznaczyła na ten cel 50 tysięcy złotych. Stowarzyszenie ma 10 lat na wykupienie tego sprzętu.
Samorządowcy cieszą się, że radio będzie doskonałym nośnikiem promującym gminę. Zastrzegają, że nie będą wykorzystywać go do darmowego reklamowania siebie. - Osobiście nie wierzę, że taka promocja ma jakieś znaczenie. Samorząd nakielski ma swoje radio, a co wybory zmienia się tam burmistrz. Dlatego dobrze, że to radio prowadzi stowarzyszenie, dzięki temu nie będzie niedomówień. My daliśmy im dotację na promocję gminy. Tyle mogliśmy pomóc - mówi burmistrz Jakubowski.<!** reklama>
Reklama, promocja i dotacje to na razie jedyna możliwość zdobycia funduszy, które będą tworzyły budżet radia. - Nie mamy etatowych pracowników. Wszystkie programy mają być oparte na wolontariacie - mówi Marcin Małecki, od którego wszystko się zaczęło. Ten wielki fan radia przed laty założył w domu nielegalną stację, przez co popadł nawet w konflikt z prawem. Nie zraził się kłopotami i dalej rozmyślał, aby zrealizować swą pasję drogą legalną. Wspólnie z żoną Barbarą i przyjaciółmi powołali do życia stowarzyszenie, które prowadziło radio internetowe. Nie było to idealne rozwiązanie, bo przekaz docierał tylko do osób mających czas „siedzieć w Internecie”. Teraz to się zmieni. - Przygotowaliśmy wakacyjną ramówkę - informuje Krzysztof Pietrzak, doświadczony radiowiec, który pomaga w rozkręceniu przedsięwzięcia. Wakacje będą przeznaczone na zdobywanie doświadczenia, dlatego słuchacze powinni być wyrozumiali dla dziennikarzy-wolontariuszy. Na ten czas przygotowano ramówkę, która zmieni się jesienią. Głos ze żnińskiego studia witać nas będzie o godzinie 7. Do 11.00 słuchać będziemy programów informacyjno-rozrywkowych. O 7.30 i 9.30 w wiadomościach lokalnych, dowiemy się, co dzieje się w powiecie żnińskim, o 8.30 przewidziano przegląd prasy. Od 11 do 17 nadawane będą audycje informacyjno-edukacyjne. Nie zabraknie publicystyki, felietonów historycznych, a w niedzielę wysłuchamy, m.in., mszy świętych, nadawanych ze żnińskich kościołów. - Ambitne zamiary, ale nie wierzę, że da się to rozkręcić bazując na wolontariuszach - obawia się Joanna Turczykowska, mieszkanka gminy Żnin.